BAŞKAN KARALAR: ONAYLANMASINI UMUYORUZ

BAŞKAN KARALAR: ONAYLANMASINI UMUYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Adana’daki Hafif Raylı Sistemi Projesi’nin (metro) ikinci etabını onaylamasını umduklarına dikkat çekerek, “Hafif raylı sistemi 2. etap projesinin maliyeti yaklaşık 300 milyon dolardır. Bunun için borçlanmamız gerekiyor. Borçlanmak için de uluslararası bir derecelendirme şirketi zorunlu tutuluyor. Başvurduğumuz bu şirket bize BB notunu verdi. Bu bizim beklediğimizin üzerinde bir not. Buda yürüttüğümüz mali disiplin politikalarının doğruluğunu gösteriyor.” dedi.

“ADANA’NIN GELİRİ ARTMALI”
Adana Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı 5. Oturumunda “Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 Yılı Faaliyet Raporu” görüşüldü. Cumhur İttifakının ‘Hayır’ oyu verdiği faaliyet raporu onaylandı. Yapılan hizmetler üzerine konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kurumun gelirler açısından Türkiye genelinde 22. sırada yer aldığını belirterek, “Adana’nın bu konumda olmasını kabul edebilir miyiz? İller sıralamasında gelirimizin 6. veya 7. sırada olması gerekir. Bu hususta Cumhur İttifakını da desteğe çağırıyorum.” diye konuştu.  

“ADANA’NIN KADERİ OLMAMALI”
İYİ Parti Grup Başkanvekili Recai Mercimek, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı işler için teşekkür edilmesi gerektiğine işaret ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sıfırdan başlayan metro projesi onaylanıyor. Ama Adana’nın mevcut 13 km.’lik hafif raylı sisteminin 9,5 km.’lik 2. etabı 3 yıldır onay bekleniyor. Bu Adana’nın kaderi olmamalı. Biz İYİ Parti Grubu olarak olumlu oy vereceğiz. Her şey güzel olacak.” şeklinde konuştu.

“BİTİRİLEN PROJE YOK”
AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı ise 31 Mart itibariyle Başkan Karalar yönetiminin 3 yılını geride bıraktığını hatırlatarak, “3 yıldır başlanılan, devam eden, bitirilen tek bir proje dahi yok! Dolayısıyla ortada bir faaliyet yokken bizimde kapağında ‘faaliyet raporu’ yazıyor diye boş bir kitapçığı onaylama ihtimalimiz normal olarak mümkün değil. Cumhur İttifakı olarak Adanamıza yakışmayan bu yönetimsel anlayışı ve bu faaliyetsizlik raporunu kabul etmiyoruz.” açıklamasını yaptı

"ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI"
MHP Grup Başkanvekili Cemal Demirdağ da konuşmasında; Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı hizmetler için teşekkür ederek, “Bu sene sinekle mücadeleye başlanmış olması lazım. Geç kalmayalım.  Kırsal Kalkınma birimimdeki arkadaşlar bu yıl sınıfta kaldı. Yem dağıtımında sıkıntılar söz konusu. Kaldırım işgalleri devam etmekte. Şehrimizin acil yenilenmeyi ihtiyacı var. Bazı caddelerin durumu çok kötü. Metro hattı; Şehir Hastanesi, Balcalı ve stadyuma gidecek şekilde merkezi hükümetle tekrar görüşülerek çözüme kavuşturulmalı.” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı 5. Oturumunda “Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 Yılı Faaliyet Raporu” görüşüldü. Faaliyetler üzerine konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, göreve geldikleri 2019’da yılın ilk dört ayında kurumun yaklaşık 240 milyon açık verdiğini belirterek, “Öbür 10 ayda 26 milyon açık verildi. 2020 ve 2021 yılında gelirimiz giderden fazla oldu. Dolayısıyla ciddi manada borç ödendi. İki yılda yaklaşık olarak 600 milyon TL borç ödedik.” dedi. 

“KABUL EDEBİLİR MİYİZ?”
Adana Büyükşehir Belediyesi’nin gelirler açısından Türkiye genelinde 22. sırada yer aldığını  dile getiren Karalar, “Adana’nın bu konumda olmasını kabul edebilir miyiz? Etmeli miyiz; çabamız budur, onun için sık sık bu sorunu gündeme getiriyorum. Adana’nın gelirler noktasında 6. veya 7. sırada olması gerekir. Bu hususta kimi zaman Cumhur İttifakı’ndan desteğe çağırıyorum. Umarım kısa sürede görüşmelerimiz netice verir. Adana’nın geliri yukarıya doğru çıkar. Kentimizin borç stokunun yanında gelirinin az olması de bir handikap. Çünkü her işin maddi karşılığını bulmak zorundayız. Lafla peynir gemisi yürümüyor; konuşmakla hizmet olmuyor. Bu kötü ekonomik koşullara rağmen daha fazla hizmet yapıyoruz.” diye konuştu. 

“HALKIMIZ NOTU VERECEK”
Geçen yıl gerçekleştirdikleri altyapı ve üstyapı çalışmaları hakkında görsel efektler eşliğinde bilgiler paylaşan Başkan Karalar, meclis üyelerinin yerindeki eleştirilerine, “İki yıl sonra halkımızın önüne çıkacağız, en büyük notu onlar verecek. İnşallah halkımız yüzde 65’lik notu verecek.” ifadelerini kullandı.  Karalar, ulaşımda her ay 18 milyar 600 milyon TL,  ekmek üretiminde 12 milyon TL zarar ettiklerini bildirdi. Hükümetin Adana’ya yaptığı yatırımlara değinen Karalar, bir uluslararası havalimanın bölgenin turizmi için gerekli olduğunu hatırlatarak, “Çukurova Uluslararası Havalimanı Adana’nın sınırları içinde olabilirdi; olmalıydı.  Şimdi oldu-bitti. Her şeyi aldık Mersin’e götürdük.  Hiç olmazsa Adana Havalimanı’nı kapatmayın. Bu Adanalıların hakkı değil mi?” diye sordu.  

“ADANA’NIN KADERİ OLMAMALI”
İYİ Parti Grup Başkanvekili Recai Mercimek, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı işler için teşekkür edilmesi gerektiğine işaret ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sıfırdan başlayan metro projesi onaylanıyor. Ama Adana’nın mevcut 13 km.’lik hafif raylı sisteminin 9,5 km.’lik 2. etabı 3 yıldır onay bekleniyor. Bu Adana’nın kaderi olmamalı. Biz İYİ Parti Grubu olarak olumlu oy vereceğiz. Her şey güzel olacak.” dedi. 

 “BİTİRİLEN PROJE YOK”
AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı ise 31 Mart itibariyle Başkan Karalar yönetiminin 3 yılını geride bıraktığını hatırlatarak, “3 yıldır başlanılan, devam eden, bitirilen tek bir proje dahi yok! Dolayısıyla ortada bir faaliyet yokken bizimde kapağında ‘faaliyet raporu’ yazıyor diye boş bir kitapçığı onaylama ihtimalimiz normal olarak mümkün değil. Cumhur İttifakı olarak Adanamıza yakışmayan bu yönetimsel anlayışı ve bu faaliyetsizlik raporunu kabul etmiyoruz.” dedi. 

“HER ADIMA DESTEK VERDİK”
Konuşmasına “3 yıl önce verdiğiniz vaatlerin hepsi havada kalmışken, ortada tek icraat yokken yeni vaatler vermek bu şehre nasıl bir hizmettir ne bizler ne de hemşerilerimiz bunu anlamıyor.” diye devam eden Gülaçtı, şöyle devam etti: “Bizlerde Cumhur İttifakı olarak şehrimize faydalı olacak her adıma destek verdiğimiz gibi buna da destekledik ve yetkiyi verdik. 2021 yılı içerisinde yapılan ihalelere baktığımızda, sayfa 77’de yazdığı üzere yapılan toplam 1161 adet işlemden 26 tanesi pazarlık usulü ile 120 tanesi açık ihale ile tam olarak 1001 tanesi ise doğrudan temin usulü ile yapılmış. Yani tedarik işlemlerinin sadece yaklaşık %12’si rekabet unsurlarının oluştuğu bir usulle gerçekleşmiş. Bu yıl büyük ölçüde bu bahane de ortadan kalkmış olmasına rağmen yine doğrudan temin metodu genel olarak kullanılmış durumda. Üstelik pandeminin bahane edildiği 2020 yılında 901 olarak gerçekleşen doğrudan temin sayısı artarak 1001 rakamına yükselmiş. Rekabet şartları oluşmadan, doğrudan temin usulü ile yapılacak alımlar ancak acil ve olağanüstü durumlarda benimsenmesi, kullanılması gereken bir usuldür. Teminlerin yaklaşık %90’ınını bu usulle yapmak asla kabul edilemez.”

“GEÇ KALMAYALIM”
MHP Grup Başkanvekili Cemal Demirdağ da konuşmasında; Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı hizmetler için teşekkür ederek, özetle şunları dile getirdi: “Bu sene sinekle mücadeleye başlanmış olması lazım. Geç kalmayalım.  Kırsal Kalkınma birimimdeki  arkadaşlar bu yıl sınıfta kaldı. Yem dağıtımında sıkıntılar söz konusu. Kaldırım işgalleri devam etmekte. Şehrimizin acil yenilenmeyi ihtiyacı var. Bazı caddelerin durumu çok kötü. Metro hattının Şehir Hastanesi, Balcalı ve stadyuma gidecek şekilde merkezi hükümetimizle tekrar görülmesi ve çözüme kavuşturulması gerekir. Otobüsler, hepsi yan yatmış; yanından geçerken insan korkuyor. Acilen yeni otobüsler alınmalı. Ekmek büfeleri acil ‘beni değiştir’ diyor. Alt geçitlerin ve üst geçitlerin bakımı şart. Şehrimize Mersin ve Ceyhan tarafından girişler ve çıkışlar çok kötü. Orta refüjlerde acil çalışma yapılmalı. Hayalleri küçük olanların, adımları küçük olur. MHP olarak 2021 yılı faaliyet raporunda ret oyu vereceğiz, eleştirilerinizin takipçisi olacağız:”

 CHP Grup Başkanvekili Serdar Seyhan’da Cumhur İttifakı üyelerinin Başkan Karalar’a yönelik eleştirilerine karşı çıkarak, “En sık ‘Bu projeler daha önceden yapılmıştı’ gibi bir yorum yapılıyor. Asıl olan bir projenin hayata geçirilmesidir.” diye konuştu. 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER