SÜMER:112 BİN ESNAF KEPENK KAPATTI

SÜMER:112 BİN ESNAF KEPENK KAPATTI


CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Pandemi sürecinin başlangıcından bugüne ekonomideki gerilemeyle” ile ilgili konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. Salgının başladığı 11 Mart 2020 tarihi ile 2021 yılının ilk 6 ayında toplam 112 bin 710 esnafın dükkanını kapattığını bildiren Sümer,  “Bu sayının şirket ve ticari işletmeler için ise 71 bin 314 olduğu açıklandı. Yani her ay on bine yakın esnaf iflas etmiş durumda ancak Saray iktidarı ekonomi şahlanıyor, tüm olanlar dış güçlerin oyunu söyleminde bulunuyor. Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin nedeni dış güçler değil bizzat AKP İktidarıdır.” dedi.
 
“OLURUNA BIRAKILDI”
 “Tüm dünya salgın hastalıkla nasıl mücadele verilir, arayışı içindeyken ne yazık ki aynı durum Türkiye için söz konusu değil.” görüşünü iler süren Sümer,  “En başta gizlenen rakamlar artık açıklanıyor olsa da salgının yayılmaması ve aşılamanın artması için iktidarın verdiği ekstra bir çaba yok.  Salgının etkilediği birçok alan ve etkileri oluruna bırakılmış durumda. Her gün yüzlerce kişi vefat ediyor, aşılama istenilen seviyelere ulaşmıyor, yeni varyantların ortaya çıktığı belirtiliyor ama alınmış etkili bir önlem ne yazık ki yok. Saray iktidarının anlayışı ‘ölen ölür kalan sağlar bizimdir”’ diye konuştu. 
 
“ESNAF SİFTAH YAPAMIYOR”
“AKP İktidarı 20 senelik iktidarının sonunda ne yazık ki ülkeyi ekonomik anlamda çökertti.” ifadelerini kullanan Sümer, şunları kaydetti: “Dün darbeye finans sağladılar dedikleri Birleşik Arap Emirlikleri’yle bugün sıkı fıkı pozlar veriyorlar. Vatandaş ne yapacağını şaşırmış durumda, esnaf siftah yapamıyor, çiftçi ürününü satamıyor, emekli açım diye bağırıyor, öğrenci okula gidecek parayı bulamıyor ama İktidar yetkilisi çıkıp soğan ekmek yiyeceğiz açıklamasında bulunuyor. Hiç kimse milletin sırtına bu yükü yükleyemez. Soğan ekmek yemesi gerekenler varsa Saraylarda saltanat sürenlerdir.” 

“TAHMİN ETMEK ZOR DEĞİL”
 “Devlet kurumlarının gayrimenkul satış ilanlarına bakıldığında en fazla duyurunun lojman satışı ve arsa satışları için yayımlandığı görülüyor.” açıklamasını yapan Orhan Sümer,  şöyle devam etti: “Kurumlar ayrıca satılık işyeri ilanları da yayımlıyorlar. Bunların dışında tarla, arazi, bahçeli ev, konut imarlı arsalar da bulunuyor.  İktidar ekonomideki delik büyüdükçe miras yedi torun gibi kamu mallarını satışa çıkartıyor. Türk lirasındaki değer kaybı da göz önüne alındığında bu satışlardaki yeni mal sahiplerinin de yabancılar olduğunu tahmin etmek zor değil.”  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER