SÜRECE AKTİF KATILMALIYIZ

SÜRECE AKTİF KATILMALIYIZ

TMMOB Mimarlar Odası yönetimine aday olan Mimar Sedat Gül ve Kamuran Pekçetin Adana’daki meslektaşlarıyla bir araya geldi. Programa mimarların yanı sıra Adanalı rock yıldızı Umut Kuzey de katıldı.Sedat Gül ve Kamuran Pekçetin, önümüzdeki dönem için gerçekleştirilecek olan Mimarlar Odası seçimine yönelik katılımcılarla görüş alışverişinde bulundu. 

YÖN VEREN MESLEK ODASI
Mimarlar Odası Adana Şubesi eski başkanı Bekir Kamışlı ve genç mimarların katıldığı toplantıda “adaylık vizyonuna” ilişkin açıklamalarda bulunan Mimar Sedat Gül, öncelikli hedeflerinin, odanın 60 yılı bulan tecrübe ve akademik birikimi ile genç mimarların vizyonunu bir araya getiren ve Adana'nın geleceğine yön veren bir meslek odası olduğunu söyledi.

SORUNLARI BİLİYORUZ
Bir kentin fiziki gelişiminde mimarinin çok önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Gül, genç mimarların yaşadıkları sorunları bildiklerini ve bunlara ilişkin çözüm önerilerinin olduğunu kaydetti. Şehirlerin gelişiminde mimarların aktif rol oynaması gerektiğini vurgulayan Sedat Gül, “Özellikle Adana gibi tarihi dokusu bulunan kentlerde, mimari birikimi geçmişi yok ederek değil; tarihsel dokuyu koruyarak ve geliştirerek geleceğe taşımak kentin gelişimi için çok önemli. İşte biz mimarlar, odamızın bu güne kadar yürüttüğü çabaları artırarak ve daha fazla yönlendirici olarak sürece aktif katılmalıyız. Genç meslektaşlarımızın sürece katılımını artıracak ve karar mekanizmalarına dahil edeceğiz.” dedi.

‘DAYANIŞMA’ VURGUSU
Tüm süreçlerde katılımcı ve demokratik bir anlayışla hareket edeceklerinin ifade eden Mimar Sedat Gül, “Tartışma kültürünü pozitif dönüşümün olmazda olmazı olarak göreceğiz. Bunu yaparken de tüm üyelerimiz ile dayanışma içerisinde olacağız. Onların meslekte yaşadıkları sorunlara çözüm üreteceğiz.  Tüm bu süreçlerle birlikte kentin gelişimine ortak bir akılla çözümler üreteceğiz. Odamızın muazzam birikimini kent halkına ulaştırmak, önerilerimiz için kamuoyu oluşturmak için de nitelikli bir yayın organı planlayacağız. Adana için akademik bilgelikle yeni kuşak mimarların ufkunu sentezleyerek değer yaratmamız gerek.” diye konuştu.

ETKİLEŞİMİ YÜKSEK ODA
Mimar Kamuran Pekçetin isepandemi koşullarında dünyanın dijital olanaklara yöneldiğini hatırlattı. “Biz kendi içerisinde mesleki gelişimi artıracak ve dışarıda etkileşimi yüksek bir oda hayal ediyoruz” diyen Pekçetin, “Bir yandan üyelerimiz ile dijital ve yüzyüze eğitimlerle alanında saygın ve nitelikli meslektaşlarımızı buluşturacağız, bir yandan da kent ve ülke kamuoyunda etkileşimi yüksek bir oda çabasında olacağız.” ifadelerini kullandı. Üyelerle buluşmaları sıklaştıracaklarını, görüş ve öneriler için gruplarla buluşma serilerine devam edeceklerini kaydeden Gül ve Pekçetin katılımcılara teşekkür etti. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER