GÖÇÜN EKONOMİYE ETKİSİ - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

20 Ağustos 2021 Cuma

Artan borç, işsizlik, enflasyon, yüksek faiz; iyi yönetilemeyen ekonomi…
Covid19 salgını ile artan endişeler, delta varyantı…
Yangın, sel ve can yakan kayıplar…
Şimdi de Afganistan’dan kaçıp gelen göç dalgası…

Hergün güneş doğunca umutlanıyorum, düşününce duvara tosladığımızı görüyor, içim kanıyor yine…
Karşımda; bu kör lamba…
Çözüm bekleyen birçok sorun dururken, birde bunlara yenilerinin eklenmesi insanı üzüyor.
Göç, birçok konuda olduğu gibi iş işten geçtikten sonra üzerinde durulacak bir konu olmamalıdır. İnsanın yaşadığı yerden başka bölgeye zorunlu olarak gidişi, beraberinde sorunlar getirir. Dil bilmez, kültür bilmez, yol bilmez, yordam bilmez, insanlara yardım etmek insanlık onurudur. Taliban’dan kaçıp gelen insanlara gelmesin demek ise ırkçılıktır. Ancak, bu insanları eğitmek, onların adaptasyonunu sağlamakta ülkelerin yapması gerekendir. Elbette sadece bir ülkeye yönelmeleri de yanlıştır, kendinin demokrasi ile yönetildiğini söyleyen her ülke üzerine düşeni yapmalıdır.

20 yıl önce 11 eylül’de kulelere yapılan saldırının sorumlusu olarak Afganistan’da barındığını ileri sürüp, bu ülkeyi dizayn edenler, utanmalıdır. ABD işgal ve Rusya müdahale ederek, bu coğrafyada emperyalizmin insanları ezmesini gördük. Şimdi orada yaşayan masum insanları Taliban’ın kucağına bırakıp, onları zorunlu göçe itmektir yaşananlar. Bu insanlar gittikleri yerde nüfusu arttırır, işsizliği arttırır, sağlık koşullarını bozar, uyum sağlayamadığı için sosyal ve ekonomik sorunlar doğururlar. Kısaca dengeler bozulur. Kültürel uyumsuzluk şehirlerde gecekondular yaratır. Ayrımcılık başlar, ırkçılık görülebilir. Bunu önlemenin yolu sosyal bilimlerin çalışma yapmasıdır. Yapılmalıdır..

Ekonomik piyasaya bir yükte Suriyeli göçmenlerden gelmişti. Afganistan’dan da yüklü göç olursa ülkeyi olumsuz etkileyecektir. Konut ve iş sorunu büyüyecektir. Geçen hafta yükselen kripto paralar üç gündür tekrar düşüşe geçti. Dolar kuru 8.400 ile 8.500 arasında dolaşıyor. Altın ise ABD Merkez Bankası Fed tutanaklarına bağlı olarak hareket ediyor. Konut fiyatlarında ise geçen yıla göre yüzde 30’un üzerinde artış var. Yeni konutta bu oran yüzde 35’i geçiyor. Burada artan maliyetlerde etkili elbette. BIST 100 hala satış baskısı altında yoluna devam ediyor. Özel sektörün aldığı borçlar ile bütçe açığı 174 milyar dolara yükseldi. Bu gelecekte ülkeyi aha da borç ödeme konusunda zorlayacaktır. Tek iyi olarak lanse edilen büyüme ise bu borçladır ki, buda tartışma konusudur.


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI