148 BİN KADIN KADES’LE İHBARDA BULUNDU

 148 BİN KADIN KADES’LE İHBARDA BULUNDU

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kadın Acil Destek Uygulamasını (KADES) kullanarak yardım isteyen kadınlarla ilgili istatistiki verilenin açıklanması için İçişleri Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. Gürer’in önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) ile aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarının mağduru kadınların konum bilgisini açarak 112/ 155/ 156 Acil Çağrı Merkezine ulaşmalarını sağlayan ve sonrasında olay yerine en yakın ekip ve devriyelerin sevk edildiği bir uygulamadır” açıklamasında bulundu. 
 
148 BİN KADIN 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 24 Mart 2018 tarihinde hayata geçirilen (KADES) “Kadın Acil Destek Uygulaması”nı 14.06.2021 tarihi itibari ile indiren kişi sayısı 2 milyon 334 bin 738 olarak açıkladı. Soylu, 148 bin 636 kadın da KADES aracılığıyla ihbarda bulunduğunu belirterek, “Ayrıca; kasten öldürme ve taksirle öldürme suçu kapsamında uygulanacak olan yaptırımlar, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerinde düzenlenmiş olup meydana gelen olaylara ilişkin soruşturmalar, adli süreç içerisinde yürütülmektedir” açıklamasında bulundu. 

HIZ KESMİYOR 
Ömer Fethi Gürer, alınan önleyici tüm tedbirlere rağmen kadına yönelik şiddet olaylarının hız kesmediğini ve şiddeti yenmenin yolunun eğitim olduğunu söyledi. Resmi verilere göre her ay yüzlerce kadının şiddet gördüğünü ifade eden Gürer, “Ülkemizin kanayan yarası haline gelen kadına yönelik şiddet olaylarının en aza indirilmesi için caydırıcı önlemler alınması gerekmektedir. İlkokuldan başlayıp okul kitaplarına kadar yansıması gereken, her alanda ve anlamda şiddetin ne kadar yanlış bir yol olduğu, insan olan bireyin şiddetten uzak durmasının onu değerli kılacağının öğretilmesi ve anlatılması gerekmektedir.” dedi.  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER