PLAKAYA CEZA YAZILAMAZ!

PLAKAYA CEZA YAZILAMAZ!

Tıbbi satış mümessili olan Aysun İşler, eşinin kullandığı hafif ticari araçla Adana’dan Osmaniye’ye gitti. D-400 Karayolu’nda rutin kontrol yapan jandarma, aracı kullanan Burak İşler’in emniyet kemeri takmadığını tespit etti, ancak ceza tutanağını kişiye değil, aracın plakası üzerinden düzenleyip, genç kadına da 144 lira idari para cezası verdi. İşler, konuyu yargıya taşıdı; mahkeme ‘emsal’ bir karar verip, cezanın plaka ya da ruhsat sahibine değil, sürücüye verilebileceğini belirtip, cezayı iptal etti. Avukat Bahar Dinç Örgen “Bu karar, emsal niteliği taşıyor. Çünkü mahkeme, cezayı delil yetersizliği nedeniyle iptal etti” dedi. 

Adana’da yaşayan Aysun İşler, eşinin kullandığı hafif ticari araçla Osmaniye’ye gitti, ancak burada Burak İşler emniyet kemeri takmadığı için jandarmanın radarına takıldı. Ceza tutanağı sürücü yerine araç plakası üzerinden Aysun İşler’e yazıldı; konu yargıya taşındı. Mahkeme cezayı iptal etti; ortaya da ‘emsal’ bir karar çıktı.

EMNİYET KEMERİ İHLALİ
Özel bir şirkette ‘tıbbi satış mümessili’ olarak görev yapan Aysun İşler, 29 Nisan 2021 tarihinde Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde bir görüşme yapmak için eşi Burak İşler ile hafif ticari aracıyla Adana’dan yola çıktı. İşler, D-400 Karayolu üzerinde trafik kontrolü yapan Düziçi İlçe Jandarma Komutanlığı’nın radarına takıldı. Jandarma, aracı kullanan Burak İşler’in emniyet kemeri takmadığını belirledi, ancak cezayı sürücüye değil de aracın sahibi olan Aysun İşler adına düzenleyip, ceza tutanağına da genç kadının adresine gönderdi.

CEZAYI ARACA YAZDILAR
Emniyet kemeri takmadığı gerekçesiyle; ‘Karayolu Trafik Kanuna’ göre 144 lira idari para cezası tutanağının, kendisine değil de aracının plakası üzerinden düzenlendiğini gören İşler, bu durumu avukatı Bahar Dinç Örgen aracılığıyla yargıya taşıdı. Örgen, tebligatın ardından; 16 Haziran 2021 tarihinde Bahçe Sulh Hakimliği’ne yaptığı itiraz dilekçesinde; ihlal gerekçesiyle cezanın araca veya ruhsat sahibine değil, sürücüye yazılabileceği gerekçesiyle ceza tutanağının iptal edilmesini istedi.

CEZA KİŞİYE YAZILABİLİR
İtiraz dilekçesini dikkate alan Bahçe Sulh Ceza Hakimliği, son kararını verdi. Düziçi İlçe Jandarma Komutanlığı’nın savunmasına da atıfta bulunulan kararda; “İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan gelen cevabi yazıda; sürücünün emniyet kemeri bulundurması zorunlu olan araçlarda, emniyet kemeri bulundurmamak veya ihlal ettiği, ilgili kanunda emniyet kemeri takmayan sürücü veya yolculara kesilen para cezası, kişiye yazılmaktadır. Araç veya ruhsat sahibine ceza yazılamayacağından ceza iptal edilir. Bu nedenle itiraz kabul edilmiştir” denildi.

DELİL YETERSİZ; KARAR EMSAL
Kararda ayrıca idari yaptırım kararının, hukuka ayrı olduğuna dikkat çekilerek, verilen cezanın iptal edilmesine hükmedildi.  Çukurova Metropol’a konuşan Avukat Bahar Dinç Örgen, “Kişi, ancak kendi eylemlerinden dolayı ceza alabilir. Müvekkilimin, söz konusu cezada belirtilen aracı kendisinin kullandığına dair yeterli delil de mevcut değil. Bu durum, idarenin belirlilik ilkesine de aykırı. Zaten mahkeme de bu ilkeye vurgu yaparak bir karar aldı. Karar, aynı zamanda ‘emsal’ niteliği taşıyor. Çünkü ceza, delil yetersizliği nedeniyle iptal edildi” dedi.
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER