MAHALLEMİZİ İLERİYE TAŞIDIK

MAHALLEMİZİ İLERİYE TAŞIDIK

 Dumlupınar Mahallesi Muhtarı Şehmus Demir, göreve geldiği günden bu yana mahallesinin en büyük sorunu olan altyapının Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın ‘muhtarlarımızın altyapı yönündeki isteklerini giderin’ talimatları doğrultusunda çözüme kavuştuğunu belirterek, “Göreve geldiğimizde, çoğu sokağımızda yağmur suları biriktiği için göl oluyordu.  Evlerin bazılarını su basıyordu. Birinci kat evlerde vatandaşlar kendisi oturmak istemediği gibi kiraya da veremiyordu. Bu gün şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; mahallemizin yüzde 90 oranında altyapı sorunu çözüldü. Biz inanıyoruz ki; mahallemize katkı sağladık, mahallemizi ileriye taşıdık. Taşımaya da devam edeceğiz.” dedi. 

Çukurova Metropol gazetesine mahallesinde gerçekleştirdiği çalışmaları anlatan Muhtar Şehmus Demir, her geçen gün Dumlupınar’ın daha çok gelişip değiştiğini kaydetti. Vatandaşların yaşadığı sorunların giderilmesi noktasında,  yetkililerin kayıtsız kalmadığını belirten Demir, “Mahalle halkım ile yetkili kurum ve kuruluşlar arasında köprü görevini görmemde emeği geçen; ASKİ Kanalizasyon Daire Başkanı Cihan Bayram ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanı Bilgi Tolu’ya teşekkür ederiz.   Amacımız halkımız daha çok rahat etmesidir.” ifadelerini kullandı. 

“MAHALLEMİZ EŞSİZ BİR PARKA KAVUŞTU”
Mahallesinin okul yolunda bulunan tehlike arz eden virajın Seyhan Belediyesi tarafından onarıldığını açıklayan Muhtar Demir, “Seyhan Belediye Başkanımız Akif Kemal Akay'ın talimatlarıyla oradaki iki katlı ev istimlak edilerek, buradan geçen  araçların kafa kafaya girmesini engellendi. Çocuklarımız için okul yolundaki bu tehlikeli durum ortadan kaldırıldı. Çıkmaz bir sokağımız vardı; o da açıldı.  İnsanlarımız şu an yapılan bu hizmetlerden dolayı yetkililere duacılar.   Büyük bir mağduriyeti giderdiler. Göreve geldiğimizde çocuk parkımız harabe gibiydi.  Akay başkanımızın Park Bahçeler Müdürlüğü görevine getirdiği Hakan Yıldırım ile mahallemiz eşsiz bir çocuk parkına kavuştu. Mahallemizdeki tek çocuk parkı olma niteliği taşıyan bu alana  vatandaşlar çocuklarını gönül rahatlığıyla gönderiyor.  Park ve bahçelerde yapılan değişimle birlikte,  mahalleler düzelmeye başladı. Hafta sonları dahi mesai yaparak vatandaşın isteklerini yerine getiriyorlar.” dedi.

“DOLMUŞ DURAĞI SIKINTISI DEVAM EDİYOR”
Mahallesinde bulunan Meydan Dolmuş Durağı sıkıntısının devam ettiğini, bununla ilgili yetkilileri göreve davet eden Muhtar Demir, “Geçmiş yıllarda mahallemizin içerisinde bulunan durağın kaldırılması için yetkililerden yardım istedik.  Ulaşım Daire Başkanımız Murat Kütükçü bu sorunun çözülmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdi.  Ama bir türlü dolmuş durağı için uygun bir yer bulunmadı.  Artık mahalle içerisinde durmuyor. Şu an durak için orası kullanılmıyor, Ahmet Güven Kaypak Bulvarı'nda üzerinde duruyor.  Ancak geçici bir süreliğine orada bulunuyor.  Orası da sıkıntılı bir yer, dolmuş durağı açısından.  Orada da kaza ve tehlikeler söz konusu;  2 - 3 kaza da oldu. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığından bu konunun çözülmesi için ricada bulunuyoruz.  Evet, durak sahiplerini buradaki mevcut yerlerinden çıkardık.  Ama hem onlar için, hem de mahalle halkımız için uygun olacak bir yer tesis edilsin istiyoruz.” diye konuştu.

“MAHALLEMİN SORUNLARINI BİLİYORUM”
Muhtarlar olarak,  belediye başkanlarını ve müdürlükleri temsil ettiklerini ve bu görevi de en iyi şekilde yerine getirmek için çalıştıklarını kaydeden Muhtar Şehmus Demir, şunları kaydetti: “Ne belediye başkanları ne de müdürleri gelip burada sokak sokak gezmiyor.  Neyin nerede olduğunu bilmiyorlar. Ama ben mahallemin sorunlarını en iyi ben biliyorum. Yama - asfalt yapılması gereken yerleri tek tek gösterebilirim. Sonuçta ben de bir muhtar olarak bir nevi onların işlerinin kolaylaşmasını sağlıyorum. Aslında onların hizmet yapabilme konusunda bir aracı görevindeyim. Belediyelerin konu ile alakalı müdürleri her zaman mahalle muhtarlıklarımıza uğramaları, mahallelerimizi gezmeleri gerekiyor.  Ama ne yazık; gelmiyorlar, çok güzel çalışan müdürlerimiz de var elbette. Örneğin;  Sosyal Yardım İşleri Müdürü Eren Birkeser, on numara çalışıyor. Yine Muhtarlık İşleri Müdürü Sema Turan Yapıcı, aynı şekilde on numara çalışıyor.  Mesai saatleri dışında dahi her türlü ihtiyacımıza dönüş yapılıyor. Biz istiyoruz ki; tüm yetkili müdürlerimiz ara ara uğrasınlar, sıkıntılarımızı sorsunlar.”

“SOSYAL AKTİVİTE ALANI YOK”
Dumlupınar'da şu an gençlerin sosyal aktivite yapabilecekleri bir alanın olmadığını açıklayan Muhtar Demir, şöyle devam etti:  “Dumlupınar denilince mahallemizde ne yazık ki; gençlerimizin zaman geçirebilecekleri bir spor tesisi, aktivite yapacakları, SEYMER ve Bilgi Evi yok.   Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın bu parkımızın yanında bin metrekare bir yer aldı.  Kendisi ile görüştüğümüzde bu alanı spor salonu yapacağı söyledi. Burada yapılacak bilgi evi ve ile ilgili aktivite alanlarının bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. SEYMER yapılacak mı? Yapılacaksa da bunu merakla bekliyorlar. Mahallemizde  bir aktivite yeri yok ,yapılırsa kadınlarımız evde oturmaktansa en azından burada bir mesleki deneyim kazanırlar bir uğraşları olur. Başkan Zeydan Karalar bir taziye evi  mahallemize kazandırdı. Haftaya orası boşaltılacak tadilata başlayacaklar.  Diğer mevcut taziye evimiz çok küçük. Yan tarafta bulunan evin kamulaştırılarak taziye evine dahil olmasını istiyoruz. Bu alan büyütülerek insanlar rahat kullanabilsin; üst katı da Bilgi Evi olsun. Bununla ilgili görüşmelerimiz de var.  Bunların bir an önce faaliyete geçmesi gerekiyor.”

“MUHTARLAR POSTACI DEĞİL”
Muhtarlığa her gün gelen yüzlerce tebligatla, muhtarlara adeta postacı muamelesi yapıldığını belirten Muhtar Demir, şunları dile getirdi: “Tebligatlar yüzünden artık sokaktaki görevlerimizi yerine getiremiyoruz.  Bizler postacı değiliz. Muhtara bu evrak verildiği zaman vatandaş kendisi almış sayılıyor. Dünya kadar evraklar var, hangi birine yetişelim. İnananın biz bu evraklar yüzünden çıkıp sokaklarımızda bakamıyoruz.  Muhtarlığı kapattığımız andan itibaren gelen tebligatlar yüzünden vatandaş bizi arıyor, bulunduğumuz yerden gelip o tebligatı imzalamanız gerekiyor.  Vatandaş tebligatlarını almak için muhtarı bu kadar meşgul etmemeli,  bununla ilgili bir düzenleme yapılsın, bir yasa en kısa zamanda çıkarılarak yaşadığımız bu mağduriyet giderilsin.”

“SOSYAL YARDIMLARDA YETKİLİ DEĞİLİZ”
Muhtarların sosyal yardımlarla ilgili yapabileceği hiçbir şeyin olmadığına dikkat çeken Şehmus Demir, “2012 yılında çıkan bir yasayla sosyal yardımların, Seyhan Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na devredildi.  Ama günümüzde hala vatandaşlarımız gelip bizlere soruyorlar.  Biz kime kömür geldiğini, kime yardım yapıldığını bilemeyiz. Vatandaşlar kendileri başvuru yapabilirler.  Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na gidebilirler. Bu anlamda biz muhtarların, yapabileceği bir şey yok. Bu durumda bunu her zaman dile getiriyoruz.  Sosyal yardımlar konusunda biz muhtarlar yetkili değiliz. Elbette ki bizim temel görevimiz vatandaşlarımıza yardım etmek.  Gerektiği yerlerde onların görmeyen gözü, işitmeyen kulakları olmak.  Vatandaşlarımızdan ricamız, bu konuda daha duyarlı olmalarını bekleriz.” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLARA HAYIRLI OLSUN”
Daha önceden vatandaşların Küçükoba Mezarlığı’na gitmek için Karasu Caddesi’ne kadar yürümek durumunda kaldıklarını açıklayan Demir, şunları söyledi: “Arabası olmayan vatandaşlarımız gidemiyorlardı. Yaşlı olan, yürümekte güçlük çeken vatandaşlarımız özellikle bu konuda büyük sıkıntı yaşıyorlardı. Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanı’ndan talep ettik. Ön çalışmaları yaptılar. 132 numaralı Gülbahçe otobüs durağına kadar olan otobüsü, Küçükoba Mezarlığı’na kadar yaptılar.  Bu faaliyetlerimiz aktif bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetinde. Verilen UKOME ve komisyon kararıyla imzadan çıktı.  Şu an aktif bir şekilde çalışıyoruz, vatandaşlarımıza da hayırlı olsun.”

“KIRBIS CADDESİ DÜZENLENDİ”
Mahallesi’nin en işlek ve bilindik caddelerinden biri olan Kıbrıs Caddesi’nin her geçen gün gelişerek, değiştiğini kaydeden Muhtar Demir, “Vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm bulmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Amacımız halkımızın daha çok rahat etmesidir. Mahallemizde düzenli olarak ilaçlama çalışmaları yapılıyor. Bozuk olan sokaklarımızın yapılması gerekli mücadeleyi veriyoruz. En işlek caddelerimizden biri olan Kıbrıs Caddesi’nde düzenli olarak kanalizasyon ve alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Bunların yanında yayalarımızın rahat edebilmesi için cadde üzerinde yaya geçidi ve kasisler üzerine yoğunlaşarak, vatandaşlarımızın her anlamda rahat etmelerini sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“ŞEHİDİMİZ ADINA YAKIŞIR BİR PARK OLDU”
Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Ercan Sanca’nın ismin verildiği çocuk dinlenme parkı için Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’a teşekkür eden Muhtar Demir, “Daha önceden bir harabe olan parkımız, şu an güzelleşti. Şehidimizin ismine yakışır hale geldi. Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye de bu anlamda teşekkür ederiz. 200'ün üzerinde elektrik direğimizi değiştirdiler. Genel Müdür Mehmet Kayacı’ya çok teşekkür ederiz. Özveriyle çalışıyorlar. Bir arıza anında yerinde ve çok hızlı bir şekilde müdahale ediyorlar,  sorunu gideriyorlar. Muhtar olmadan önce mahallemizde günde 3-4 defa elektrik kesintisi yaşıyorduk. Çok şükür bu sorunları aştık.” diye konuştu. 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER