AYŞE TEYZELER - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

5 Ekim 2021 Salı

Birçok yerde mahalle pazarları kurulmuş, insanlar meyvelerin, sebzelerin arasında dolaşıyordu. Sonbahar mevsimi ile kısalan günler, sararıp dökülen yapraklar gibi, hüzünle akıp giden ömürler. Bu hüzün sadece mevsimsel değil, asık ve sevgisiz yüzler, ekonominin dışa yansıması olmalıydı.
Ne Ali amcaları, ne Ayşe teyzeleri, kısacası o neşe dolu insanları görmüyorum artık.. Her geçen gün dolmayan fileler,ekonominin zorlanan çarkları arasında esen soğuk rüzgarları yansıtmaya devam ediyor.Nasıl iş bu? Söz verilip, unutulan sözler. Birçoğu hala “yardım ettik, emeklileri ziyaret ettik, 1 Ekim yaşlılar gününde, sahneye sanatçı çıkardık” diyerek mesajlar yayınlıyor. Oysa bu halk anlık yardımlar değil, kalıcı çözümler bekliyor.  Sanatçı değil, ekonomik anlamda ucuzluk ve geçinmek istiyor.
Ekonomik piyasalara bakacak olursak;TCBM politika faizlerini indirmeye başladı. Bu kararın birçok kararda olduğu gibi bilimsel bir yanı yok. Enflasyona neden olan ürünleri görmemezlikten gelerek faizleri düşürmek, dövizi yükseltti. Bununla birlikte yerli yatırımcının asıl beklentisi dolar kurunun hızlı bir şekilde iki basamaklı düzeye çıkması oldu. Elektriğe ve gaza zam yaparak, 2022 yılı enflasyon tahminini yüzde 15 olarak açıklayan resmi kurumlara söylemek gerekir, bu yüzde 15 doları da etkileyince 10.000 TL olması demektir.
 Yerli yatırımcıların, bugün döviz ve altına yatırım yapanlarının oranı yüzde 55 buldu. Elinde parası olan bu enstrümanlardan faiz alıp bütçelerine destek sağlarken, elinde biriktirmiş parası olmayanlar için zor bir kış olacak. Ancak dolara yatırımı önlemek için faiz oranını düşürmek, bu defada Eurobond getirilerini gündeme taşıdı. Cari açık sürüyor. Çalkantıda olan,kripto para piyasası toparlanmaya çalışıyor. İşsizlik artıyor. Düşen TL Mevduat faizleri karşısında Eurobond piyasaya göz kırpıyor. Eurobond “Bir ülkenin kendi para biriminden başka bir para biriminde düzenlenmiş, uzun vadeli tahvillerdir. Dolar ve Euro cinsinden düzenlenir. Dolar cinsinden ödemeli, sabit getirisi üzerinden 6 ayda bir, yılda 2 kez kupon ödemesi yapılan bir yüksek getiri aracıdır. Bugün alternatif döviz getirisi düşünenler için cazip bir hal almış, arz ve talebe göre faiz getirisi belirlenen bir üründür.”diyor. 
Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI