PROF.DR. GÜNDÜZ'DEN TAM AŞI UYARISI!

PROF.DR. GÜNDÜZ'DEN TAM AŞI UYARISI!

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, Çukurova Metropol Medya’yı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Tanır Emre Üzelgeçici ve haber merkezi çalışanlarıyla bir araya gelen Prof.Dr. Gündüz, koronavirüs salgınıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gündüz, vatandaşların ‘Tam doz aşı’ yapmaları konusunda çağrıda bulundu. 

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, Türkiye’nin aşılanma oranında belirli bir aşamaya geldiğini belirterek, “Evet aşılanma oranımız şu anda önemli bir noktada; yeterli mi? Hala yetmiyor, toplumun en azından yüzde 15’nin daha aşılanması gerekiyor. Artık bu saatten sonra eğitimden ve ekonominin çarklarının dönmesinden ödün veremeyiz. Çünkü son 1,5 yıldır hayat durdu. Şu anda aşılanma oranında belli bir seviyedeyiz. Tam aşı bizim için son derece önemli. Eksik aşı yaptıranlar kesinlikle risk altında olmaya devam ediyor. Hatırlatıcı doz olmadıktan sonra tek toz aşı koruyuculuk özelliğine sahip değil.” dedi. 

‘TAM AŞI YAPTIRMAK ÖNEMLİ’
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, hastaneye yatanların yüzde 90’nından fazlasının aşısız bireylerden oluştuğunu söyledi. Geri kalanının önemli bir kısmının ‘eksik aşısızlardan’ meydana geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Gündüz, “Aşılanmak önemli değil; önemli olan tam aşı yaptırmaktır. Hayatı daha fazla durduramayız. Toplumun bir bölümü aşılarını yaptırdı. Kısıtlamalar bundan sonra olacaksa da aşısızlar arasında olacaktır.” dedi.

‘KIŞA GİRMEDEN AŞI OLALIM’
Aşıdan çekinme,  korku veya sosyal medyadaki bir takım yanlış haberler nedeniyle özellikle 50 ila 40 yaş altı bazı grupları (aşı karşıtlığı demek istemiyorum) aşıdan uzaklaştırdığını ifade eden Prof. Dr. Gündüz, “Doğal olarak hastalık bu gruplar arasında dolaşmaya başladı. Şu anda bizim için ağırlaşan ve hastaneye yatırılan oran önemli; PCR testi pozitif olan sayı değil. Ağırlaşan ve yoğun bakıma yatırılanların çok önemli bir kısmı aşısızlar ve eksik aşısızlar arasında.  Mevsimsel grip de geliyor, Covid için de harika bir ortam. Şurada 1,5 ayımız var; kışa girmeden vatandaşlar mutlaka aşılarını yaptırsınlar.” uyarısında bulundu.  

‘ONLAR SON BİR KEZ DAHA DÜŞÜNSÜN’
Kasım ve Aralık aylarının toplumu daha çok zorlayabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Gündüz, şunları kaydetti: “Salgın daha çok aşısızlar arasında dönecek. Onlar son bir kez daha düşünsünler. Çünkü bunların bir bölümünü maalesef kaybediyoruz. En büyük tuzak burada; tek doz aşı korumuyor. Tam doz aşı yaptıracağız. En az altı ay bizi koruyacak. Bilim Kurulu olarak Biontech için yılbaşından önce üçüncü doz aşı yapılmasını öngörmüyoruz. Ama bu süre içerisinde Bakanlık ve bilimsel çalışmalar antikor çalışmalarını yakından izliyor.  Düşme durumunda daha erken de aşı olabilir.” 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER