GIDA FİYATLARI TIRMANIYOR - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

8 Eylül 2021 Çarşamba

Hazine ve Maliye Bakanlığı orta vadeli programını açıkladı. En önemli 3 konuyu büyüme, enflasyon ve işsizlik olarak belirledi. Büyüme ilk 6 ayda yüzde 21,7’di olarak açıklandı,  Enflasyon resmi rakamlara göre yüzde 19,25 yükseldi, Mayıs ayı sonuna göre geniş tabanlı işsizlik oranı yüzde 27 olup, 4 milyon 250 bin kişi olarak açıklandı. 
Büyüme gerçek rakamı yansıtmıyor, 2 yıldır covid19 nedeniyle daha önce kapanan ve 2 milyon 500 bin kişinin işinden olduğu iş yerleri yeniden açıldı. Bu gerçek anlamda yeni iş yeri değildir. Eskilerin açılmasıdır. Elbette çok az sayıda da olsa yeni işyerinin açılmış olması olasıdır. Bu nedenle rakamın gerçeği yansıtmadığını bilin istedim. Yeni iş yerlerinin açılıp üretime geçmesi, istihdam anlamında da çok faydalı olacaktır. Gıda fiyatları artarken maaşlar aynı oranda artmadı. Yükselen gıda fiyatları enflasyonu yükseltti. Halkın hissettiği enflasyon açıklananın üzerinde olup, bazı hocaların özel yaptıkları çalışmada, bazı ürünlerde enflasyonun yüzde 30’u geçtiği belirtilmektedir. İşsizlik ise 4 milyon 500 kişi ile en üst rakama ulaştı. Bunun içinde gizli işsizler, geçici işçiler yoktur. Dahil edildiğinde bu oranın 8 milyonu bulacağı tahmin ediliyor.
Gelecek yıllarda daha sıkı para politikası izlenmesi gerekirken, dış ticaret açığı, bütçe açığı, ithalat ve büyüme hedeflendiğini için TL değer kaybına uğrayabilir, döviz yükselebilir. Bu da kur tahmin edilenin üzerinde olacak demektir. 
18 milyon öğrencinin ve bir milyon eğitimcinin pandemi koşullarına rağmen, yüz yüze eğitimin başlamasını doğru bulmadıklarını açıklayan Eğitim-İş sendikası yönetim kurulu başkanı Nesime Aslan, “ yetersiz önlemler gölgesinde başlayan eğitimin” vurgulamasını yaparken, Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen “Pandemi koşullarında yetersiz önlem alınarak okulların açılmasını sağlıklı bulmuyoruz.”dedi. 
Şimdi vatandaşı, hem sağlık, hem okul masrafları düşündürüyor.  Aşırı iyimser açıklamalardan sonra reel faizin artması beklenmeye başlandı. Mevduat faizinin artmasını söyleyenler ile artmayacağını söyleyen kesimin kendilerine göre gerekçeleri var.
Ekonomik piyasada ise geçici olduğu düşünülen döviz fiyatlarının düşüşü devam ediyor. Buna karşı kripto para piyasası çok hareketli. Bitcoin’den sonra Cardano ve Ethereum’da yeni zirvelere doğru hareketlendi. Buna madencilerin ve petrolcülerin işbirliğinin yapması gerekçe gösteriliyor.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI