PERSONELE ‘MOTİVASYON’ EĞİTİMİ

PERSONELE ‘MOTİVASYON’ EĞİTİMİ

Psikolog ve Kurumsal Danışman Aygül Kılıç, tarafından Tunceli’nin Pertek İlçe Belediyesi’ndeki personele yönelik “stres ve öfke yönetimi” konulu eğitimler veriliyor. İnteraktif şekilde gerçekleştirilen eğitimler öğleden önce ve sonra olmak üzere 15’er kişilik gruplara sunuluyor. Büyük ilgi gören programlarda teorik bilgilerin yanında katılımcılara pratik yapma fırsatı sağlanıyor. Eğitim sonunda personele “stres ve öfke yönetimi” başlıklı sertifikalar takdim edilecek. 

‘MESLEKİ EĞİTİM’ NİTELİĞİ
Seminerin amaçları hakkında bilgiler veren Psikolog ve Kurumsal Danışman Aygül Kılıç, personelin eğitim ihtiyacını karşılamak, kurumun saptanmış̧ olan amaçlarına ulaşmada emek faktöründen beklenen verimliliği elde etmek üzere programların uygulandığını kaydetti. Kılıç, “Eğitimden beklenen yararlar amaçların kapsamında yer alır. Kurumlarda hizmet içi eğitim genellikle bireye işiyle ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırmak amacıyla yapıldığında mesleki eğitim niteliği taşır. Bu nedenle meslek eğitiminden beklenen yararlarla çok yakın bir ilişkisi olduğu görülür ve değerlendirme de aynı yaklaşımlar yapılır.” dedi. 

ŞİKÂYETLER AZALIR
Eğitim programının sonunda kurum ve bireylere bir takım yararların sağlanmasının öngörüldüğünü dile getiren Aygül Kılıç, bunları şu şekilde sıraladı: “Personel ve hizmet edilen vatandaşın şikâyetleri azalır. Disiplin sorunları halledilir. Personelin örgüt içerisinde konum ve önemi tanınır. Anlaşmazlık azalır. Doğru ve alternatif iletişim kanalları tespit edilir. İlişki dinamikleri gelişir. Örgüt içi olumsuzluklar azalır. Kaliteli iş gücü sağlanır. Kadrolama kolaylaşır. Kontrol işlem ve yükü azalır. Toplumda saygınlık kazanır.”

SORUNLAR GİDERİLMELİ
Çalışma faaliyetleri ve yönetim kadrosu konusunda da ipuçlarını paylaşan Psikolog ve Kurumsal Danışman Aygül Kılıç, şunları kaydetti: “Çalışma koşulları ast-üste göre düzenlenmeli. Çalışmaya elverişli olmayan ortamlardaki sorunlar giderilmeli. Kişilerin kurum içi veya kurum dışı yaşadıkları psikolojik, sosyal, çevresel veya fiziksel koşulları iyileştirilmeli. Performansın artmasına, kişilerin kuruma yönelik aidiyet ve disiplin kavramlarının gelişmesine yardımcı olunmalı. Yatay ve dikey çalışma partnerler arasında oluşan gruplaşma, sosyal dışlama/dışlanma, yalnızlaştırma vb. durumların önüne geçilmeli.  Personelin motivasyonu arttırılmalı. Kişilerin çevresinde oluşan ailesel ve sosyal problemlerin çözülmesine katkı sunulmalı. Kişinin çalışma karşılığı aldığı ücrete en yüksek performansı sağlamasına yönelik destekleyici faaliyetler sayesinde kurumsal süreçlerin iyileştirilmesi ve kapasitenin geliştirilmenin sağlanmalı.”  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER