BU NE HAL!

 BU NE HAL!

Adana Kabzımallar Esnaf Odası Başkanı Mahsun Doğan, hal ile market fiyatları arasındaki farka dikkat çekip denetimlerin sıklaştırılmasını istedi. Üreticiler ve hal esnafının mağduriyetine vurgu yapan Doğan, "Bir sandığın içinde 10 tane marul var. Biz burada sandığıyla beraber marulu 10 liraya satıyoruz. Markette ise marulun tanesi 10 lira. Burada tanesi 1 lira; fiyatlar çok ucuz. Marketler denetlenmediği için sıkıntı yaşıyoruz. Dışarıda denetimler sık yapılmadığı için tüketiciler ucuza tüketemiyor." dedi.

“ÜRETİCİ VE HAL ESNAFI KAZANMIYOR”
CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana Vedat Dolakay Hal Kompleksi'nde hal esnafıyla buluştu, sorunları dinledi ve cep yakan yüksek sebze-meyve fiyatlarıyla ilgili incelemelerde bulundu. Adana Kabzımallar Esnaf Odası Başkanı Mahsun Doğan ve hal esnafı ile görüşen Barut, "Adana Hali'nde de kime dokunsak bin ah işitiyoruz. Üreticiler gibi hal esnafı da dertli. Neden dertli olmasınlar ki? Üretici bin bir emekle üretip ürettiğinden kazanamıyor, ürün hale geliyor ama hal esnafı da kazanamıyor." diye konuştu.

"HALDE KASASI, MARKETTE TANESİ 10 LİRA"
Adana Hali'nde içinde 10 marul bulunan bir kasa marulun 10 liraya satıldığını, marketlerde ise sadece 1 adet marulun 10 liradan satışa sunulduğunu aktaran Barut, şunları kaydetti: "Küresel ölçekte yüzde 30 oranında gıda fiyatlarında yükseliş var; ama iktidarın pembe boyacısı TÜİK'e göre bile ülkemizde yüzde 90 gıda enflasyonu var. İktidar enflasyonla mücadelenin yolunu üreticilerin ve esnafların üzerinden yapmaya çalışıyor. Bu yaman bir çelişkidir. İktidarı uyarıyoruz; üretime, üreticiye, esnafa ve tüketiciye destek olun."

“GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK YÜKSEK”
Hal esnaflarından Anıl Televi ise "Salkım domatesi toptan şekilde 14.5 liraya alıyoruz, üstüne 1-1.5 lira masrafımızı ekleyip satıyoruz. Bu ürün markette 25 liraya satılıyor. Hal esnafı kazanamıyor, girdi maliyetleri çok yüksek. Aradaki aracılar fazla. Fiyatlar katlanıyor, tüketici yüksek fiyatlara almak zorunda kalıyor." şeklinde konuştu.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER