‘Çalışmaların destekçisi olacağız’

‘Çalışmaların destekçisi olacağız’

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, ulusal ve uluslararası arenada Çukurova Üniversitesinin adını başarıyla temsil eden öğrenci ve akademisyenleri davet edip tebrik görüşmeleri yapmaya devam ediyor. Prof. Dr. Tuncel bu kez de, ürettikleri güç roketi ile TEKNOFEST – Roket Yarışmalarında derece yaparak Üniversite markasını uluslararası yarışmalarda temsil etmeye hazırlanan Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin heyecanına ortak oldu. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından 2018’de kurulan 1,5 Adana – Wings of theFuture ekibi; iki senedir ürettiği 3 farklı yüksek güç roketi ile TEKNOFEST – Roket Yarışmalarında yarışıyor.

Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Akıllı danışmanlığında çalışmalarına devam eden ekip, Aksaray Tuz Gölü’nde Roketsan ve Tübitak SAGE sponsorluğunda organize edilen yarışmada, iki kategoride finalist olma başarısı elde edip yüksek irtifa kategorisinde yarışmayı 5. sırada tamamladı.Prof. Dr. Tuncel, başarılı öğrencileri Rektörlüğe davet edip sevinçlerine ortak olarak, son 2 yıldır Alçak İrtifa (1500 metre), Orta İrtifa (3000 metre) ve Yüksek İrtifa (6000 metre) kategorilerinde yarışan ekip üyelerine tebriklerini iletti. Prof. Dr. Tuncel, takımın yaşadığı sorunları ve ihtiyaçlarını dinleyerek destekte bulunacağı sözünü verdi. Prof. Dr. Tuncel, Çukurova Üniversitesi adını ulusal ve uluslararası arenalarda temsil eden öğrenci ve akademisyenlere gereken tüm desteği vereceklerini ifade ederek, “Çukurova Üniversitesi olarak öğrenci ve akademisyenlerimizin bilim ve teknoloji çalışmalarının destekçisi olacağız.” dedi.Prof. Dr. Hüseyin Akıllı da 2021 döneminde 3 farklı kategoride ve uluslararası projelerde yarışacaklarını ifade ederek roket yarışması hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Akıllı, “Tasarlayıp ürettiğimiz roketler, faydalı yük dediğimiz uydu sistemlerini belirli irtifalara (1500, 3000, 6000 metre) bırakarak tüm parçaları ile tekrar kullanılabilir olmak üzerine bir göreve sahip. Ekiplerimizde süreklilik misyonu ile hareket ediyoruz, her yıl hazırlık ve giriş seviyesinden öğrenciler ile yenilenip çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu yıl Amerika’da yapılması planlanan uluslararası roket yarışmasına Çukurova Üniversitesi ismi ile karma bir takım olarak başvuru yaptık Amacımız Üniversitemizi, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek” şeklinde konuştu.  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER