ÇALIŞKAN: ZAMLAR SIFIRLANDI

ÇALIŞKAN: ZAMLAR SIFIRLANDI

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Genel  Başkanı Satılmış Çalışkan, Adana Şubesi 11. Genel Kurulu'na katılarak gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. En büyük taleplerinin emekliye seyyanen zam yapılması olduğunu söyleyen Çalışkan, "Emekliler arasında büyük gelir adaletsizliği var. Bugün işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 80'i asgari ücretin altında maaş alıyor, 2022 yılının başında yapılan zamların hepsi de sıfırlandı.” dedi.

"EMEKLİNİN BELİ BÜKÜLDÜ"
Arka arkaya yapılan zamlar karşısında emeklinin belinin büküldüğünü söyleyen Çalışkan, "Emekliyi zamlar karşısında ezdirmeyen iktidar nerede?” diye sorarak, “2000 yılına kadar işçi ve Bağ-Kur emeklileri gösterge ve katsayı sisteminde artış alıyordu. 2000 yılından sonra bu durum Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)'ye bağlanınca 2005 yılından bu yana emekli maaşı sürekli düşmektedir. Emeklilere TÜFE olduğu için milli gelirden pay verilmemektedir. Biz emekliler olarak önceki dönemlerde olduğu gösterge ve katsayı sistemine bağlanmak istiyoruz. Çünkü gittikçe maaşınız erimektedir. 2005 yılından önce asgari ücretin üstünde olan emekli maaşı, bugün asgari ücretin altına düşmektedir. Bu duruma bir an önce çözüm bulunmalıdır.” diye konuştu. 

"TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞSİN"
Bugün memur ve memur emeklisinin maaş ücretinin hiçbir zaman asgari ücretin altına düşmediğini kaydeden Çalışkan, "Bunun nedeni katsayı ve gösterge sistemidir. Ama diğer emeklilerimiz için söz konusu olan ayrımcılığın ortadan kalkmasını istiyoruz. Mademki; sosyal güvenlik tek çatı altında birleşti, çatıda birleştiği gibi tabanda da birleşsin. Tüm Emekliler aynı haklara sahip olsunlar." şeklinde konuştu.

“KATKI PAYI ALINMASIN”
Tüm emeklileri kapsayacak bir İntibak Yasası'nın hazırlanmasını istediklerini açıklayan Çalışkan, şunları kaydetti: "Bu İntibak yasasının donesi de hizmet ve prime dayanmalıdır. Bu şekilde bir düzenleme istiyoruz. Sağlık sorunlarımız her geçen gün artıyor.  Bugün Devlet Hastanesi’nde ve Üniversite Hastanelerinde randevu almamız zorlaştı. Tek çözüm olarak özel hastaneye gidilmesi gerekiyor. Bu durumda gelen yüzde iki yüzlük farkları emekliye ikinci bir stres hastalığını getiriyor. Dolayısıyla bu farkları tekrardan gözden geçirilmesini katkı paylarının emekliden alınmamasını istiyoruz.”

"EMEKLİNİN SORUNLARI EKONOMİYE BAĞLI"
Emeklinin en büyük sorununun maaş durumu ve sağlık sorunu olduğuna dikkat çeken Çalışkan, şöyle devam etti: "Emeklinin sorunları ekonomiye bağlıdır. Yılbaşında verilen zamların da SSK veya Bağ-Kur emekli zamları TÜFE'ye göre verilmesi gerekiyor. TÜİK yıllık TÜFE'yi yüzde 34 açıklamışken, işçiye ve Bağ-Kur emeklisi ne 33.92 verdi. Bunun içinde derneğimiz çalışma yapmakta, hakkımızı almak için gerekeni yapacağız." 

"BİR FİİL HİZMET KRİTERİ OLMALI"
Emeklilikte yaş sorununun bir kenara bırakılması gerektiğini söyleyen Çalışkan, sözlerini şöyle tamamladı: "Birisi  18 yaşında çalışmaya başlıyor, birisi de 35 yaşından sonra başlıyor. Emeklilikte done hizmet ve prim olmalıdır.  25 senesi dolduğunda bir fiil hizmet kriteri göz önünde bulundurmalı, yaş kriteri değil.  Hem bu hususta kurum rahatlar hem de kişi rahatlar. Onun için de Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) için bir fiil hizmet ön planda tutulmalıdır." 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER