SANATIN GÜCÜ - ATA IVAK

14 Mayıs 2022 Cumartesi

Adana da baharın en güzel zamanlarını yaşadığımız bu anlar kültür sanatla daha da coşup mutlu ve enerjik olacağımız anları bize getiriyor. Baharın bize en güzel hediyesi bence sanat. Dans etkinlikleriyle, müzikal etkinliklerle, sergilerle, açılışlarla, davetlerle geçirilen bu zamanlar, insanlar üzerindeki olumsuz havayı da ister istemez kırmayı başarıyor. Hani konuşurken ‘kafamız dağılsın’ tabiri vardır ya; işte tamda o etki altına giriyoruz.
Geçen sene ve önceki senelerde kapanmalardan, kısıtlamalardan ne yaptığımızı pek anlamadık. Bir şeyler olsun diye çabaladık, çalıştık; ancak bu seferde yapmak istediklerimizin tadını çıkaramadık.

Ancak bu sene her şeyin tadını doya doya çıkarıp yapacağımız bir sene geldi artık.  Etkinlikler başladı. İnsanlar dans derslerinden o kadar keyif almaya başladı ki, seans öncesi sohbetler ve kahve saatleri neredeyse seans dan da kalabalık olmaya başladı. 
En güzeli de bu sanat aktivitelerinin yaşandığı yerlerde farklı düşüncelere sahip insanların bu düşüncelerini kapının ardında bırakıp bir noktada birleşmesi oluyor. Koşulsuza sevip bağlandığımız dans ve müzik belki de dışarda selam verip konuşmak istemediğiniz kişiyle bile uyum içinde hareket etmemizi sağlıyor. Sanatın gücüne bakar mısınız? Acaba başka hangi kuvvet getirebilir böyle iki ayrı insanı yan yana.?  Kaldı ki bazen anneleri ve babaları dahi bunu başaramazken sanat bir anda yapıveriyor işte.  Ben bu güce hayranım. 

 İnsanın kanına öyle bir giriyor ki hem düşünceler daha pozitif oluyor hem insanların başkalarına karşı olan hoşgörüsü artıyor hem de hayata bakış açısı değişiyor.  Ben öldüm bittim artık dediğiniz noktada sizi yaşatıyor. Bırakın yaşatmayı bir de hayatınızdan daha da keyif almanızı sağlıyor. Siz keyif aldıkça, daha mutlu, daha sevecen daha uyumlu ve daha azimli bireyler haline geliyorsunuz ve hayatınızdaki hiçbir işi ertelemiyorsunuz. Her şeye daha da sıkı sıkı sarılıp yükselişe geçiyorsanız eğer mutlaka yanınızda yörenizde bir sanatçı vardır ya da siz o akımın içerisindesiniz demektir. Bunun başka bir açıklaması yok. 
Hayat sanatla güzel ve anlamlı.
Sizlere sesleniyorum! Eğer hala ben nasıl dans edeceğim yada ben nasıl resim yapacağım veya ben nasıl bu enstrümanı çalacağım diye düşünüyorsanız. Artık eyleme geçme zamanıdır.
Dansla kalın. Sanatla kalın. 
Haftaya görüşmek üzere…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI