AŞK BİTER - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

12 Ekim 2021 Salı

İnsan sevdiğini kaybederse, yüreği acı dolar, hayata tutunması yok olur, dışa vurmasa bile sevgisi, aşkı biter. Birçok insan duygularını kaybettiğinde, bazıları da geleceğine olan bakışını kararttığında onun için aşk biter. Ekonomide, sarsılmaz geleceğe olan güven kaybedilince, yoksulluk başlar, insan yöneticilerini sevmez, sana aşkım bitti, olur.

Dinlerin hepsinde sarsılmaz inanç vardır. Sorgusuz sualsiz itaat esastır. Akıl ve mantık güven duyarsa, başarı gelir. Başarılı olmak için, daha iyi yaşamak için, zengin olmak için inançlı olmak gerekir. İnanç biterse, güvensizlik başlar, başarı tersine döner. Ben bunları yazarken radyoda “ne çıkar bahtımızda, ayrılık varsa yarın” diyordu.

TCMB’ dan bahsediyorum. Son 6 yılda, 4 kez başkan değiştiren bir kurumda demek ki bazı şeyler yolunda gitmiyor. Yurt dışı kaynaklı bir haber bugünkü başkanında, ekonomiyi düzeltmede yetersiz kaldığına işaret ederek, “gidecek” demesi, çok acıdır.

Beyin, akıl ve ruhun bilgi işlemcisidir. Piyasanın fotoğrafına bakın. Enflasyon durmuyor, döviz yükseliyor. Dolar 8,900 TL oldu. Altının gramı 505 TL oldu. Elektriğe, gaza, yakıta, yapılan zamlar tüm her şeyin fiyatlarını yükseltiyor.  Döviz yükseldikçe dış borç yükselmiş oluyor. Dış borcu kapatmak için daha çok üretmek, satmak gerekiyor. İnsan emeğinin daha çok sömürülmesi demektir bu. Şu anki tablo Türkiye’nin her geçen gün ucuz emek, insan sömürüsünün merkezi olan Çin’in modeline doğru gittiğini gösteriyor.

Ekonomik kriz, çıktığı yere, yayılma alanına ve süresine göre farklılıklar gösterir. Her ekonomik kriz farklılıklar gösterse de piyasada yer alan bütün şirketler bundan etkilenir. Reel sektörde çalışan şirketler yeni kredi bulmakta zorlanabilir. Birçok kişi veya kurum kredilerini geri ödeyemeyebilir. Bu kez işletmeler yeniden küçülmeye, işçi çıkarmaya ya da daha ucuz emek gücü bulma yoluna gidebilir. Kur riski, faiz riski ile bozulan piyasada likiditesi yüksek olan şirketler için bir fırsat olabilir. Bunun için nakitte kalmak, ürettiğini satabilmek gerekir. Bunu yaparken de gereksiz harcamalardan kaçmak, herkes için doğru olandır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI