YURT SORUNU TEPKİSİ!

YURT SORUNU TEPKİSİ!

İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, yaptığı açıklamada“Üniversite öğrencilerimizyine-yeniden eğitime çok büyük barınma sorunu ile başlıyor.” dedi. “İktidar sözcüleri ve yandaş basın herkesi kendileri gibi bir eli yağda bir eli balda sanıyor ve ‘öyle söylendiği gibi bir büyük sorun yok’ açıklamasında bulunuyor.” diyen Çulhaoğlu, “Anadolu’nun en ücra köşelerinden binbir zahmetle okuyup üniversite hayali kuran gençlerimiz, bu beceriksiz iktidar tarafından en çok koruyup-kollanacakları, hayata atılmadan önce rahat bir zemindeöğrencilik yapmaları gerekirken,onları barınma sorunu ile karşı karşıya bırakmaya devam etmektedir.” dedi.

‘MİLLET İTİBAR ETMİYOR’
Türkiye’de Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtların toplam kapasitesinin 780 bin olduğunu hatırlatan Çulhaoğlu, “20 yılda Ak Parti iktidarının kendilerinden öncekilerle birlikte toplamda ulaşabildiği rakam bu kadar olup,buna karşın Üniversitede öğrenim görecek öğrenci sayışımız ise 7 Milyon 940 Bin 133’dür. Bu iktidar 8 Milyona yakın öğrenciye, 780 bin kişilik yurdu yeterli görmekte ve ‘yurt sorunu yok’ diyerek açıklamalar yapmakta; amarakamlar yalan söylemediği için de milletimiz artık bunlara itibar etmemektedir. İktidar enerjisinin bir kısmını gençlerimizin bu sorununu ortadan kaldırmaya verebilseydi bugüne kadar bu sorun çoktan ortadan kalkmış olur ve pırlanta gibi genç beyinlerimiz uzun yıllardıryurt sorunu yaşamazlardı.” diye konuştu. 

‘ALTERNATİF ARAYIŞ’
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2020-2021 verilerine göre; Türkiye’de toplam 2 bin 894 özel yurt bulunduğunu dile getiren Çulhaoğlu, şunları kaydetti:  “Özel yurtların toplam kapasitesi de 442 bin kişi. Bu da demek oluyor ki; Her 11 öğrencimizden yalnızca 1’i devlet yurtlarına yerleşebiliyor.Devlet yurtlarının ihtiyacı karşılayamaması ve özel yurtlardaki fahiş fiyatlar, öğrencilerimizimecburen alternatif arayışına sokuyor. Bu iktidarın Konut kiralarındaki radikal artışıdaönleyememesini göz önünde bulundurursak; Anadolu’dan gelen gençler tarikat ve cemaatlerin yurtlarına gitmek zorunda kalıyor. Buda elbetteAk Partinin veonlara yakındernek ve vakıfların işine gelmekte.” şeklinde konuştu. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER