‘SEYHANLI’NIN PARASI ÇARÇUR EDİLİYOR’

   ‘SEYHANLI’NIN PARASI ÇARÇUR EDİLİYOR’

Adana'nın merkez Seyhan İlçesinin Türkiye'de birçok ilden büyük olduğunu söyleyen Gazeteci Selahattin Sekin,  700 binin üzerinde nüfusa sahip bir ilçe olan Seyhan'ın sıradan bir statüde olmadığını kaydetti. Lokum FM'de Moderatör Özkan Ürkmez'in hazırlayıp sunduğu “Cendere” Programında konuşan Sekin, "Belediyecilik hizmetleri açısından söylüyorum; Seyhan'da gerileme dönemi yaşanıyor. Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay'ın enerjisini belediyeciliğe uygun görmüyorum. Seyhan'da sadece sosyal belediyecilik anlamında hayallerini gerçekleştiriyor. Ben buradan soruyorum;  bir tarafta vatandaş kentin merkezinde foseptik çukuruyla uğraşırken, diğer tarafta yapılan manda çiftliği kurmanın Seyhanlı’ ya ne faydası var? Seyhanlı'nın parası böyle hesaplarla çarçur ediliyor." dedi.

“SEYHAN’DA İLERİYE DÖNÜK TEK BİR ÇALIŞMA YAPILMADI”
Seyhan'da vatandaşların sorunlarını giderilmesi için ileriye dönük tek bir çalışmanın yapılmadığına dikkat çeken Selahattin Sekin, "Ocak ayından Şubat ayının 20'sine kadar yapılan hizmetlere baktığımızda; bugünlerde yağmur yağıyor, Adana'da her yağmur yağdığında Seyhan'ın belli mahalleleri aynı çileyi çekiyor. ‘Bu mahallelerde ileriye dönük bir hizmet yapılmış mı?’ diye bakıyoruz; ama yok. Bu sorunların giderilmesi için ileriye dönük tek bir asfalt ve altyapı çalışması yok. Seyhan’ın meşhur tanıtım ihalesi yapıldı. Belli noktalara ‘bunların tanıtımlarında ne var?’ diye bakıyoruz? Ama hayretler içerisinde kalıyoruz. Baktığımızda bir bahçede limon topluyorlar, o limonu da vatandaşa dağıtmışlar. Evet, bu güzel bir proje; elle tutulur bir limon olayı var. Bunun dışında bakıyorsunuz bir yerde kedi yavruları dünyaya gelmiş, onu paylaşmışlar. Veya Akif Akay Amatör Lig maçlarını takip etmiş, çorba ikramı yapmış. Elbette bunları da yapsınlar; icraat dediğiniz belediyenin elle tutulur bir çalışmasından bahsederken yolda yürürken bir çukura düşmememiz gerekir.  Ama Seyhan'da durum ne yazık ki böyle değil. Keşke doğru şeyler yapılsa da biz de bu işleri burada anlatsak.” dedi. 

“SEYHAN'DA LAY LAY LOM BELEDİYECİLİĞİ YAPILIYOR”
“Amacımız belediyeyi yermek değil; üzüm yemek.  Ama bunu göremiyoruz, geçen dönem de görmüyorduk. Bu dönem geçen dönemi aratır oldu.” değerlendirmesini yapan Sekin, “Seyhan mevzusu olduğunda hep söylüyorum. Azim Öztürk ve Yıldıray Arıkan’ı arar olduk. Bu dönem Seyhan'da lay lay lom belediyeciliği yapılıyor. Yani bu belediyenin işi gücü çiftçilik mi?  Belediyenin zerdeçal üretimi devam ediyor. Herhalde Başkan, Zerdeçal üretimi ile ciddi kazanç elde edecek,  Seyhan'ın sorunlarını çözecek. Bunların yaptığı hizmetler, Nasrettin Hoca'nın fıkrasında olduğu gibi, ipe un sermek misali.  Nasıl bir tablodur bu anlamıyoruz? Bu tanıtımların yapılması için ciddi paralar harcanıyor.  Baktığımızda Seyhan Belediyesi bir ihale yapıyor, tanıtım ihalesi ulusal medyada 400 bin saniye, yerel medyada 500 bin saniye yapılıyor. İyi güzel de, bu işlerin yapılması bir anlam ifade etmiyor.  Vatandaşın sorunlarını çözüp bir tanıtımını yaparlarsa eyvallah diyeceğiz. Onun hakkıdır bu tanıtmak deriz.  Ama Belediyenin yaptığı şey şu; Manda çiftliği kuruyorum, manda yetiştiriciliği yapacağım… Herhalde bu manda yetiştiriciliği işini Seyhan'da yapacak, o sokaklardaki çukurlarda biriken suyu da,  manda suyu sever,  onun için bırakıyorlar." diye konuştu.
 
“SEYHAN'DA ASIL PROBLEM CİDDİ YÖNETİM SORUNUDUR”
Seyhan'da büyük haksızlıkların olduğunu ileri süren Selahattin Sekin, şunları kaydetti: “AK Parti Seyhan Belediye Meclis Üyesi Ali Coşkun'un da bu konuyu dile getirdi. Asfalt ihalesi yapıyorsunuz ama bunu metrekare hesabıyla yapıyorsunuz. Bunu ihale ederken ton hesabıyla müteahhitte yaptırırken bu işte yanılırsınız. Adanalı’nın parası Seyhanlı'nın parası böyle hesaplarla çarçur ediliyor. Yolsuzluğa kapı böyle aralıyorlar, dediğimiz konu burası. Yolsuzluk yapılacak nokta burası. Hiçbir kanıtı olmaz, hiçbir müfettiş eline metre alıp burayı ölçemez.  Asfalt ihalesi yapılırken böyle yapılırsa,  şartnamelere asfaltın kalınlığını koyamazsanız, asfaltın yapım şekli var bunu ehline yaptırmak gerekiyor.  Logar kapaklarının üstünü asfalt yapamazsınız, kapı eksiklerini asfalt yapamazsınız. Yaptığınız anda yağmur, çamur olunca sokaklar havuza dönüyor. Çocuklar sabah okula gidemiyor, gitse bile ayakları okula ıslak bir şekilde gidiyorlar. Çünkü işi bilmeyen, işin ehli olmayan kişilere yaptırılıyor.  Son olarak Seyhan Belediyesi'nin evlerini su basan vatandaşların yanındayız, burada otel ayarladık, gece burada kalabilirsiniz paylaşımları vardı. Bu tamamen komediydi. Seyhan'da asıl problem ciddi yönetim sorunudur. Bu da Başkandan kaynaklanıyor." 

“SEYHAN'DAKİ İŞÇİLERİN SESİ DUYULMUYOR”
Seyhan Belediyesi'nde işçilerin durumunun çok önemli olduğunu ve bunun Adana medyasında yeterince değer görmediğini kaydeden Sekin,  şöyle devam etti: "İşçilerin durumu yankı bulmuyor.  Seyhan Belediyesi'ndeki işçi grevlerinin asıl nedeni daha insani şartlarda ücret talep etmeleridir.  Bu talepleri karşılanmayınca ellerindeki tek seçenek olan grev kalıyor. Ciddi bir problem var. O işçilerin yazdıklarına baktım. Mesele CHP'li Seyhan Belediyesi olunca işçilerin sesi duyulmadı. Biz diyoruz ki; gelin bankamatikçileri, özellikle medyanın içindeki bankamatikçileri yok edelim.  Bu bankamatikçileri devre dışı bırakılmayınca Seyhan'daki işçilerin sesi duyulmuyor. İşçilerin hakkını savunmak bize kaldı. Bu işçilerin birçoğu kepçe operatörü kimisi çöpçü.  Hakları olan zamları talep ediyorlar."


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER