BORÇ SARMALI

BORÇ SARMALI

“4 MİLYON 130 BİN KİŞİ BORÇ YÜZÜNDEN KARA LİSTEDE”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Ramazan Bayramı’ndan sonra vatandaşların borçlarında 70 milyar TL artış yaşandığını belirterek, “4 milyon 130 bin kişi bankalara olan borcunu ödeyemediği için kara listede bulunuyor. Kara listeye 1 yılda 746 bin kişi eklendi.” dedi.

“1 TRİLYON 244 MİLYAR LİRAYA YÜKSELDİ”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, enflasyon karşısında geliri pula dönen vatandaşın hayatını idame etmek, zorunlu harcama ve borç ödemelerini yapabilmek, iş yerini çevirmek için sürekli borçlandığını söyledi.  Ramazan Bayramı’nı izleyen son dört haftada vatandaşların borçlarında 70 milyar liralık artış yaşandığını kaydeden Bulut, vatandaşın bankalara, finansman şirketlerine ve TOKİ’ye olan borcunun 3 Haziran itibariyle 1 trilyon 244 milyar liraya yükseldiğini bildirdi. Son 4 yıldır çok ciddi bir ekonomik buhranın içerisinden geçildiğini belirten Bulut, “Her geçen gün biraz daha fakirleşiyoruz. Temmuz ayında asgari ücret mutlaka güncellenmeli.” dedi.

“MİLYONLARCA KİŞİ KARA LİSTEDE”

Bu borçların, 913 milyar lirası bireysel kredilerden, 272 milyar lirası kredi kartlarından, 27 milyar lirası TOKİ’den, 32,9 milyarı varlık yönetim şirketlerine olan borçlardan oluştuğunu kaydeden Bulut, şöyle devam etti: “Bu yıl ocak-nisan döneminde toplam 628 bin kişi icra takibine alındı.  Vatandaşların 442 bin 324’ü bankalara olan bireysel kredi borcunu, 337 bin 133’ü de kredi kartı borcunu ödeyemedi. Borcunu ödeyemeyenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin 521 bin kişi arttı.  Son beş yıl içerisinde 4 milyon 130 bin kişi bankalara olan borcunu ödeyemediği için kara listede bulunuyor. Kara listeye geçen yıl nisan ayına göre 746 bin kişi daha eklendi.” 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER