CAN DOSTLARA ‘İYİLİK’ DOKUNUŞU

CAN DOSTLARA ‘İYİLİK’ DOKUNUŞU

Yardımlaşmanın ve dayanışmanın önemini kaybettiği, sokakta yaşayan canlıların görmezden gelindiği günümüz de Adanalı Asker ailesi sokakta yaşayan hayvanlara şefkat elini uzatıyor. Her gün düzenli olarak 100 sokak hayvanını besleyen çift, bugüne kadar 100 sokak köpeğini kısarlaştırarak, birçoğuna da sahiplendirme çalışmaları yapıyor. 

Adana’nın Çukurova İlçesinde yaşayan Emekli Albay Levent Asker ve eşi Seval Asker, Ankara’da 10 yıl önce başlattıkları iyilik hareketi ile sokakta yaşayan hayvanlara her türlü desteği sunuyor. Çift sokak hayvanlarını düzenli besliyor, barınma olanağı sağlıyor, hasta olanların tedavileri, kısırlaştırma gibi birçok konuda çalışmalar yapıyor. Kendi imkânları ile sokak hayvanlarının her türlü bakımını üstlendiklerini ifade eden Levent Asker; “Bu canların yeme içme, kısırlaştırma ve hasta, yaralı olanların tedavisi ile ilgilenmekteyiz. Amacımız, toplumda bunların bir can, doğanın bir parçası olduğunu, yaşam hakları olduğunun farkındalığını yaymaktır.”dedi.

“HAYVANLAR İNSANLARA MUHTAÇ”
Hayvanların insana muhtaç birer canlı olduğuna vurgu yapan Asker şunları dile getirdi; “Hayvanlar bizim yardımımız olmadan yaşayamazlar, dilleri olsa da isteyemiyorlar, konuşamıyorlar, çalmıyorlar. Bunun farkında olmaya başladık. 10 yıl önce Ankara’da oturduğumuz civarda sokakta yaşayan 1 kaç hayvana akşamları yemek artıklarımızı vermeye başladık. Bu çalışmaları Ankara’da büyüterek sürdürdük. Kar yağıyor, hayvanlar soğuk havada su bile bulamıyorlardı. Bu canlara daha fazla ne yapabiliriz? Düşündük beslenme anlamında yola çıktık.”diye konuştu. 

“DOSTLARIMIZ SEVGİYE AÇ”
Sokak hayvanlarında bazı insanlarda olmayan şefkati, sadakati ve sevgiyi gördüklerini ifade eden Asker; “Örneğin aç hayvanın önüne yemeği koyuyorsunuz, hayvan yemeden önce beni sev diyor. Bu dostlarımız sevgiye aç. Biz hayvanları beslemeden ziyade toplumumuzda nasıl bir farkındalık yaratabiliriz? İnsanların bu canların farkında olmasını, insanların yardım etmesini nasıl sağlayabiliriz? Araştırmalar yapmaya başladık. Dostlarımızla ve sosyal medyada paylaşmaya başladık. Kapınızın önüne bir kap su, mama koyun sokak hayvanları zararsızdır, ısırmaz. Isırma bir savunma hareketidir, hayvan zarar görmüş, korkutulmuş ise ısırabiliri anlattık.”şeklinde konuştu. 

‘100 HAYVANI DÜZENLİ BESLİYORUZ’
Adana’da bu çalışmaları büyüttüklerini dile getiren Asker;“Adana’ya geldiğimiz dönem Çukurova Belediyesi’nin Topalak mevkiinde ki rehabilitasyon merkezine gittik. O dönem ki veteriner işleri müdürünün bazı eksikleri olduğunu fark ettik. Bu konuyu Çukurova Belediye Başkanımız Soner Çetin’e ilettik, çok duyarlılık gösterdiler, teşekkür ediyorum. Duyarlı bir hanımefendi Bahar Karabulut’u merkezin başına getirdiler. Bahar hanıma hayvan severliği ve hizmetleri için teşekkür ediyorum. Bu anlamda alanımızı daha da genişlettik. 100’e yakın hayvanımızı hergün düzenli olarak besliyoruz.”ifadelerinde bulundu. 

“EN BÜYÜK SORUN KISIRLAŞTIRMA”
Sokak hayvanlarını düzenli olarak beslediklerini ifade eden Asker, hergün 9 besleme noktasına kuru mama, kemik, yemek artığı gibi ürünleri bıraktıklarını belirtti. Asker; “Fakat şunu fark etti ki asıl sorun beslenme değil, çünkü açlıktan hiçbir sokak canlısı ölmez. En büyük sorunun kısırlaştırma olduğunu fark ettik. Kontrolsüz çoğaldıkça hem topluma, hem de kendileri için sorun olduğunu gördük. Bu konuyu belediyelere aktardık, gündeme getirdik. Çukurova Belediyesi’nin Topalak’ta bulunan kliniğinde ve özel kliniklerde bugüne kadar 100’e yakın hayvanı kısırlaştırdık, küpelerini taktırdık, aşılarını yaptırdık. Eşimin destekleriyle birçoğunu da sahiplendirme yaptık.”  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER