Hastalar 7/24 takip edilecek

Hastalar 7/24 takip edilecek

Yakın Doğu Üniversitesi Mühendisleri, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınında test sonucu pozitif çıkan ve karantinada olması gereken kişilerin kontrol altında tutulması için ‘Elektronik Bileklik’ üretti. Elektronik izleme yazılımıyla geliştirilen Elektronik Bileklik sayesinde karantinada olması gereken kişilerin evlerinden dışarı çıkmaları durumunda sistem uyarı verecek. Aynı zamanda geliştirilen “Elektronik Bileklik”, yasal düzenlemeler dahilinde devletin uygun göreceği pandemi dışı hallerde de kullanılabilecek. Yakın Doğu Üniversitesinde geliştirilen “Elektronik Bileklik” düşük enerjili bluetooth bağlantılı ibeacon teknolojisi kullanılarak üretildi. Bu sayede karantina altındaki kişilerin düşük bir maliyetle 7/24 anlık olarak evlerinde takip edilebilecek. Kullanıcının belirlenen yerden uzaklaşması durumunda ise sistem uyarı verecek. 

Yazılım geliştirildi 

Kişisel verilerin güvenliği ön planda tutularak yazılımı tamamen Yakın Doğu Üniversitesi Süper bilgisayarı kullanılarak üretilen Elektronik Bileklik için Android ve Ios telefonlara uygun uygulamalar da geliştirildi. Kullanıcının uygulamayı telefonundan silmesi veya bileklik ile telefon arasından bağlantının kopması halinde de sistem gerekli birimlere haber veriyor. Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel,  koronavirüs karantinası altındaki kişilerin kuralları ihlal ederek dışarıya çıkmasını önlemek amacıyla Yakın Doğu Üniversitesi mühendisleri tarafından “Elektronik Bileklik” geliştirildiğini söyledi. Geliştirdikleri “Elektronik Bileklik” ile evde karantina uygulamasının güvenli ve denetlenebilir bir hale geleceğini hatırlatan Prof. Dr. Günsel, diğer yandan devleti, olası bir tek merkezli karantina zorunluluğundan kaynaklanacak büyük bir mali yükten kurtaracağını da sözlerine ekledi. Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, geliştirdikleri Elektronik Bilekliğin, yasal mevzuata uygun olarak devletin, uygun göreceği pandemi dışı hallerde de kullanabileceğini kaydetti.  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER