ANLAMLI ETKİNLİK

ANLAMLI ETKİNLİK

Senin İçin Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Adana’nın Düşman işgalinden kurtuluşunun 100.Yılında ‘Senin İçin Beslenme’ konulu bir etkinlik düzenledi. Özel gereksinimli çocuklara sahip ailelerin çözüm bulamadıkları sorunlarına yönelik, Ç.Ü.Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Uzmanı Doç Dr. Zafer Yönden’in verdiği seminer özel gereksinimli çocukları ve aileleri bir araya getirdi. Yedipınar Engelli Parkı Müdürü Yusuf İyi ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte, Gönüllü Anneler Topluluğu Temsilcisi Gülşen Akgöz’de katılım gösterdi. 

KAYIPLAR YAŞANIYOR
Senin İçin Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Sİ-DER) Başkanı Nüvit Dağtekin, özel gereksinimli çocuklara sahip ailelerin sıkıntılı durumlarına dikkat çekmek istediklerini ifade ederek, 5 Ocak gibi özel bir günde önemli bir etkinlik düzenlemek istediklerini kaydetti. Dağtekin; “Özel gereksinimli çocukların metabolizmalarının farklı çalışmasından dolayı, hızlı hücresel çöküşle çocuklar bir anda yaşlanıyor ve çocukların kayıp oranları artıyor. Biz bu aileler için ne yapabiliriz? Ailelerimizi beslenme konusunda bilinçlendirerek, hem de sosyalleşmelerini sağlamayı hedefledik.”dedi.  
 
YEME BOZUKLUĞU DAVRANIŞI ETKİLİYOR
Özel Gereksinimli çocukların yeme bozukluğu problemlerine dikkat çeken Başkan Dağtekin,  yanlış beslenme sonucunda metabolik sıkıntılardan dolayı, farklı boyutta tepkisel davranışlar sergilediklerini belirtti. Dağtekin; “Özellikle yeme bozukluklarından dolayı bu çocuklarda zihinsel ve davranış problemleri görülmektedir. Burada en büyük mücadelem, ailelerin bilinçli bir şekilde beslenmenin önemini kavramalarını sağlamaktı. Sağlıklı beslenmenin önemi ile nitelikli bir yola çıkmaya karar verdik. Buna ailelerin çok ihtiyaçları olduğunu gördük. Çünkü çocuklar gece yarısı dolabı boşaltacak duruma geliyor. Çok yararlı bir eğitim oldu, güzel tepkiler aldık.”diye konuştu.

METEBOLİK SIKINTILARI VAR 
Ç.Ü. Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Uzmanı Doç Dr. Zafer Yönden, Özel gereksinimli çocukların bazı metebolik sıkıntıları olduğuna dikkat çekerek, bu bireylerin beslenmelerine, normal insanlara göre 10 kat daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Yönden; “Özellikle Otizmli çocuklarda (kabızlık) sindirim sistemi bozukluğu ciddi problemdir. Yani bireylerde sindirim ve emilim yoktur. Bu çocukların şekerli şeylere karşı takıntıları oluyor. Şekerli şeyler yedikleri zaman vücut İnsülin salgılayıp bu şekeri düşürürken, düşme periyodunda bana tekrardan şeker ver diye emir gelir. Sık sık beslenmelerinin geri planında şekerden zengin beslenmeleri yatar.”şeklinde konuştu. 
 

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER