SEYHAN'DA GREV ÇANLARI ÇALIYOR

SEYHAN'DA GREV  ÇANLARI ÇALIYOR

CHP'li Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, çalışanın istediği zammı vermeyeceğini daha önce personeline duyurmuştu.

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay'ın, personel ücretlerine 'zam' yapmak yerine, 'nasihat vermesi Türkiye gündemine bomba gibi düşmüştü. Yaptığımız haberin ardından Başkan Akay, bir açıklama yapmamış ve personeline sahip çıkmamıştı. Başkan Akay, DİSK Genel-İş Sendikası ile oturduğu sözleşmede de sendikanın istediği rakamı kabul etmeyip, kendi belirledikleri ücreti dayatmaya çalışınca, sendika, 60 günlük grev sürecini başlattı.


ÇALIŞANIN HAKLARI ELLERİNDEN ALINIYOR!
Seyhan Belediyesi'nde yetkili sendika olan DİSK Genel-İş Sendikası, Başkan Akif Kemal Akay'ın, önerdikleri ücreti kabul etmeyip, çalışanın sosyal haklarının elinden alındığı bir sözleşme yapılmak istenmesi üzerine grev süreci başlattıkları duyurdu. Grev süreciyle birlikte, belediye çalışanları iş yavaşlatma eylemi başlatırken, sosyal haklarında iyileştirme bekleyen çalışanlar, mevcut hakların ellerinden alınmak istenmesine tepki gösterdi. İdare boş durmadı ve çalışanların arasında kendi adamlarını koyarak, belediyenin dayattığı sözleşmeye 'Hayır' diyen çalışanları tespit etmeye başladı.

AKAY PERSONELE ZAM VERMEMEK İÇİN DİRENİYOR
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun asgari ücretin 5 bin 760 TL olması gerektiğini açıklamış ve asgari ücretin hem döviz hem de enflasyon karşısında eridiğini belirtmişti. Çalışanlarını şantiyelerde toplayarak, "Genel Başkanın telaffuz ettiği ücreti sizlere vermeye kalkarsam, yarınızı işten çıkarmam gerekir. Siz karar verin" diyerek işçiye aba altından sopa göstermişti. Bu konuşmalarının arkasında durarak, personel maaşına zam konusunda, sendikayla anlaşamayan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, grev sürecine rağmen, kararından geri adım atmaya yanaşmıyor.  

ÇALIŞANLAR ‘TEHDİT EDİLİYOR’ İDDİASI
Seyhan Belediye çalışanları da, sözleşmedeki tıkanmanın en büyük zararını kendilerinin yaşadığını belirterek, "Bizden, belediyenin verdiği zammı kabul etmeyerek, grev sürecini desteklediğini söyleyenlerin ismi, Başkan'ın damadına iletiliyor ve çalışanlar bizzat yöneticiler tarafından, 'Sen de mi grevi destekliyormuşsun, seninle de görüşeceğiz' diye tehdit ediyorlar" diyerek, zam beklerken, yaşadıkları baskının psikolojilerini bozduğunu belirtti. Çalışanlar, yer değiştirme ve işten çıkarma ile tehdit edildiklerini ileri sürerek, CHP'li bir belediyede, emekçiye yapılan baskı karşısında şaşkın olduklarını belirttiler.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER