RANT UĞRUNA DOĞA KATLİAMI

 RANT UĞRUNA DOĞA KATLİAMI

Seyhan İlçesi sınırları içerisinde bulunan Sırrıefendi Göleti'nin kurutularak, 'Egzotik Park ve Hayvan Pazarı' yapılmak istenmesi üzerine başlatılan, gölet doldurma ve kurutma faaliyetlerine Tarım ve Orman Bakanlığı 'dur' dedi.

"GÖLETİ ESKİ HALİNE GETİRİN"

Seyhan Belediyesi'nin, hayata geçirmek istediği 2 proje için Büyükdikili'deki Sırrıefendi Göleti'ni kül dökerek kurutması ve göletti yok etme çalışmalarına Tarım ve Orman Bakanlığı birimleri izin vermeyerek, gölün eski haline getirilmesi ve sorumlularla ilgili idari yaptırımların uygulanmasını istedi. Geçtiğimiz yıl,  'Egzotik Park ve Hayvan Pazarı' yapmak için imarını değiştirmek amacıyla Bakanlıktan görüş isteyen Seyhan Belediyesi'ne, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü'nden 'tokat' gibi cevap geldi. DSİ Bölge Müdür Yardımcısı'nın imzasıyla yayınlanan yazıda, gölettin eski haline getirilmesi ve idari yaptırımların uygulanmasını istedi.

DSİ, HAZİNE'DEN TAHSİS İPTALİ İSTEDİ
DSİ 6. Bölge Müdürlüğü Havza Yönetimi İzleme ve Tahsisler Şube Müdürlüğü, Seyhan Belediyesi'nin projesi için 29 Temmuz 2021'de verdiği 'uygundur' görüşünün ardından, Bölge Müdür Yardımcısı'nın imzasıyla 7 Mart 2022 tarihli raporunda, "Yapılan incelemede, Harita Genel Komutanlığınca üretilen 1/25000 ölçekli haritada mevsimsel akışa sahip kuru dere niteliğinde bulunan derelerin ve doğal bir oluşum olan Sırrıefendi Göleti'nin müdahaleler neticesinde doldurulduğu, dere yatakları koruma bantları ile ilgili kriterlere ve ilgi(c) yazımızda yer alan diğer hususlara riayet edilmeden faaliyet gerçekleştirildiği tespit edilmiştir" denildi.

"İDARİ YAPTIRIMLAR UYGULANMALI"
DSİ 6. Bölge Müdürlüğü'nün, geçtiğimiz yıl tahsise 'uygun' görüşü vermesinin ardından, Seyhan Belediyesi'nin, çevredeki fabrikaların zehirli atıklarını gölette doldurduğu ve 2 bin kamyon zehirli atığın göleti kuruttuğu iddia edilirken, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü, yeni bir rapor yayınlayarak, gölettin korunması hususunun yerine getirilmediği ve Hazine'nin tahsisi iptal etmesi gerektiği görüşüne yer verildi. Bölge Müdür Yardımcısı'nın raporun sonucunda, "Netice olarak, yukarıda da belirtildiği üzere, dere yataklarındaki ve Sırrıefendi Göleti'ndeki müdahalelerin kaldırılması ve 2006/27 sayılı Başbakanlık Genelgesi hükümlerine istinaden gerekli idari yaptırılın uygulanması hususunda, gereğini arz, bilgilerinizi rica ederim" ifadelerini kullandı.

ÇEVRECİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Egzotik Park ve Hayvan Pazarı Projesi kapsamında doğanın yok edildiğini ve gölettin kurutulduğunu belirten çevreciler, "Bir kaç kişinin kazanacağı rant için, doğanın yok edilmek istenmesi kabul edilemez. CHP, Türkiye'nin dört bir yanında, çevre katliamlarına geçit vermeyip gündem oluştururken, CHP'li belediyenin böyle bir girişimde bulunmasını anlayabilmiş değiliz. Başkan Akif Kemal Akay, bir an önce bu yanlıştan dönmeli. Cumhuriyet Savcılığı yetkilileri de, kanuna aykırı olarak yapılan bu uygulamalara 'dur' demeli" diye tepki gösterdi.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER