KATLİAM SESSİZLİĞİ!

 KATLİAM SESSİZLİĞİ!

Seyhan Belediyesi'nin, fabrikaların zehirli atıkları ve külleri ile kuruttuğu Sırrıefendi Göleti'nin yankıları sürüyor. DSİ'nin hazırladığı rapor, Adana Valiliği başta olmak üzeri tüm ilgili kurumlara göndererek, göletin eski haline getirilmesin ve tahsisin iptalini istedi. Konuyu gündeme taşıyan gazetemiz, ilgililerden kamuoyunu bilgilendirmesini istedi, ancak hiçbir kurum ve kuruluştan ses çıkmadı.

BU KANUNSUZLUĞU KİM DURDURACAK?
CHP'li belediye, proje adı altında, önce tarım arazilerinin tahsisini aldı, sonra, tarımı besleyen göleti kurutmak için, fabrika atıklarını gölete döktürdü. Ardından da, atıkların üzerini toprakla doldurdu. Bunun için 2 bin kamyon hafriyat yapıldı. Belediyenin imkanlarını bu şekilde harcayan idareye ise DSİ Bölge Müdürlüğü bir rapor hazırlayarak, yapılan işlemlerin kanunsuz olduğunu ve kanunun uygulanması gerektiği raporunu hazırladı. Yapılar, tarım için, çevre için ve doğa için bir katliamken, bu katliama hiçbir kurum, kuruluş ve siyasi sesini çıkarmadı.

NEDEN SESSİZ KALINIYOR?
Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında tahsisi yapılan tarım arazileri, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en hızlı tahsisi olarak kayıtlara geçerken, tahsis noktasında hızlı hareket edenlerin, kanuna aykırı şekilde yapılan uygulamanın durdurulması, geri dönüştürülmesi ve tahsisin iptali için harekete geçmemesi, kafalarda soru işaretleri oluşturdu. AK Partili milletvekillerinin de adının zikredildiği tahsis ve proje noktasında, hiçbir siyasi parti yetkilisi açıklama yapmazken, yurdun dört bir yanındaki çevre eylemleri dikkat çekti. 'Adana'nın sahibi yok mu?' sorusu bir kez daha zihinlerde yer tuttu.

TARIM ALANLARI NEDEN İSTİLA EDİLİYOR?
Seyhan Belediyesi'nin hayvan pazarı yapmak için birinci sınıf tarım arazilerinin olduğu bölgeyi seçmesi de kafaları karıştırdı. Tarım Kurulu'nun, uydu görüntülerinden portakal bahçeleri açıkça görülen araziler için, 'Tarıma elverişli olmadığına' dair raporu neye dayanarak verdi? Tarıma elverişli olmayan bir alanda o kadar bahçe nasıl ortaya çıktı? Narenciyenin yetiştiği bir toprağın tarına elverişsiz olduğunu kim, neye dayanarak tespit etti? Adana eski Milletvekili olan ve Çukurova Üniversitesi'nde uzun süre öğretim üyesi olarak görev yapan Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit Kirişçi'den de bu raporun nasıl hazırlandığı konusunda inceleme başlatmasını bekliyoruz.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER