RESİM ‘MELEKLERİN’ DİLİ OLDU

 RESİM ‘MELEKLERİN’ DİLİ OLDU

Biz de Varız Destekleme Derneği tarafından düzenlenen, birbirinden yetenekli özel gereksinimli çocukların hazırladığı resim sergisi Adana 75. Yıl Sanat Galerisi’nde açıldı.
Biz de Varız Destekleme Derneği tarafından 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte birbirinden yetenekli 17 özel gereksinimli çocuk hayallerini resimlere yansıttı. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen resim sergisi büyük ilgi gördü. Pandemi sürecinde hayatını kaybeden Adana Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Birim Müdürü Dr.Levent Cemal Güngör’ün anısına düzenlenen etkinlikte, kızı Çisel Güngör’ün merhum babası adına yaptığı konuşma duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. 

BÜYÜK ALKIŞ TOPLADI  
Programda Adana Elit Cimnastik Spor Kulübü’nden Erkan Sert’in dans hocalığını yaptığı, koreografisini Selvihan Dora’nın hazırladığı, Selin Naz ve arkadaşlarının dans gösterisi büyük alkış toplarken, Serdar Bozkurt’un memleketim dansı gösterisi izleyenleri hayran bıraktı. Ethem Özdemir ve Mehmet Şahin’in Yöresel kıyafetleri ile mangal başında muhteşem dans şovları ise büyük beğeni topladı. Törende toplum gönüllüsünün hediye ettiği eğitim setleri çocuklara dağıtıldı. Sergide eserleri bulunan 17 çocuğa teşekkür madalyaları ve teşekkür belgeleri sunuldu. Adana Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nevzat Özer, Adana Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Şemsi Dayı, Adana Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grup Başkanvekili Recai Mercimek, Sarıçam Dış İlişkiler Müdürü Şükrü Gedik, Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Birim Müdürü Can Eren, Adana’da ‘Kaburgacı Yaşar ’ olarak tanınan, Yaşar Aydın tarafından madalya ve teşekkür belgeleri takdim edildi.

ESERLER MEKTUP NİTELİĞİNDE
Adana 75. Yıl Sanat Galerisi’nde açılan sergi hakkında bilgi veren, Biz de Varız Derneği ve GESAM üyesi Resim Öğretmeni Eda Şengül şöyle konuştu: “Derneğe girişimden sonra böyle bir projeyi üstlendim; tabi ki derneğimin büyük katkılarıyla... Çocuklarımızın tamamen düşüncelerini duygularını dışa vuruyor olmaları, onların ailelere,  topluma,  kendilerine birer mektubu niteliğinde. Çünkü resim insanın içi, duyguları düşünceleri her şeyi yansıtır.  Bu açıdan çokta faydalı olduğunu düşünüyorum. Biz 2 yıl önce yola çıktık, 2019 da bir sergi düzenledik oda çok güzel geçmişti. Araya pandemi girince yarım kalan 2.sergimizin devamını burada noktalamış olduk. Bu süreçte çocuklarımız bazı el işi etkinlikleri yaptılar. Onun dışında yağlı boya, diğer boyama çalışmaları yaptılar. İnanılmaz dönüşüler aldık. Çocuklarımızda ailelerde çok mutlu. Onların mutluluğu da bana mutluluk veriyor. Emeğim, desteğim her zaman onlar için olacak. İnşallah devamını da getireceğiz.” dedi.

MELEK RESSAMLAR
Gönüllü Anneler Topluluğu Temsilcisi Gülşen Akyüz, böylesi güzel bir proje içersinde bulunmaktan çok mutlu ve gururlu olduğunu ifade etti. Akyüz yaptığı açıklamada, “Bu proje 2,5 yıl önce başladı. Çocuklarımızın 2. sergileri. Eda öğretmenleri sayesinde çok güzel yol aldılar. Aslında resim yapmak çocuklarımıza çok iyi geldi. Hayallerindeki sembolleri kâğıda aktarmak, renklerle oynamak, çocuklarımızın bir nevi duygularını kâğıda dökmesine, dışarıya yansıtmasını sebebiyet verdi. Bazen de konuşamadıklarının dili oldu resim yapmak. Aslında onların bir hayaliydi resim yapmak. O hayal gerçeğe döndü ve melek ressamlar olarak diğer akranlarına da örnek oldular. Eda öğretmenimizin çok katkıları var. Ailelerde çocuklarımızı destekliyor. Yaptıkları sanat eserlerini görünce çok güzel motive oluyorlar. Çocuklarımızdan muhteşem geri dönüşler aldık.  Ben bütün aileleri, başta Eda öğretmenimiz olmak üzere, Biz de Varız Destekleme Derneği’ni gönülden kutluyorum.” şeklinde konuştu.

ÜRETME SEVDASINDAYIZ 
Biz de Varız Destekleme Derneği Başkanı Esin Parlak, Derneklerinin henüz 3. Yılında olmasına rağmen durmadan üretme sevdasında olduğunu kaydetti. Başkan Esin Parlak konuşmasında,  “Derneğimizin faaliyet alanı çok geniş. Kurulduğu günden bu yana da, gönüllü anneler topluluğunun melek çocukları ve onların melek anneleri ile birlikte, çocukları topluma kazandırmak ve toplumda bu çocuklar için farkındalık yaratmak adına projeler yapmakta. 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nün farkındalığını bu güne taşımamıza destek olan Adana Büyükşehir Belediyesi’ne sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu serginin ayrıca bir anlamı daha var. Aramızdan çok erken ayrılan, ayrıldığı güne kadar hizmette sınır tanımayan Adana Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Birim Müdürü Dr. Levent Cemal Güngör’ün anısına düzenledik. Bu serginin gerçekleşmesi için çok emek veren, ancak pandemi sebebi ile hayata geçiremeyen müdürümüzü rahmetle anıyoruz.” diye konuştu. 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER