BAŞKAN TOPUZ: KISA ZAMANDA GÜZEL İŞLER BAŞARDIK

BAŞKAN TOPUZ: KISA ZAMANDA GÜZEL İŞLER BAŞARDIK

Karataş Belediye Başkan Necip Topuz, geride kalan üç yılını değerlendirerek, “Ben bembeyaz bir sayfa açtım. Karataş'ta doğdum, büyüdüm; burayı çok iyi biliyorum.  Kulağım hep vatandaşlarda oldu, eksikleri ve talepleri dinliyorum. Göreve geldikten sonra ‘kısa orta ve uzun vadede’ yapacaklarımızı planladık. Birinci, ikinci ve üçüncü dönem (olursa); ona göre hedeflerimizi belirledik. Ben şuna inanıyorum; kısa zamanda çok güzel işler başardık.” dedi. 

Karataş Belediye Başkan Necip Topuz, Çukurova Metropol Medya Yönetim Kurulu Başkanı Tanır Emre Üzelgeçici’yi ziyaret etti. Daha sonra Çukurova Metropol FM’de hazırlanan ‘Kent ve Gündem’ programında Deniz Tengip ile Zafer Güner’in sorularını yanıtlayan Başkan Necip Topuz, üç yıllık görev süresinde gerçekleştirdiği hizmetleri ve önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini anlattı. 


Karataş’a yeni sezonda gelecek yerli ve yabancı turistler için ne tür hazırlıklar yaptınız?
HİZMET ÇITASINI YÜKSELTİYORUZ

Karataş yaz sezonuna hazır. İlçemize gelen ve gelecek olan misafirlerimizi karşılamanın heyecanını yaşıyoruz. Konuklarımıza ‘merhaba’ demek için koşuşturmacamız devam ediyor. Elbette bazı eksikler olabilir. Onları da süreç içerisinde tamamlıyoruz. Pandemi sonrasında bölgemize ciddi bir yönelim söz konusu. Yeni dönemde ciddi bir nüfus artışı bekliyoruz. Hafta sonları da bunu görebiliyoruz. Vatandaşlarımızın Karataş'a ciddi bir teveccühü var. Birçok alt ve üst yapı hizmetimizin yanı sıra sahillerimizde ciddi düzenlemeler yaptık. Daha birçok projelerimiz devam ediyor. Bu yıl da vatandaşlarımızı en güzel şekilde misafir edeceğiz. Her yıl hizmet çıtamızı biraz daha yükselterek devam ediyoruz. 


Halen “Adana’da deniz var mı?” diye soruluyor. Kentimizin deniz, kum güneş, tarih ve diğer turizm potansiyelini yeterince tanıtıyor muyuz?
TÜRKİYE'NİN EN UZUN 2. KUMSALI

Karataş, Türkiye'nin hiçbir yerinde olmayan, dünyada ender bulunabilecek bir kumsal, deniz ve doğal güzelliğe sahip. İlçemiz; aynı anda 3 lagünü, 67 kilometrelik Türkiye'nin en uzun 2. kumsalı, altın kumu ve denize girildiğinde (çakılsız) rahat ortamıyla öne çıkıyor. Belediye olarak plajlarımızın temizliği ve çevre düzenlemesi çalışmalarında yer almaya devam ediyoruz. Şu anda Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA), Büyükşehir Belediyesi ve Karataş Belediyesi iş birliğinde bir çalışma yürütüyoruz. Bu kapsamda hazineye ait olan Mavi kum Plajını belediyemize kazandırdık. Ardından ÇKA üzerinden 1.8 milyon TL’lik bir destekle yeni bir sahil düzenlemesi ve regresyon çalışmasına başladık. Yine Kültür Turizm Bakanlığı ile Karataş’taki 7 plajın birini ‘ücretsiz’ olarak halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Bu tür faaliyetler her yıl artarak devam edecek. 

Karataş’ın tarihi zenginliklerinden de söz edebilir misiniz?
TARİHİ ZENGİNLİKLERİMİZİ TANITACAĞIZ

Karataş sadece deniz turizminde değil;  tarihi anlamda da kendisini duyuracak. Magarsus Antik Kenti ile Kayıp Mallos Antik Kenti Karataş’ın sınırları içerisinde. Bu tarihi varlıklarımız yöremizi yurt içinde ve yurt dışında ciddi bir yere getireceğine inanıyoruz.  Buralarda altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Karataş'a gelen vatandaşlarımızın en güzel şekilde vakit geçirmeleri için ciddi bir planlama ve hazırlık içerisindeyiz. 

Karataş’ın eğitim seviyesinin yükselmesi için de çalışmalarınızın olduğunu biliyoruz. Bunlardan bahsedebilir misiniz? 
EĞİTİMDE İLKLERİ HAYATA GEÇİRDİK

Üç yıl önce göreve geldiğimizde Karataş ‘ eğitim seviyesi’ bakımından 15 ilçe arasında son sıralardaydı. Biz bununla ilgili bir yol haritası çizdik. Bu doğrultuda Belediyemizin imkânları ile ilçeye 4 robotik kodlama laboratuvarı kazandırdık. Ardından Mehmet Akif İlköğretim Okulu'nda çok amaçlı bir salonu hayata geçirdik. Öğrencilerimize sınav setleri hediye ettik. Üniversitede okuyan başarılı gençlerimize burs katkısı verdik. Konularında uzman isimleri seminerlere davet ettik. Karataş'ımıza bir ilk daha kazandıracak olmanın haklı gururu içerisindeyiz. Belediye olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 40 bin kitaplık modern bir Halk Kütüphanesi’nin yapımı için protokol imzaladık. Ata Park içerisinde yer alacak Halk Kütüphanesi inşaatı yakında başlayacak. Bu projenin en önemli yatırımlardan bir olduğuna inanıyoruz. Ayrıca bazı mahallemize konteyner sınıflar kazandırdık. Böylece eğitimde ciddi bir atılım başlattık ve 8. sıraya gelmiş olduk. Öğretim sezonunda çocuklarımız daha güvenli daha konforlu bir eğitim görecekler.

Ülkede ekonomik koşullar her geçen gün ağırlaşıyor.  Genel tabloyu nasıl görüyorsunuz?  
DAHA ÇOK KENTLENMELİYİZ

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; Belediye Başkanı olduktan sonra siyaset ile direkt bir ilgim yok. Bu bakımdan direkt siyaset yapmadım ve yapmıyorum. Vatandaş bizden siyasetten ziyade hizmet bekliyor. Belediyemizde hiç kimseyi ötekileştirmeden çalıştık. Ülke gündemine gelince; evet sıkıntılı bir süreç… Dünyada savaşların ve krizlerin olduğu bir ortamda bizlerin daha çok kenetlenmesi gerektiğine inanıyorum. Geçmişten günümüze millet olarak zor günler yaşadık. Ama biz her zaman ‘kardeşliğimiz daim olsun’ istiyoruz. Tabii ki vatandaşların da şikâyetler olabilir. Buna saygı duymak zorundayız. Demokratik bir toplumda yaşıyoruz. Ama son günlerde bazı demokratik eylemler haddini aşıyor. Her gün suni yüzlerce haberle uyanıyoruz. Gelişmelere sağduyulu yaklaşmak gerekir. Bugünleri birlik ve beraberlik içerisinde aşacağımıza inanıyorum. 

Karataş Belediyesi’nde üç yıllık görev süresinde hangi hizmetleri yaptınız? Önümüzdeki dönemde neler yapacaksınız?
BEMBEYAZ BİR SAYFA AÇTIM

Geçmişle ilgili konuşmayı çok sevmiyorum. Ben bembeyaz bir sayfa açtım. Karataş'ta doğdum, büyüdüm; burayı çok iyi biliyorum.  Kulağım hep vatandaşlarda oldu, eksikleri ve talepleri dinliyorum. Göreve geldikten sonra “kısa orta ve uzun vadede” yapacaklarımızı planladık. Birinci, ikinci ve üçüncü dönem (olursa); ona göre hedeflerimizi belirledik. Ben şuna inanıyorum; kısa zamanda çok güzel işler başardık.  Aldığımız tablo ile şimdi arasında ciddi farklar var. Karataş'ta şu anda iki büyük proje var. Bunlardan biri Tarla Balıkçılığı, diğeri Sera Organize Sanayi Bölgesi (OSB). Türkiye'de şu anda aynı anda iki OSB’nin olduğu tek tek ilçe. Bu projeler hızlı bir şekilde ilerliyor. Üretim, istihdam, ihracat ve Karataş’ın dünyada markalaşması konusunda önemli iki projenin heyecanını yaşıyoruz.  Avrupa'nın en büyük tarla balıkçılığı OSB’si Karataş'ta kuruluyor. Yıllık 60 bin ton balık üretiminden söz ediyoruz. En az 3 bin kişiye istihdam sağlanacak. Ayrıca ülke ekonomisine ciddi bir döviz girdisi olacak. Sera OSB’de de en az 38-40 adet topraksız tarım uygulaması yapılacak.  Pandemi bize dünyanın en büyük ihtiyacının gıda olduğunu gösterdi. Karataş gıda sektöründe üs olma yolunda ilerliyor. Ayrıca altyapılar; büyütülmesi düşünülen limanımız var. Karataş'ın ufkunun açık olduğuna inanıyorum. Karataş ile Arsuz arasında deniz otobüsü seferlerinin başlaması konusunda bir fizibilite çalışmasını ÇKA’ya teslim ettik. Karataş halkına bir sözüm var; onların refah seviyesini yükseltmek için mücadelem devam edecek. Karataş’ta tekrar göreve talip olup olmadığım konusu; önce Yüce Allah nasip ederse olur. Ardında Genel Başkanlarımızın takdiri ve vatandaşımızın tercihi olursa bizler ‘kısa, orta ve uzun vadeli’ bir planlama yaptık. Karataş’ı hak ettiği yere getirmek için bir yol haritası çizdik. Bu bakış çerçevesinde ilçemize yeni bir hastane kazandırmak için adımlar attık. Yazın ambulans ve doktor sayımızın arttırılması için İl Sağlık Müdürümüzün talimatları oldu. Yazın nüfusumuz 100-180 bine kadar nüfusumuz çıkıyor. Doğa aşığı bir insanım. 100-150 bin zeytini toprakla buluşturduk. Cankurtaran ekibimizin eğitimleri tamamladık. Ama bir kez daha duyurmak istiyorum; lütfen denize girilmesi yasak olan alanlara tabela yerleştirdik. Bunlara dikkat edelim.  Her vatandaşımız bizim için çok kıymetlidir. Son söz olarak; görevde olduğumuz sürece Karataş’ın ve Adana’nın sorunları çözüm için çalışmaya devam edeceğiz. 

Mavi yengeç Festivali bu yıl da gerçekleşecek mi?

Mavi yengeç Karataş ile özdeşleşmiş. Dünyanın birçok yerinde bilinen bir canlıyı biz Karataş’ta dünyaya tanıttık. Mavi Yengeç Festivali'ne sürdürmek sürdürmeyi hedefliyoruz. 

Karataş'ta spor ne durumda; Belediye yönetiminin spora yaklaşımı ve yardımları nelerdir? 
GENÇLERİ SPORA YÖNLENDİRİYORUZ

Karataş Belediye Spor Kulübü bu sezon yeni başarılara imza attı. Buradan kulüp yöneticilerine, teknik heyete ve futbolculara teşekkür ediyorum. Bu başarıda en büyük payı onların… Belediye olarak biz de sorumluluğumuzu yerine getirdik. Ağabeyleri olarak verdiğim sözleri yerine getirdim. Takımımızın başarılarını daha ileriye taşımak için hedeflerimiz var. Karataş'ta dünyaya mal olmuş Hasan Şaş, Karataş Belediyespor Başkanı Mehmet Ali Tunç gibi isimlerin devamının gelmesini çabalıyoruz. Her zaman ifade ediyorum; gençlerin yer aldığı faaliyetler her zaman öncelikli bir husustur. Gençlerle bir arada olmaktan heyecan duyuyorum. Biz yola çıkarken çocuklarımız ‘şampiyon olsun’  diye değil. Evlatlarımız her türlü kötü alışkanlıklardan uzak tutmak istiyoruz. Bu anlamda onlara sahip çıkıyoruz; koruyup kolluyoruz. İmkânlarımız doğrultusunda desteklerimiz devam ediyor. Gönül vatandaşlarımız da ellerinden gelen katkıları sunuyorlar. Ortak noktamız; bu çocuklar hepimizin.  Bakın Adana'da madde kullanımı hususunda ciddi bir sıkıntı vardı. Karataş'ta yıllarca bu bundan etkilendi. Bir jenerasyon çeşitli altyapı eksikliklerinden kaynaklı sorunlarla yetişti. Şu anda; futbol sahamız yenilendi, kapalı spor salonumuzun tadilatı yapıldı ve bir yüzme havuzuna kavuştuk. Bir halı saha yapıyoruz. Benzeri spor tesislerini ilçeye kazandırmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan söz aldık. Yine Belediyemize ait bir alanda sportif faaliyetler için hazırladığımız projenin soncunu bekliyoruz. Futbol ve voleybolda ortalama 300 civarında gencimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Karataş Belediyespor'a Ata Park içerisinde kulüp binası tahsisini verdik. Sportif altyapı güçlendirmeye devam edeceğiz. Halkımıza ‘Yeni şampiyonluklara hazır olan’ diyoruz. 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER