SARIÇAM’DA DERE YATAKLARI KORKUTUYOR

SARIÇAM’DA DERE YATAKLARI KORKUTUYOR

Türkiye yangınlarla, sel felaketleri ile boğuşurken, gözler Adana’ya çevrildi. Dikkat çeken uyarı ise TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki ‘den geldi. Baki (Doğal afetlerin değil cehaletin öldürdüğü, acı olaylardan yola çıkıp) Sarıçam’da dere yataklarına da ki yapılaşmaya işaret etti. Yapılan en büyük yanlışların dere yataklarının ve heyelanlı alanların imara açılması olduğuna dikkat çeken Başkan Melih Baki, şu değerlendirmelerde bulundu.“Doğal Afet yoktur, doğal olaylar vardır. Doğal olayları afete çeviren insanların bilgisizliğidir. O kenti idare eden ilgili makamlarda bulunan zihniyetlerdir. Bir ili, bir kenti, bir ülkeyi idare edecekseniz, tarih boyunca geçirmiş olduğu doğa olaylarını okumak zorundasınız ve ona göre kente yeni bir imar geliştirmek zorundasınız. ”diye konuştu.

OLASI FELAKET KAPIDA
Adana’da birçok ilçenin, özellikle Seyhan ve Sarıçam’da dere yataklarının tamamının imara açıldığına dikkat çeken Baki, şunları söyledi. “Özellikle Sarıçam’da dere yataklarına yapılan çok katlı binalar büyük risk altında. Dönüp kent merkezine baktığımızda bütün dere yatakları imara açılmış. Bunun eninde sonunda bedelini ödeyeceğiz. Bu bölgeleri imara açan belediyeler birinci dereceden sorumludur. Adana havzası, adı üzerinde Çukurova zaten sel bölgesi. Sel suları ile dere yatakları nehir ile dolmuş bir ovadayız. Dolayısıyla olası bir felaket kapıda. Bu bölge tarih boyunca en çok sellerle ve depremlerle etkilenmiş bir bölge. Doğal olayları önleme şansınız yoktur. Doğayla baş edemezsiniz. Doğayı hiçbir zaman ıslahta edemezsiniz. Doğa bildiğini okuyacaktır, önemli olan bu bilim ışığında yürümektir.” şeklinde konuştu.

DERE YATAKLARI BOŞALTIM SİSTEMİDİR
Dere yataklarının boşaltım sistemi olduğuna işaret eden Başkan Melih Baki, kesinlikle imara açılmaması gerektiğini vurguladı. Baki yaptığı değerlendirmede;“İlgili Bakanlıkların bütün belediyeleri bu konuda zorunluluk getirmelerini diliyorum. Yeni bir yasa çıkarılması gerekiyor. Mevcut ilin önce yeraltı yapı haritaları çıkarılır, maliyeti de çok ucuzdur. Heyelanlı alanlar imara açamazsınız, yeşil alan olarak bırakırsınız, dere yataklarını derinleştirirsiniz. Şu anda Adana içinde nehir yatağını derinleştirmek gerekiyor. Bir kenti idare eden yöneticilerin tarihi bir sorumluluğu var. Eğer tarih boyunca yaşadığın coğrafyada geçirdiğin doğal olaylarının farkında değilsen ve yaptığı yıkımları bilmiyorsan, belediye başkanlığı yapamazsın. Veya gerçek bilim adamlarından her birime alacaksınız, bunlar bu çalışmaları yapıp önünüze koyacak. Her doğa olayında aynı reklamı yapmanın bir anlamı yok.” 

HARİTALAR HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR 
Yeraltı yapı haritalarının hayati önem taşıdığını dile getiren Melih Baki, kentin riskli bölgelerinin bu haritalar sayesinde tespit edilebileceğini ifade ederek, şunları kaydetti.  “Mevcut kentin riskli bölgelerini yeraltı yapı haritalarıyla tespit edersiniz. Dere yataklarına sel tehdidi altında olan yerleri, heyelanlı bölgeleri kentsel dönüşüm çerçevesi altında taşırsınız. Eğer heyelan sel tehdidi yoksa, yerinde imar yaparsınız. Ayrıca kentin aldığı nüfus artış hızı, göç alış hızı, kaç yılda ne kadar göç aldı, ne kadar nüfusu artıyor, onu tespit edersiniz ve kent imar planlarını 15, 20 yıl ileri çekersiniz. Yeni imara açtığınız alanları, yeraltı yapı haritalarını çıkarırsınız, zemin durumuna göre proje üretirsiniz. Bugüne kadar maalesef ülkemizde böyle bir uygulama yapılmadı.” 

HERŞEY RANT ÜZERİNE KURULMUŞ
Adana’da Ceyhan ve Seyhan Nehri’nin 6 defa birleşip ayrıldığını hatırlatan Başkan Melih Baki, her birleşip ayrılmanın bir depremle gerçekleştiğini dile getirerek, şunları söyledi;“Eskiden Ceyhan Nehri Kısık Boğazı’nı kullanarak İskenderun Körfezi’ne dökülüyordu. Doğal olaylar her zaman hareket halindedir. Yeraltında ateş kütlesinin üzerinde yaşıyoruz. Depremler olmaz ise bu dünyada yaşam olmaz. İnsan kalbi nasıl kan pompalıyorsa yeraltlıda öyledir. Bunun farkına varmayan zihniyetler, ülkeyi, kenti idare edemez. Ettiği zamanda böyle bedel öderiz. Önemli olan ilgili makamlarda, bu bilgili kadroların alınması gerekiyor. Hiçbir belediyede böyle bir uzman yok. Binalar da denetlenmiyor. Maalesef ülkemizde her şey rant üzerine kurulmuş.”  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER