BİLGİYİ GELİŞTİRMEK - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

14 Eylül 2021 Salı

12 Eylül 1980’in üzerinden 41 yıl geçti. Her yıldönümünde konuşulur. Daha ileriye gidilecek, demokrasi oturacak, insanlar sömürülmeyecek, adalet sağlanacak.
Hasret çeken gönül derde dayanmaz…
Çağırırım Sunam sesim duyulmaz,
Uyan halkım uyan derin uykudan.
Emperyalistler, toplumsal uyanmayı sindirmek adına, kapitalist sömürü sistemini yerleştirme projesini 12 Eylül zihniyetinin ürünü olarak piyasaya çıkardı. Bugün de sürmektedir. İnsanlara “kader” ve “kul olmak” anlatıldı. Bu 12 Eylül’de “devletine kul olun” denildi. Ürettiğinin, emeğinin karşılığını alma, sesini de çıkarma, her şey vatan içindi. 
21. yüzyıla girerken dünyanın en büyük sorunu artık yoksulluk olmuştur. Ekonomik olarak bakıldığında dünyamız, en zengin dönemini yaşamaktaysa da, bir yandan küreselleşme, bir yandan uluslararası finans kuruluşlarının sözde iyileştirme önerileri, yoksulluğu ortadan kaldırmak bir yana, her geçen gün daha da derinleştirmektedir. Bu noktada “Çiftçilerimizi faiz yükünden kurtaracağız” diyen Hazine ve Maliye Bakanının sözleri geldi aklıma. Ardından finansal rakamları açıkladı, ürün fiyatları düşecek, dedi. Muhalefet partisinin de “her şey güzel olacak” hayalleri kulaklarımda çınlıyor.
Siz hiç söylenmemiş ama bilmeniz gereken şeyin ne olduğunu düşündünüz mü? Biz buna hakikat algılaması diyoruz.  Beynimizi,bilgimizi geliştirmek.
Bir grup insan iyi yaşarken büyük bir çoğunluk neden yoksul?  Enflasyon artarken, işsizlik çoğalırken, dövizin yükselmesi ile daha da yoksullaşan halk için kimler gayret gösteriyor, bunu bilmek bu vatandaşın bilgilenmesi ile olacaktır. Dün TCMB’nın açıkladığı ödemeler dengesi verilerine göre Temmuz’da 683 milyon dolar cari açık verdi. Böylece 27,8 milyar dolar cari açık oldu. Sanayi sektöründe de son ay daralma gözlemlendi. Kripto para tepe taklak olurken, altın onsu doların düşmesi ile geriledi. Her şeye rağmen artan nüfus karşısında istihdam geride kalmakta, işsizlik artmaktadır.
Yoksulluğun en belirgin nedeni gelir dağılımdaki adaletsizliktir. Pazar günü aşı karşıtları, maske, mesafe, kapatılan birçok yer karşısında insanlar zor durumda bırakılırken, AVM’lerin tüketim için açık tutulduğunu ileri sürdüler. 
Küresel savaşlar, göçler, afetler, iyi yönetememekten kaynaklı krizler yüzünden, yoksulluk her geçen gün artmaktadır. İnsanlar artık ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmektedir. Bunun için başta belirttiğim gibi bizi kurtaracak olan kendi kollarımız ve bilgimizdir. Öyle ise bilgi toplumu olmak için okumaya, araştırmaya, her söylenen vaadin takipçisi olup, her söylenene inanmamaya odaklanıyoruz…


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI