MAL REJİMİ - AV. OKAN AYKANAT

10 Mayıs 2022 Salı

Boşanma hususunda tarafların en çok merak ettiği konulardan biri mal rejimidir. Peki nedir bu mal rejimi? 
Mal rejimi: evlilik esnasında edinilen mal varlıklarının eşlerin yönetme, yararlanma, bu malların üzerindeki tüm tasarruf haklarının ve mal rejiminin sona ermesi halinde tasfiyesindeki paylaşım hak ve usullerinin kanunda tanımlı şekilde düzenlendiği kuralların bütününe verilen addır.
01.01.2002 tarihinden önce yürürlükte olan Türk Medeni Kanunu, yasal mal rejimi olarak mal ayrılığı rejimini kabul etmiştir dolayısıyla eşler herhangi bir mal rejimi sözleşmesi düzenlememiş ise ve 01.01.2002 den önce evlenmiş iseler mal ayrılığı rejimine tabi, 01.01.2002’den sonra evlenmiş iseler edinilmiş mallara katılma rejimine tabidirler.  
Medeni kanunumuzun 202-281’nci maddeleri arasında mal rejimi tipleri ve bunların ayrıntıları düzenlenmiştir.  Aşağıda kısa başlıklar halinde bu konulara değinilecek olup takip eden yazılarımızda konunun detayına girilecektir.
Hukuk Sistemimizde Mal Rejimleri
Hukuk sistemimizde esasında 4 çeşit mal rejimi mevcuttur. Bu 4 çeşit mal rejiminin yanında 5. olarak bir de olağanüstü mal rejimi bulunmaktadır. Bunlar;
1. Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi (Yasal Mal Rejimi)
2. Mal Ayrılığı Rejimi
3. Paylaşmalı Mal Ayrılığı Rejimi
4. Mal Ortaklığı Rejimi
5. Olağanüstü Mal Rejimi’dir.
Mal Rejimi Nasıl Seçilir ?
Mal rejimi:
1. Evlenmeden önce, 
2. Evlilik sırasında ve 
3. Evlenme başvurusunda bulunulduğunda seçilebilir. 
Mal rejimi evlenmeden önce noterde ve mal rejimi sözleşmesi yapılarak seçilebilir. 

Mal rejimi evlilik birliği devam ederken noterde ve mal rejimi sözleşmesi yapılarak seçilebilir. 
Mal rejimi evlenme başvurusu sırasında evlendirme memurluğunda yazılı bildirim yapılarak seçilebilir. 
Yukarıda mal rejiminin tanımı ve türleri ile ne zaman yapılabileceğine değinmiş bulunuyoruz, gelecek haftaki yazımızda mal rejimi sözleşmesinin nasıl yapılacağı ve başlıklar halinde verdiğimiz mal rejimi türlerine değinilecektir. Herkese sağlık dolu günler dileriz.
(Merak ettiğiniz konularla ilgili av.okan.aykanat@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.)

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI