ADANA’DA SU ZAMMI REDDEDİLDİ

ADANA’DA SU ZAMMI REDDEDİLDİ


Adana Büyükşehir Belediyesi 2021 yılı Kasım ayı ASKİ Olağan Genel Kurul Toplantısı Başkan Zeydan Karalar’ın yönetiminde gerçekleşti. Oturumda konutlarda kullanacak suyun metreküpüne yapılması planlanan yüzde 15’lik zam teklifi Mecliste çoğunlukta olan Cumhur İttifakı meclis üyelerinin karşı oylarıyla reddedildi. 
Oturumda konuşan Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, 2014-2019 yılları arasında müteahhitlerce 2450 km., yaklaşık 550 km’ de ASKİ ekiplerince içme suyu şebekesi döşendiğini söyledi. Gündoğan, “Yani geçen dönem toplam 3000 km. içme suyu hattı döşenmiş. Bunu 5 yıla böldüğünüzde ortalama 600 km. İlk 2 yılı proje hazırlığı ve yatırımların başlaması olarak geçse yılda ortalama 7oo -800 km içme suyu hattı döşenmiştir. 120 yeni ayaklı depo ve gömme depo yapılmış, 750 adet eski depoların tamamının bakım onarımı gerçekleştirilmiş. Bu dönem topu topu performans kitabında yazıldığı gibi 1000 km içme suyu hattı yapılmış ve bunların yüzde 90 ı da geçen dönem başlayıp devam eden hibe ve kredili yatırımlardır. Sırtınızı dayamışsınız İlbank, Sukap, Jica Ve Ab Frit hibe kredilerine ve buna rağmen ‘merkezi hükümet karşıt veya CHP’li belediyelere eşit davranmıyor’ diyorsunuz.” şeklinde konuştu.


“DEVLET ELİNİ UZATACAK”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Cumhur İttifakı meclis üyelerinin kredileri dile getirirken sanki “tamamının hibeymiş ve lütufmuş gibi” konuştuğunu kaydetti. Bunun yanlış olduğunu dile getiren Karalar, devletin elbette vatandaşa elini uzatacağını söyledi. Aldıkları krediler için teşekkür eden Karalar, “AB Frit kredisiyle ile ilgili kamuoyunun bir kez daha duymasını istiyorum. Frit, Suriyelilerin memleketimize gelmesinden dolayı AB’nin verdiği 3 milyon Euro’nun yansımasıdır. Bu krediden yararlanan 10 ilden biri de Adana’dır. Yani Avrupa’nın verdiği 3 milyar Euro krediyi vermeyecek miydiniz? Biz yine teşekkür ediyoruz. Ama ‘Cumhur İttifakı yaptı’ derseniz biz buna karşı çıkarız.” dedi.

“YÖNETİM BAŞARISIDIR”
2018’de ASKİ’nin 145 milyon TL zarar ettiğini dile getiren Karalar, kurumun göreve geldikten sonra 2019’un 8 ayında 95 milyon TL. kara geçtiğini hatırlatarak, “Bu bir yönetim başarısıdır.” ifadelerini kullandı. Yapılan ihalelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Karalar, şöyle devam etti: “İhalenin süresi 2 yıl; iptal etme şansınız yok. Ama fahiş fiyat… Birkaç firmayla ben görüştüm, istediğimiz fiyata çekinceye kadar da başlatmadık. Milletin parasını kimseye çarçur ettirmem. Bunu öveceğinize eleştiriyorsunuz. Elbette kayıp kaçak azaltılmalı; engellenmeli. Bununla ilgili zaten çalışıyoruz. Ama mevcut bir ihale yapıldığı için yenisini yapamadık. Defalarca ilgili firmayla görüşüp fiyatı makul bir seviyeye çektikten sonra ancak yol verdik; onun için biraz gecikti. Yedigöze Barajı yüzde 1 kırımla 311 milyona ihale edilmiş; alelacele yapılmış bir projedir. Müteahhit bize bir iş bitirme getirdi. Faturası 59 milyon TL. Biz bunu üniversitede teknik elemanlara hesaplattırdık; karşımızı 5 milyon gibi bir rakam çıktı. Projeyi biraz da değiştirerek 275 milyona kabul ettirdik. Bunu takdir mi edersiniz, tekdir mi edersiniz? Burada takdir edilecek bir şey var. Frit kredisini kim imzaladı? Kaçıyordu; ben AK Parti Milletvekili Tamer Dağlı’yı aradım. Ona da teşekkür ediyorum.  Frit kredisini biz imzaladık. Yedigöze Arıtma ve İsale Hattı Barajı frıt kredisiyle yapılacak bir iştir. Peki, Frit kredisinden bir kuruş geldi mi? Proje imzalandı; fakat daha para gelmedi. Sanki 65 milyon Euro gelmiş bize biz işi yapmamışız. Yok böyle bir şey. Proje değişiklinden ve müdahaleden dolayı Adana’ya yaklaşık 1.3 milyar lira para kazandırdık. Bir kez daha söylüyorum Frit kredisini imzalamak bizlere nasip oldu.”

“MALİYETLER ARTTI”
CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan’da konuşmasında; Cumhur İttifakı meclis üyelerinin “Peş peşe her şeye zam yapıldığı bir dönemde hiç olmazsa su fiyatı arttırılmasın” dediğini ifade ederek, “Bunu görmüş ve ifade etmiş olmaları da güzel bir şey. Bütün üretim girdilerine zam söz konusu olurken halka ucuz su verebilmek için verilecek çabaları kısıtlayarak, vatandaşa su veremeyecek hale getirme içerisinde de olmamak gerekiyor. Bırakın sene içinden gelen artışları son iki üç ay içerisinde dövize bağlı olarak üretim girdilerinde meydana gelen yükselişler yüzde 15 ile sınırlanabilir mi? 2019 Aralık ayında suyun metreküp birim fiyatımız 4 TL. Aradan iki yıl geçmiş şu anda 4.02 TL. İki yılda 3 kuruş artış olmuş. Ülke genelinde her türlü zam ve fahiş fiyatlar ortada iken; vatandaşa daha ucuz elektrik, doğalgaz ve akaryakıt vermek gibi bir yükümlülük yokmuş gibi davranmak sadece Adana Büyükşehir Belediyesi ‘halka ucuz su versin’ demek de çifte standarttır.” diye konuştu.


“ENFLASYON ORANINDA ARTIYOR”
AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, performans programına konulan yüzde 15’lik su zammı teklifine tepki gösterdi. Gülaçtı, şunları kaydetti: “Sanki bugüne kadar suya hiç zam yapılmamış. 2020 Aralık ayında 3, 35.58 TL olan su bedeli 2021 Aralık ayında 4,02.32 TL olmuş. Yüzde 19,90; yani yaklaşık yüzde 20’lik bir artış var. Yine bu meclisin aldığı bir kararla; belediye su bedelini korusun diye her ay enflasyon oranında zaten bir zam yapıyor. Yani bir yılda yapılan yüzde 20’lik zammın üstüne siz bir yüzde 15 daha zam istiyorsunuz. Zam oranını yüzde 35’e getirmek istiyorsunuz. El insaf. Biz Cumhur İttifakı olarak bir yılda yapılan yüzde 20’lik zammın üstüne bir yüzde 15 zammı da kabul etmedik.”


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER