‘ACİL EYLEM PLANINA GEÇİLMELİ’

‘ACİL EYLEM PLANINA GEÇİLMELİ’

 “Tarımda acil eylem planının hayata geçirilmesi ile ilgili Tarım Bakanı’nın yanıtlaması istemi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na yazılı soru önergesi veren CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Tarım toprağı, inşaat rantından daha değerli. Sadece Adana’yı baz aldığımızda köyden kente göçün artması, tarım işgücünün yaşlanması, tarımsal arazilerin imar değişiklikleri ile kısmen kaybedilmesi, su kaynaklarının azalması ve iklim değişikliğinin tarımsal rekolteyi olumsuz etkilemesi nedeniyle tarımda ulusal acil eylem müdahale planı hazırlanmasını gerektiriyor ancak iktidar görmezden geliyor. Bu ülkenin geleceği teknolojiye entegre olmuş modern tarım ürünlerinin ihraç edilmesiyle şahlanacaktır. Ne yazık ki AKP iktidarı bu gerçeği göremiyor.” dedi.

‘ÇİFTÇİNİN BORCU SİLİNSİN’
Tarım emekçilerinin, çiftçilerin özellikle kamu bankalarına olan borçlarında her hangi bir düzenleme yapılmadığını ileri süren Sümer, “Oysa rant ortaklarının, yandaş müteahhit şirketlerin borçları tek kalemde yeniden silindi. İktidar borç silme konusunda, öğrenciyi, çiftçiyi, emekliyi, asgari ücretliyi duymuyor ama iş kamu ihalelerinin verildiği rant ortaklarının borcuna gelince bir gecede borç siliyor. Adında adalet olup da vatandaşına bu kadar adaletsiz davranan bir siyasal iktidarı milletimiz hak etmiyor.” diye konuştu.


‘ÇİFTÇİYE İDAM FERMANI’
“AKP iktidarı ne yazık ki kendi çiftçisine sahip çıkmamakta kararlı.” görüşünü öne süren Sümer, “Bugün temel gıda ürünlerinin hemen hemen hepsi ithal ediliyor. Buğdayın doğduğu toplara Anadolu’dur. Ama biz buğday ithal ediyoruz. Tonu 300 Dolara arpa ithal ediyoruz. Besicilik maliyetinden ötürü yurt dışından et ithal ediyoruz. Bu ülkenin çiftçisine de değerlerine de yazık oluyor. Bu kadar değerli topraklarda endüstriyel tarım yapmak varken ithal tarım yapılıyorsa orda çiftçiye idam fermanı çıkarılmış demektir.” şeklinde konuştu. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER