‘KAYBOLAN HALK OYUNLARIMIZI BULACAĞIZ’

‘KAYBOLAN HALK OYUNLARIMIZI BULACAĞIZ’

Türkiye Halkoyunları Federasyon (THOF) Başkanlığına adaylığını açıklayan Ali Özçelik, halkoyunu oynayan insanların hak ettikleri saygınlığa ulaşmalarının çabası içerisinde olacaklarını söyledi. Özçelik, Adana Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında; yeni bir yol açmanın, yeni bir yolda yürümenin azmi, kararlılığı ve heyecanı içinde olduğunu kaydetti. Özçelik, “Kaybolan, kaybolmaya yüz tutmuş oyunlarımızı araştıracağız, bulacağız. Bunun için bilim insanlarından, halk adamlarından yararlanacağız.” dedi. 

‘TAŞIYICI KEMERLER’
Özçelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizim bakış açımıza göre;  Halkoyunlarımız, sadece ritim ve fiziksel ahengin birleşimi ile ortaya çıkmış, şenliklerde veya özel alanlarda eğlence kültürünün bir parçası olarak sunulan görsel bir sanat değildir. Binlerce yıldır ilmik ilmik ördüğümüz, nakış nakış dokuyarak var ettiğimiz kültürümüzün taşıyıcı kemeridir halkoyunları. Tarihimizin beden dilimizle nesilden nesile aktarış biçimidir halk oyunları. Edebiyatımızın şiirsel bir ifade ile bedenimizdeki vezin ölçüsüdür halk oyunları. Bazen aruz, bazen hece, bazen gündüz, bazen gecedir halk oyunları. Sanatın sporla buluşması, vücudun ritim ile terbiyesidir halk oyunları. Silifke’de yörüğün yoğurdu, Sivas’ta genç kızın madımak toplayışı, Adıyaman’da köylünün tütün kırışıdır halkoyunları.  Diyarbakır’da Delilo, Gaziantep’te Oğuzlu, Elazığ’da Çayda çıra, Adana’da Çiftetelli ile gelin almadır halkoyunları. Erzurum’da yiğitlik simgesi hançer, Artvin’de saygıya simge Ata Barı’dır halkoyunları. Karadeniz’de horon, Trakya’da hora’dır halkoyunları. Van Gölü sahilinde lorke, Hakkari’de yavukluya oynanan gülşeni,  Bingöl’de gökyüzüne uzanan kartal’dır halkoyunları. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER