‘ESKİYEN ŞALVARIMIZI BİLE YENİLEYEMİYORUZ’

‘ESKİYEN ŞALVARIMIZI BİLE YENİLEYEMİYORUZ’

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut ile Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Osmaniye'de ürün fiyatları maliyet altında kalan ve geçen yılın bile gerisine düşen yerfıstığı üreticileriyle buluştu. Çiftçinin isyanına tanık olan CHP'li Milletvekilleri, yerfıstığı üreticilerinin sorunlarına çözüm bulunmasını isteyerek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi istifaya çağırdı. Ürün fiyatlarına tepki gösterip sahipsiz bırakıldıklarını söyleyen çiftçiler ise, "Birileri sefa sürüp gününü gün ederken, krallar gibi yaşarken biz eskiyen ayakkabımızı ve şalvarımızı değiştiremiyoruz, yenileyemiyoruz" dedi.

‘BİZE SAHİP ÇIKIN’
 Kadirli İlçesi'ndeki yerfıstığı harman yerine giderek çiftçilerle buluşan CHP'li Ayhan Barut ve Baha Ünlü'ye dert yanan üreticiler, "Birileri sefa sürüp gününü gün ederken, krallar gibi yaşarken biz eskiyen ayakkabımızı ve şalvarımızı değiştiremiyoruz, yenileyemiyoruz. Çünkü ürünümüz para etmiyor" diye konuştu. Geçen yıl yerfıstığının fiyatının 15 liraya kadar çıktığını, bu sene ise ürün fiyatının 5-6 lira seviyesine gerilediğini belirten çiftçiler, "Yerfıstığı üreticisi sahipsiz. Gübre ve mazot fiyatları ateş pahası olurken bizim yerfıstığımızın fiyatı niye düşüyor. Bize sahip çıkın" dedi.

‘DESTEK PRİMİ VERİN’
Türkiye'de yıllık yaklaşık 200 bin ton civarında yer fıstığı üretildiğini, ülke üretiminin yüzde 90'ının Adana ve Osmaniye illerinden karşılandığını ifade eden Ayhan Barut, şöyle konuştu: "Tarımda üretim maliyetleri fahiş oranda artarken, geçen yıl çiftçiden 12-13, yerine göre 15 liraya alınan yerfıstığının fiyatı piyasada 5-6 liraya kadar geriledi. Çiftçimizin elinden maliyetinin altına fiyatlarla alınan yerfıstığı fiyatının en az 15 lira olması gerekiyordu. Ancak iktidar piyasaya müdahale etmedi. Üretici birlikleri eliyle çiftçiyi rahatlatacak alım fiyatı açıklamadı ve alım yapmadı. Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO), Fiskobirlik, Çukobirlik, Tarım Kredi Kooperatifleri eliyle yerfıstığı alım kampanyasına dahil edilmelidir. Tarım ve Orman Bakanlığı yerfıstığı üreticilerinin zararını karşılamalıdır. Çiftçiye aradaki fiyat farkını destekleme primi olarak ödemelidir. İktidarı yerfıstığı üreticisinin sorunlarını görmeye, sesini duymaya ve çözüm için adım atmaya çağırıyoruz. Görevini yapmayan ve çiftçiye çare bulmayan Tarım Bakanı istifa etmelidir." 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER