AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİNDEN ÖZLENEN MUHALEFET

AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİNDEN ÖZLENEN MUHALEFET

Seyhan Belediyesi’nin Şubat ayı olağan meclis toplantısının birinci otumu gerçekleşti. Başkan Akif Kemal Akay’ın katılmadığı oturumda AK Parti ve MHP’li Meclis üyeleri Akay’ın hizmetlerine yönelik sert eleştirilerde bulundu. AK Parti Grup Başkan Vekili Ali Coşkun, “Seyhanlıların hakkını asla yedirmeyeceğiz. Milletimizin bizlere emanetini ‘oldu- bittilerle’ heba edilmesine asla izin vermeyeceğiz.” dedi. 

“HİÇ BİR SORUMUZA CEVAP VERİLMEDİ”
Seyhan Belediyesi’nin Şubat ayı olağan meclis toplantısının birinci otumu Meclis Başkanvekili Kemal Çelik, yönetiminde gerçekleşti. Gündem dışı söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Ali Coşkun, Seyhan’da 3 yıla yakın sürede Seyhan’ nın kaderini değiştirecek güzel tek bir gelişmeye tanıklık yapamadıklarını kaydetti. Coşkun, defalarca aksaklıklara ve eksikliklere dair uyarılarına rağmen Başkan ve yönetimi tarafından muhatap alınmadıklarını savundu. Hiçbir sorularına cevap verilmediğini ve önerilerinin dikkate alınmadığını ileri süren Coşkun, “Birlikte yöneteceğiz sloganıyla yola çıkanların takındığı bu tavrını takdirini milletimiz verecektir.” şeklinde konuştu.


“YOLSUZLUKLARIN ÖNÜNÜ AÇAR”
Kürsüden defalara gündeme getirdikleri “Fen İşleri Müdürlüğü’nün yaptığı 300 milyon TL’lik harcamanın detayları” hakkında bilgi sahibi olmak istediklerini aktaran Coşkun, “Ancak tek bir cevap alamadık. Şimdi Başkan ve yönetimine birkaç soru sormak istiyorum: Asfalt ihalelerini neden metre kare usulüyle yapmanızın bir izahı var mıdır? Bu ihalenin metre kare üzerinden yapılması yolsuzlukların önünü açmakla kalmıyor, denetlenmesi mümkün olmayan bir durumun ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor. Bir diğer husus meşhur meydansız Kent Meydanı… Artık ‘rant meydanına’ dönüşen ve bir kangren haline dönüşen bu proje Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.” diye konuştu. 

“SEYHANLILAR ADINA SORMAK İSTİYORUM”
Mevcut yönetimin “henüz bitmeden belediye bütçesinden 200 milyon civarında para çıkmıştır” dediği Kent Meydanı Projesi’nin (basından öğrendiğimiz kadar) 185 milyon TL civarında ve tamamının nakit alınıp alınmayacağı belli olmayan bir tutarla devir edildiğini aktaran Ali Coşkun, şöyle devam etti: “Projenin önceki dönem maliyet artışlarını saymasak bile artan inşaat maliyetlerinde asgari yıllık yüzde 15 artış olduğunu düşünürsek 3 yıllık artış ortalama olarak 100 milyon TL civarında olur. Bu basit bir hesap sadece maliyeti 300 milyon TL civarına ulaştırır. Seyhanlıların bizlere emanet ettiği parayı harcadığımız bu projeye hangi hakla maliyetinin çok altında ve peşin alınmayacak bir tutarla nasıl devredersiniz.”

“3 YILDIR NE PROJE VAR, NE BİR HİZMET”
AK Parti Meclis Üyesi Ahmet Yarar ise üç yıldır “Seyhan’a kalıcı eserler bırakılması” konusunu sorguladıklarını; fakat bir sonuç alamadıklarını açıkladı. Belediyenin “yapısal ve idari sorunlarının” hizmetin önünde büyük engel oluşturduğunu iddia eden Yarar, şu değerlendirmeyi yaptı: “Kurumsallaşma yok. Başıboşluk ve belediyecilik konusunda donanımsızlık var. Seyhan Belediyesi’nde olmayan sistemi yerleştirebilmek için tam 3 yıldır mücadele verdik; siz hala kadro oturtamadınız. Ve onlara da güvenmiyorsunuz. Belediye 55 ilden daha fazla bütçeye sahip, gayrimenkulleri oldukça değerli. 3 yıldır ne proje var, ne bir hizmet…”

“YANLIŞLARLA GÜNDEME GELİYORSUNUZ”
AK Parti Meclis Üyesi Sinan Altun’da konuşmasında Başkan Akay’ın mecliste olmamasını eleştirerek, “Gelecek verecek, bir cevabı yok. Onun için meclisten kaçıyor.” görüşünü ileri sürdü. Üç yılda Belediye’de hiçbir şeyin yapılmadığını belirten Altun, şunları dile getirdi: “Koskocaman bir hiç… Hizmetlerinizle gündeme gelmeniz gerekirken; siz müdürlerinizle, başkan yardımlarınızla veya yanlış kararlarla gündeme geliyorsunuz. Basın ve Yayın Müdürünüzün başarısızlığı ortadayken siz (Akay) onu ödüllendirip birde Spor İşleri Müdürü yaptınız. Seyhan Belediyesi keyfine göre iskan veriyor. Ayrıca İmar Müdürüne bir müteahhidin şikayeti sonucu neden sadece kınama veriliyor? Başkan neden savcılığa suç duyurusunda bulunmuyor?”

“YIKIM İŞLERİ MÜDÜRÜ NEDEN HER İŞE KARIŞIR”
“Gelelim dünün Özel Kalem Müdürü; bugünün Yıkım İşleri Müdürü” diye sözlerine devam eden AK Partili Sinan Altun, “Şayet bu kişi Yıkım İşleri Müdürüyse neden odasında değil. Yoksa halen Özel Kalem Müdürü ve eş başkansa açıkça söyleyin, bilelim. Değilse bir Yıkım İşleri Müdürü neden bütün işlere karışır. Ne zamandan beri her işe karar verir. Seyhan Belediyesi’nden kimin yaptığını, hangi görevde olduğunu bilmiyoruz.” dedi.

“ÇALIŞMADIĞI YERDEN SORULAR SORMUŞUZ”
MHP Meclis Üyesi Şehmus Uçar’da Ocak ayı meclisinde Başkan Akay’a 19 maddeden oluşan soru önergesi sunduğunu hatırlatarak, henüz sorularının cevabını alamadığını söyledi. Uçar, şunları kaydetti: “Demek ki kendilerinin çalışmadığı yerden sorular sormuşuz ki ya cevap verme gayreti içerisine girmemişlerdir veya verebilecekleri yanıtları yok. Yaklaşık 3 yıldır Seyhan’ı yönetme becerisini gösteremeyen bir yönetim tabiki sorularımıza cevap veremezler. Seyhan’da tüm kesimler tarafından dile getirilen asfaltsız yollar, işgal edilen kaldırımlar, yürünmeyecek caddeler varken; Belediye çok daha farklı konularla gündeme geliyorsa buda yönetimin başarısızlığını ortaya koyar.”

 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER