BAŞKAN KARAKÖSE: İMAMOĞLU'NA YAKIŞIR HİZMETLER ÜRETTİK

 BAŞKAN KARAKÖSE: İMAMOĞLU'NA YAKIŞIR HİZMETLER ÜRETTİK

İmamoğlu Belediye Başkanı Kasım Karaköse, Çukurova Metropol FM’de 3 yıllık görev sürecinde gerçekleştirdiği hizmetleri anlattı.  Adana'nın önemli ilçelerinden biri olan İmamoğlu'na ve Adana'ya yakışır şekilde hizmet ettiklerini söyleyen Karaköse, vatandaşların bir kuruşunun dahi hesabını sorduklarını kaydetti. Başkan Karaköse, "Tek kuruş borçlanmadan ve 1 kuruş kredi çekmeden en güzel hizmetlerle vatandaşımızı buluşturduk. Yorulmadan çalışmaya ve halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda yeni projelerimizi hemşerilerimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz.” dedi.
 
"BORÇLANMADAN HİZMET ÜRETTİK"

Belediyenin 1 lira dahi borçlanmadan, kredi çekmeden hizmet ürettiğini açıklayan İmamoğlu Belediye Başkanı Kasım Karaköse, "Buna rağmen 11 tane araç aldık. Kamyon, kepçe, yemek dağıtım, zabıta ve cenaze aracı aldık. Tüm bu alımları herhangi bir yerden kredi çekmeden Belediyemize kazandırdık. Bir taraftan altyapı ve üstyapı yatırımları yaparken diğer yandan Belediyenin makine-ekipman parkını güçlendirdik. İnsanlarımız için gece-gündüz demeden çalışıyoruz. Düğün salonunu açtık; orada vatandaşlarımıza ücretsiz hizmet sunuyoruz." dedi.

“ALTINİNİ TURİZME KAZANDIRILMALI”
İmamoğlu ilçesindeki tarihi yeraltı şehrinin gün yüzüne çıkarılıp, turizme kazandırılması için girişimlere başlanması gerektiğini vurgulayan Karaköse, 1990 yılında başlayan ve 1991'de sona eren kazıların ardından unutulmaya yüz tutan Altınini Yeraltı Şehri ile ilgili şunları söyledi: "2-3 bin yıllık bir tarihi yer, memlekette kaç yer var buna benzer bilinmez. İnsanlar İç Anadolu'ya yer altı şehri için akın akın gidiyor. Biz istiyoruz ki; kışın oraya gidenler yazın da buraya gelsin.  Buraya ciddi bir bakım yapılarak, turizme kazandırılması gerekiyor."


HALKIN GÜVENİNİ BOŞA ÇIKARMAYACAĞIM 
İmamoğlu Belediye Başkanı Kasım Karaköse, bugüne kadar hak ettiği hizmeti alamayan ilçesinin gelişip kalkınması için gece gündüz demeden çalıştıklarını belirterek, "Adana'ya 40 kilometre yakınlıkta olan ilçemizin gerek kültürel açıdan gerekse de sosyal açıdan eksikleri gideriliyor." dedi. 

"İMAMOĞLU HALKI BİZE İNANIYOR, GÜVENİYOR”
Deniz Tengip'in hazırlayıp sunduğu Çukurova Metropol FM'de, 'Kent ve Gündem' programının konuğu olan Başkan Karaköse, seçim döneminde meydanlarda ne söylediyse hepsini bir bir yerine getirdiklerini kaydetti. Sözünü verdikleri hizmetleri yüzde 100 yapmamış olsalar da, mutlaka yerine getirmek için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirten Karaköse, "İmamoğlu halkı bize inanıyor, güveniyor. Bu güveni boşa çıkarmayacağım." ifadelerini kullandı.

“KARAKÖSE İMAMOĞLU'NUN ÖZ EVLADIDIR”
İmamoğlu halkının yüzde 90'ın geçimini çiftçilikle sağladığını anlatan Başkan Kasım Karaköse, "Ben İmamoğlu'nun öz evladıyım; orada doğup, büyüdüm. Gençliğimden bu yana çiftçilikle uğraşırım. Oradaki halkımızın % 90'ı gibi ben de çiftçilikle uğraşırım. Halkın içinden gelmiş, halkla büyümüş, halkla gülmüş, halkla ağlamış; kısacası Kasım Karaköse İmamoğlu'nun öz evladıdır." dedi.

"PARTİ AYIRT ETMİYORUZ"
Seçim döneminde parti gözetmeksizin tüm kesimlerden destek aldığı değerlendirmesinde bulunan Başkan Karaköse, "Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı olarak tüm İmamoğlu halkından destek alarak seçildim. AK Partili, MHP'li, İYİ Partililer bize destek verdi. Biz de hiçbirine ayırt etmeden, hiçbirine uzak durmadan elimizden gelen hizmeti yapıyoruz. Seçildiğimiz takdirde yapacağımız bazı sözler vermiştik. Biz buraya gelirsek, ‘İlçenin en büyük eksikleri şunlardır, onları gidermemiz lazım, bunları yapmamız’ lazım, dedik. Zaman zaman ekip arkadaşlarımızla bir araya geliyoruz. Bugüne kadar neler yaptık, neler yapmadık? bunların üzerinde duruyoruz." şeklinde konuştu.

"GENÇLERİ TOPLUMA KAZANDIRIYORUZ"
İmamoğlu için yaptıkları hizmetleri örnekler eşliğinde anlatan Başkan Karaköse, gençlere önem verdiklerini dile getirdi.  Gençleri motive etmek, topluma kazandırmak için bazı etkinlikler yaptıklarını açıklayan Başkan Karaköse, "Belediye Spor Kulübü kurduk. Burada da futbol takımı kurdum. U -16, U- 18 takımları olmak üzere ana takım kurduk. İmamoğlu tarihinde ilk defa futbolcularımız süper amatöre çıktı. Şu an orada mücadele ediyorlar. İnşallah da BAL Lig’ine çıkacaklardır.  Bizim ilçemiz için bu çok önemliydi.  Kadın voleybol takımımız var, onlarda ikinci ligde.  İnşallah onlar da lider gidecek, birinciliğe çıkacaklar. İmamoğlu tarihinde, bu başarıları ilk defa bizim dönemimizde yaşıyoruz. Halkımız yoğun bir şekilde izlemeye geliyor.  Destek oluyor, bir birliktelik olmuş. Onun yanında minik kızlar ve U-16, U -18 şu anda da maçları var. U- 16 takımımızın, genç çocuklarımızın Karataş'ta buraya gelirken onları aradım. Onlara da başarılar diledim. Öncelikle biz gençlere sahip çıkalım, bunların dertleri nedir ne değildir? Öğrenelim.  Bunlar kötü yola düşmesin,  spor yapsın diye var gücümüzle kimseden bir şey istemeden çalışıyoruz." diye konuştu.

"BİRLİKTELİK OLUŞTURMAK GEREKİYOR"
İmamoğlu halkının hangi görüşte olurlarsa olsunlar aynı üzüntü ve sevinçte bir araya geldiklerini kaydeden Başkan Karaköse, "Halk arasında bir ayrımcılık yok, çok katı bir Sağcı ve Solcu yok. MHP'li AKP'li, CHP'li halkımız birbirine sıcak, yakın. Baştan başlamak gerekiyor, bir birliktelik oluşturmak gerekiyor. Bir kulübümüz yoktu, gençlerimize kulüp kurduk. Şimdi yüzlerce gencimiz, yüzlerce evladımız burada mücadele ediyor. Kimseye bir el açmadan; kimseye muhtaç olmadan gidiyorlar, geliyorlar. Antrenmanlar yapıyorlar. O tür yerlere yöneliyorlar. Hedeflerimden biri buydu. Bunu da gerçekleştirdik." dedi.

"GEÇMİŞTE İMAMOĞLU GÖÇ VERDİ"
Bundan 25 yıl önce 40 bin olan İmamoğlu nüfusunun, verdiği göçlerle birlikte günümüzde nüfusunun 28 bin olduğunu açıklayan Başkan Karaköse, şöyle devam: "Hedeflerimizden biri de bozuk olan yollarımızın onarılmasıydı.  İnsanların evinde su akmazsa, yol olmazsa kültürel ve sosyal faaliyette bulunacakları bir alan olmazsa, çocuklarını götürecekleri bir yer olmazsa, ulaşım sorunu olursa yaşam elbette zor olur. Bu yüzden maalesef göç verdik.  Elimizden geldiği kadar eksik kalan yerleri gece gündüz demeden gidermeye çalışıyoruz. Gelecekte insanların yaşanabilir bir ortamı olsun ki; göç vermeyelim.  İmamoğlu gelişsin. o açıdan şimdi kısmen bu sorunlar da giderildi. %80 giderildi diyebiliriz. Şu an İmamoğlu çoğu ilçeden daha iyi diyebiliriz." 

"YETER Kİ MİLLETİMİZE HİZMET EDELİM"
Çocukluğundan itibaren sürekli mücadele eden bir yapıda olduğunu belirten Başkan Karaköse, şunları kaydetti: "Hayatı, 'bugün boş geçireyim' diye yaşamış bir insan değilim.  Bizi bilen bilir, İmamoğlu halkı bilir. O kadar hayatta önümüze mücadeleler geldi ki; yani o kadar zor şeyler yaşadık. Belediye Başkanlığı gerçekten öyle zor bir görev değil. Tüm bunlara rağmen asıl işim olan çiftçiliği biraderlerim eve yeğenlerime bıraktım. Bütün ağırlığımı belediyeye verdim. Kendi işimde yoğundu, ama belediye de öyle bir zorlukla karşılaşmadım. Yeter ki niyetimiz millete hizmet etmek olsun.” 

"YOL SORUNU KALMAYACAK"
İmamoğlu halkının bir nebze de olsa da 2019 yılından bu yana rahat ettiğine dikkat çeken Başkan Karaköse, "İnsanların orada yaşaması için suyun akması lazım. Şu an çok büyük arıza olamadığı takdirde su sorunu yaşanmıyor.  Yollar gidilmiyordu, 165 kilometre bir altyapı kanalizasyon geçmişti.  40 kilometrede Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, asbest boruları değiştirdi.  Köstebek yuvası gibiydi, insanlar yaşayacağı gibi değildi.  Ama arıtılmış su da gelirse, vatandaşımızın büyük bir sorunu çözülmüş olur.  İnşallah Yedigöze suyu da gelirse komple bu sorununuz çözülür. Yollar büyük sorundu, gerçekten büyük çoğunluğunu (% 60'ını) yaptık.  Büyükşehir Belediye ekiplerimizle beraber gece gündüz çalışarak bunların ana arterlerini değiştirdik. Okullara çocuklar çamurda gidiyordu. Şu an hiçbir okulumuzun öyle bir sorunu kalmadı.  Yol en büyük sorunlardan biriydi, İnşallah kalan eksikleri de bu süre içinde yapacağız. Bunu gidereceğiz. İmamoğlu'nda yol sorunu kalmayacak." şeklinde konuştu.

"ULAŞIM SIKINTIMIZ ÇÖZÜLÜYOR"
İmamoğlu'nda 27 mahalle olduğunu bunlardan 5 tanesinin merkez; 22 tanesinin de köy statüsünde olduğunu belirten Başkan Karaköse, "Çok uzak bir köyümüz yok.  En uzak köyümüz,30 kilometre, 35 kilometre civarı uzaklıkta. Şimdi bunlara da oradan Büyükşehir'in araçları çalışıyor zaten. Büyük bir ulaşım sıkıntısı yaşamıyoruz.  Zaten köyler yakın, 5 kilometre 3 kilometre ve 7 kilometre en fazla uzaklıkta. Oraya da şu an, Büyükşehir'in otobüsleri çalışıyor.  Adana'ya da öyle bir sorun olduğunu sanmıyorum. Dolmuş sıkıntısı sadece bir hastane civarında vardı. Bununla ilgili daha önceden de talep almıştık, vatandaşımızın bu talebini en kısa zamanda yerine getireceğiz." ifadelerini kullandı.

"VATANDAŞ ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR"
Ülke olarak zor günler geçirdiklerini kaydeden Karaköse sadece çiftçilerin değil, böyle bir dönemde tüm vatandaşların zor koşullarda olduğunu dile getirdi. Tüm vatandaşların ayakta kalmaya ihtiyacı olduğunu ifade eden Karaköse, "Asgari ücret alanı bırakın, normal memur bile geçinemiyor. Vatandaş evine tüp alamıyor, doğal gaz faturasını ödeyemiyor, evine pazar alışverişini yapamıyor. Üretici ürettiği ürünü satamıyor. İnsanlarımız zor durumda, Allah yardımcımız olsun. Kimsenin hayatı güllük gülistanlık değil. Kim böyle diyorsa yalan söylüyor.   Ailesine, çoluğuna çocuğuna bakamayan insanlarımız çoğaldı.  Biz Belediye Başkanları olarak bunları daha çok görüyoruz.  Elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz. Özellikle pandemi döneminde çok fazla yardım yaptık, hâlâ da yapmaya devam ediyoruz." dedi. 

"BORÇLANMADAN HİZMET ÜRETTİK"
Belediyenin 1 lira dahi borçlanmadan, kredi çekmeden hizmet ürettiğini açıklayan Başkan Karaköse, "Buna rağmen 11 tane araç aldık. Kamyon aldık, kepçe aldık. Cenaze aracı aldık. Yemek dağıtım aracı aldık. Zabıta aracı aldık.  Tüm bunları herhangi bir yerden kredi çekmeden tahsis ettik.  Belediyemize kazandırdık.  Bu süreçte hizmetleri yaparken belediyenin aracını da makine-ekipmanlarını da çoğalttık.  İnsanlarımıza gece gündüz demeden hizmet veriyoruz. Düğün salonunu hizmete açtık, orada yine vatandaşlarımıza ücretsiz hizmet sunuyoruz." diye konuştu.

"YURT SORUNUNU ÇÖZDÜK"
Şehir dışından gelen öğrencilerin mağdur olmaması adına yaptırdıklarını kız yurdunun 2019 yılından bu yana aktif olarak hizmet verdiğini kaydeden Köseoğlu, şu açıklamayı yaptı: "Ben belediye başkanı olduğumda bizim orada bir okul vardı, oraya Hakkâri’den Trabzon'dan Mersin’den, Ankara’dan kısacası ülkenin çeşitli yerlerinden gelen öğrenciler yurt olamadığı için mağdur oluyorlardı.  16 yaşında 17 yaşındaki bu çocuklar, çarşıda perişan bir şekilde ilçelerde ikisi bir yerde üçü bir yerde kalıyordu.  Hemen bir yurt yapalım dedik ve başladık.  2019'da da o çocuklarımızı, kızlarımızı yurda yerleştirdik. Çok güzel bir yol da yaptık. Anne ve babaları, aileleri çocuklarını bir yere yollarken gözü arkada kalmasın diye bu hizmeti gerçekleştirdik.  Okulla arası 50 metre kadar, otobüs ve servis derdi de yok. Yağmur, çamur derdi yok.  Yani gözümüz gibi orada koruyoruz çocuklarımızı."

“ALTINİNİ YERALTI ŞEHRİ ÖNEMLİ TURİZM YERİ”
Adana'nın İmamoğlu ilçesindeki tarihi yeraltı şehrinin gün yüzüne çıkarılıp, turizme kazandırılması için girişimlere başlanması gerektiğini vurgulayan Başkan Karaköse, 1990 yılında başlayan ve 1991'de sona eren kazıların ardından unutulmaya yüz tutan Altınini Yeraltı Şehri ile ilgili açıklamalarda bulunarak şunları söyledi: "2-3 bin yıllık bir tarihi yer, memlekette kaç yer var buna benzer bilinmez. İnsanlar İç Anadolu'ya yer altı şehri için akın akın gidiyor. Biz istiyoruz ki; kışın oraya gidenler yazın da buraya gelsin.  Yer altı şehrinin bulunduğu mahallemizde de muhtarımızla da birlikte geçen gün oradaydık. Çok zor, imkânsız denilecek bir bakıma da ihtiyacı yok. Sadece ciddi bir bakım yapılarak, turizme kazandırılması gerekiyor."


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER