DOST ACI SÖYLERMİŞ - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

11 Ekim 2021 Pazartesi

 Kapitalist sistem, rakiplerinle yarışma sistemi, çok üretip, çok satma sistemidir. Kısaca bunu başarılı kılmak için, ekonomiyi iyi yönetmek gerekir. Krize doğru giden bu sistemden, kişilerin ya da işletmelerin yetersiz önlemler nedeniyle zarar görmeden çıkması mümkün değildir.

Ezelden beri var olan enerjiyi, aklın bir bilgisayar gibi çalışıp iyi kullanması gerekir. Dünya’yı ele geçirmek için çalışan emperyalist ülkeler birer virüse benzerler. Korku ve kölelik salarak toplumları cahil bırakarak, üzerlerinde egemenlik kurmak isterler. Bu nedenle eğitime daha çok önem verilmeliydi. Bilgisiz kalan toplum başarısız olur. İleriyi görmek için, algılama, görme, düşüne bilme benliğimizle farklılık yaratmalıyız. Beynin bilgisayar gibi çalışıp hayata bakması gerekir. Bugün dünyanın öteki ucundaki bir insana ışık hızıyla, elektromanyetik dalgaların boşluktaki hızı  299.792.458 metre/saniyedir. Bu da yaklaşık 1.079.252.850  km. saattir. Bilgisayarın bir tuşuna basarak veya cep telefonu ile ulaşmak akıl almaz hızdadır. Artık her şeyin hızla ölçüldüğü bir dünyada yavaş hareket eden ekonomiler, geri kalmaya, yetersiz kalmaya mahkumdur. O halde öncelik eğitim. Sonra dünyanın her köşesine ulaşıp, pazarlama ağında yer almak, yönetimlerin öncülüğünde satışlar yapmak kaçınılmazdır. Elbette gereksiz harcamalardan kaçmak, aşırı lüxe dur demekte olmazsa olmazlardandır. Dost acı söylermiş, dikkat etmezsek, yakın gelecekte toparlanmamız zorlaşacaktır. Umut varken, bunu yaşatalım.

Ekonomik piyasaya bakacak olursak, Dövizin yükselişi tüm piyasayı etkiliyor. Enerji fiyatları artıyor. Bu halkın alım gücünü zayıflatıyor. Halk pazarda eskisi gibi para harcayamaz oluyor. Fiyatlar yükseliyor. Kripto dünyasında söylenenin dışında hareket eden büyük yatırımcılar, piyasa üzerinde etkilerini gösterip, fiyatları manipüle ediyorlar. Toparlanan kripto para dünyasında bir çok şirketin ürünü yükseliş gösterdi. 55.000 doları deneyen Bitcoin tarihi rekoruna ulaştı. İç piyasada enflasyon karşısında sıkışan bankaların Döviz Tevdiat Hesapları artmaya devam ederken, TL mevduata verilen faizler yerinde sayıyor. Böyle olunca da küçük yatırımcı dövize yöneliyor. İnşaat sektöründe maliyetlerin artması, fiyatları yükseltmeye devam ediyor. Yükselen fiyatlar karşısında talepte bir düşme görülebilir. Alıcı artık yeniden ziyade birkaç yıllık binalara yönelebilir. Kredi faizlerinin yüksekliği karşısında, durulan talep gözleniyor. Bu ileriki aşamada idari takipteki kredilerin artma endişesine işaret ediyor. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI