EKONOMİ YANIYOR - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

4 Ağustos 2021 Çarşamba

Türkiye ekonomisi birçok yönden yanıyor. Bilinen ve görünen gerçek olumsuzlukların, olumlulardan çok olmasıdır.
İş piyasaları, Para piyasaları, Sağlık piyasası, İşsizlik ve enflasyonun yükselmesi sürerken birde sel ve yangın, Türkiye ekonomisini adım adım istikrarlaştırıyor.
Burada asıl mesele tutuşanın insan olmasıdır. Krizleri iyi yönetemeyen iktidarın bir kısmı, kışkırtıcı tutumlara boyun eğerek, yanlış tedaviler nedeniyle krizi büyütüyor.
Çinlilerin güzel bir atasözü var; ‘Kumardan tanrılar bile kazançlı çıkamaz.’ Ekonomide üst üste yapılan yanlışlar ne var ki yangınların büyümesine neden oldu. Plansız harcamalar nedeniyle bütçede açıklar büyüdü. Şimdi yangın ve sel felaketine uğrayanlara yeniden “TOKİ” ve yardımlar ile düşük faizli krediler ile verileceği açıklanıyor. 1999 depremini Gölcük’te yaşamış biri olarak bunlara bel bağlamanın hata olacağını gördüm. Asıl çözün buralara neden geldiğimizin bulunmasıdır. Önyargıdan arınarak, kendi insanını suçlu ilan ederek bu işler çözülmez. Yangın bir çok nedenle çıkmış olabilir. Sıcaklık nedeniyle elektrik direklerinin kıvılcım saçtığını da, terör eylemi olduğunu söylemek bugün için sadece bir varsayımdır. Gerçek nedeni bulmak kolluk güvenliklerinin görevidir. 
Yanan 150’ye yakın yangın ve 35 kentte ekonomi ciddi şekilde etkilenecektir. Ekonomik politikaların hataları nedeniyle yangın uçaklarının yetersiz olmasının yanında, bu krize vatandaşı ayrıştıran ırkçı yaklaşımda olumsuzdur. Bu ortamın soğutulması demek, sadece yangınları söndürmek demek değildir, siyasal dilin yapıcı olması demektir. Toplumun birleştirici, yalansız, önyargısız siyasete ihtiyacı var. Ancak bu şekilde yaralar hem ekonomik alanda, hem yaşam alanında başarıya ulaşacaktır.
Ekonomik piyasalarda ise pandemi başında sert düşen petrol dün itibariyle %5 zam geldi. Geçen hafta TCMB enflasyon beklentisini, TL’nin döviz karşısında erimesi, olumsuzluğun yansımasıdır. Şimdi birçok tur rezervasyonun iptal edilmesi, gelecek olan turistin gelmeyeceğini beklemek bu şartlar altında beklenebilir. Dünya genelinde durulan dolar nedeniyle paritede düşüler görüldü. Olumsuzluklar dövizin yeniden kımıldamasına neden olabilir. 
Tavrın, tutumum, söylemin biran önce değişeceği, uzmanların ön plana çıkacağı günlerde buluşmak üzere…
TÜİK, Temmuz ayı enflasyon oranını açıkladı. TÜFE aylık yüzde 1,80 artışla yıllık yüzde 18,95’e yükseldi. Bu oran Nisan 2019’daki yüzde 19,50 sonrası en yüksek oran. ÜFE de Temmuz’da aylık yüzde 2,46 artışla yüzde 44,92 ile zirveye çıktı. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI