DÖNÜŞÜM YILI OLACAK

  DÖNÜŞÜM YILI OLACAK

2022 yılının Yüreğir’de “kentsel yenilemenin ve dönüşümün” başlangıcı olacağını vurgulayan Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir,   “Vatandaşımızın istemediği hiçbir şeyi biz istemeyiz. Onların razı olduğu şeyi yapmak isteriz.” ifadelerini kullandı. 

 Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Çukurova Metropol Medya Yönetim Kurulu Başkanı Tanır Emre Üzelgeçici’yi ziyaret etti. Başkan Kocaispir, ziyaret sonrası Metropol FM’de spor yorumcuları Mustafa Boz ve Zafer Güner’in hazırlayıp sunduğu “Spor Analiz” programına katıldı. 
 
TESCİL YAPILDIĞINDA YIKIM BAŞLAYACAK
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, ilçede kentsel dönüşümün birkaç lokasyonda devam ettiğini dile getirdi. Sinanpaşa Mahallesi’nde TOKİ tarafından yaklaşık 103 dönümlük bir alanda çalışmaların yürütüldüğünü belirten Kocaispir, “Yüreğir Belediyesi’nin önündeki bu bölgede proje ihalesi TOKİ tarafından yapılacak. Yapım ihalesi 27 Eylül de yapıldı; fakat 3 Kasım’a ertelendi. Sinanpaşa’da TOKİ ile bazı vatandaşlar arasında yürüyen kamulaştırma davaları var. Bu kamulaştırma davalarını Büyükşehir Belediyemizin avukatları yönetiyor. Orada yasal süreç devam ediyor, tescil gerçekleştiği anda yıkım başlayacak. Ki şu anda zaman zaman yıkımlar yapıyoruz. İnşallah 2022 yılı Sinanpaşa’da dönüşümün yılı olacak.” dedi. 

YÜREĞİR BELEDİYESİ DEVREYE GİRİYOR
Şehit Erkut Akbay Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm ile ilgili vatandaşların genel olarak bir memnuniyeti ve talebinin olduğunu kaydeden Kocaispir, “Ancak daire fiyatlarının yüksek olduğu yönünde bir eleştiri ve serzeniş oldu. Bu konu ile ilgili biz milletvekillerimiz ile birlikte Çevre Ve Şehirclik Bakanı Murat Kurum’u ziyaret ettik. Bakan Kurum, konuya son derece olumlu yaklaştı; bir indirim formulü üzerinde çalışıldı. Yakın zamanda bunu Bakanlık açıklayacak. Gerek kira yardımı gerekse de hissesini satıp gitmek isteyen vatandaşlarımıza ödeme yapılması konusunda Belediyemiz devreye giriyor. Yıkımları da Belediyemiz üstlenecek. Böylece yakın zamanda (ümit ediyorum ki) gene 2022 yılı için Şehit Erkut Akbay Mahallesi bakımından yıkımın ve yeni bir sürecin başladığı yıl olacak.” diye konuştu.

HALKIN RAZI OLDUĞU İŞİ YAPMAK İSTERİZ
Köprülü Mahallesi’nde de kentsel dönüşümün Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü hatırlatan Kocaispir, şunları söyledi: “Burada da yapılan imar uygulamalası ile ilgili vatandaşlarımızın bazı itirazları var. Köprü Köyü’nde vatandaşlarımızla bir araya geliyoruz. Bizim yaklaşımımız şu; vatandaşımızın istemediği hiçbir şeyi biz istemeyiz. Onların razı olduğu şeyi yapmak isteriz. O sebeple Köprülü Mahallesinde düzenlenen ortaklık payının düşmesi; yani mülkiyetten daha az kesinti olması noktasında girişimlerimiz var. Konuyla ilgili bu perşembe günü Bakanlıktan randevu talebimiz var. O randevuda da bu DOP’un (İmar Kesintisi) düşmesi; vatandaşlarımızın lehine bir tablonun ortaya çıkması için görüşme yapacağız. “

1/5000 ÖLÇEKLİ PLANIMIZ KABUL EDİLDİ
Yürüeğir’de bu bölgelerin dışında kendi içinde yürüyen kentsel dönüşüm süreçlerinin varlığına dikkat çeken Kocaispir, “Örneğin; Atlı Spor Kulübü tarafındaki Çamlıca Bölgesi; Kazım Karabekir, Adliye çevresi... Burada da kendi içinde yürüyen bir süreç var. Yine 1/5000 ölçekli planımız kabul edildi ve Büyükşehir Belediyesi’nde askıda.” şeklinde konuştu. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER