SADULLAH KISACIK : 'ADANA İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP'

SADULLAH KISACIK : 'ADANA İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP'

Deva Partisi Adana İl Başkanı Sadullah Kısacık, Türkiye’nin ilk, önemli havalimanlarından Şakirpaşa Havalimanı’nın Mersin’e taşınmasının Adana’ya yakışmadığına ifade ederek, “Bu Adana’nın sahipsizliğinin en büyük göstergesidir”dedi. Başkan Sadullah Kısacık şöyle devam etti; “Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın şu anda temeli atıldı. Yıllar önce şehrimize yapılmış bir yatırımı başka bir ile kaydırmamamız bizim için çok büyük kayıp. Belki şimdi Adanalılar olarak bunun bilincinde olmayabiliriz, ama yarın bunun çok farkına varacağız. Çünkü şehir merkezinden 5 dakikada havalimanına giderken, 45 dakikada gideceğiz. 2’ci en önemli konu, uluslararası yatırımcılar bir ili değerlendirirken bazı kriterleri vardır. Bölgede havalimanı, demiryolları var mı gibi. O plan çerçevesinde yatırım değerlendirilir. Markalaşmamız açısından da çok büyük sekteye uğrayacağız. Havalimanı civarında kefeler, taksi durakları vs. oradaki ekonominin ölmesi de ayrı bir boyutu. Küçük iller bile havalimanı yatırımı aldık derken, bu bizim için çok büyük bir kayıp olacak.”diye konuştu.

İŞSİZLİK BÜYÜK ORANDA DÜŞER 
 Adana’nın durumunu vahim olarak değerlendiren Başkan Sadullah Kısacık, yıllardır sürekli kan kaybeden bir konumda olduğunu kaydetti. Sadullah Kısacık; “Bu şehir şuanda yönetilecek beklide, Türkiye’de en kolay şehirlerden bir tanesi. Bizim 136 kilometre bakir deniz kıyılarımız var. Ancak o deniz kıyısında gidebileceğimiz 5 yıldızlı otelimiz yok. Yumurtalık ve Karataş’ın şu anda pırıl pırıl olması lazım. Biz o ilçelerimizi hak ettiği yere getirirsek, Adana’da işsizlik sorunu, özellikle yaz döneminde çok büyük oranda çözülür. Adana nefes alır. Bir şehrin geçmişte tarihi bir güzelliği var ise, aslında o şehir geçmişte o özelliğinden dolayı keşfedilmiş bir şehirdir. Karataş’a bakalım, Magarsus Antik Kenti. Orada muhteşem bir antik tiyatro var. Benim hep hayalim şuydu; Magarsus’u gün yüzüne çıkaralım, restore edelim, orada denize karşı bir Sezen Aksu konseri dinleyelim. Düşünün Magarsus Antik Kent’e sanatçıların geldiğini, orada 5 yıldızlı otellerin olduğunu, festivallerin yapıldığını. Yumurtalık’ ta muhteşem bir plaja sahip. Bu iki ilçeyi bizim gözbebeğimiz yapmamız gerekiyor.”şeklinde konuştu.

ŞEHRİN İÇİN UĞRAŞ VERECEKSİN
Adana’nın vizyon sorunu olduğunu vurgulayan Başkan Sadullah Kısacık, şu değerlendirmelerde bulundu; “Bu kenti yönetenler, yönetimine talip olanlar, Adana’nın potansiyelini, güzelliğini ortaya çıkarıp, parlatacak biz vizyona sahip değiller. Olsaydı şu anda Karataş, Yumurtalık bu kötü durumda olmazdı. Karataş’ta daha kazılar bitmedi. Dolayısıyla buradaki temel sıkıntı şu; Yerel yönetimler, başarılı bürokratlar ve milletvekillerinin koordine olacağı, Ankara’dan Adana için çıkaracağı ödenekler, projelerin hızlandırılması gerekir. Şehrin için uğraş vereceksin. Bakacaksın Magarsus Antik Kent şu anda bekliyor neden? Ödenek yok, gideceksin Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan o ödeneği çıkartacaksın . Ben şuna karşıyım programlara çıkıyorlar. Adana sevdalısıyız, Adana’yı şöyle seviyoruz, Adana aşığıyız diyorlar. Kardeşim âşıksın da, Adana’yı seviyorsun da, Adana’nın hiçbir probleminde taşın altına elini koymuyorsun. Adana için uğraş vermiyorsun, riske girmiyorsun. Böyle bir sevgi yok. 20 yılda Adana’ya turistlik bir tesis kazandıramamışsan, Adana’yı seviyor olmuyorsun.”dedi.

TARIM BÜYÜMEDEN TÜRKİYE BÜYÜMEZ
Adana’nın Türkiye tarımının başkenti olduğuna işaret eden Başkan Sadullah Kısacık, kültürüyle de çok önemli bir yerde olduğunu vurgu yaptı. Sadullah Kısacık; “Biz Adanalılar hep eski günlerimizle, 70’li yıllardaki hep o zenginliğimizle, kültürümüzle övünürüz. Adana 70’li yıllarda sadece tarımın değil, kültüründe başkentiydi. Tarım hem Türkiye, hem şehrimiz açısından önemli bir unsur. Mustafa Kemal Atatürk’ünde dediği gibi ‘Köylü Milletin Efendisidir’ şiarı şu anda çok önemli. Bunu Pandemi şartlarında da çok iyi anladık ki; Şu anda tarım dünyada en önemli sektör. Bu anlamda da tarım bizim için çok önemli bir alan. Deva Partisi olarak biz tarım eylem planı hazırladık. Genel Başkanımız “Adana tarımın başkentidir bunu Türkiye’ye hatırlatalım” diyerek, Adana’da açıklama kararı aldı. Adana’da çok başarılı bir ‘Tarım Lansman’ programı gerçekleştirdik. Tarım bizim için öncelikli konudur. Çiftçilerimiz bizim için refahı artırılacak birinci kesimdir. Çünkü biz tarımı büyütmeden, Türkiye’yi büyütemeyiz.”

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER