KİMSE KUSURSUZ DEĞİLDİR - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

10 Ağustos 2021 Salı

İnsanların ruhu şarkılar, türküler, şiirler ile neşelense de yetmiyor;  ekonomik anlamda da rahata ulaşma gayreti ile ömür geçiyor.
Hayatı zevkle, neşeyle acı çekmeden; aşkın sihirli şarkılarıyla yaşamak isteyen insanın, iyi çalışması, üretmesi, yaşadığı topluma ekonomik değer katması da gerekiyor. Umutsuzluk asla insana yakışmasa da, tüm insanlarında ben kusursuzum demesi abestir. Politikacılar, depresyon tehdidi altında yaşayan insanlara, ekonomik canlanmadan bahsediyorlar ise bu hayata tutunmak içindir. 

Bunca olumsuz veriler karşısında borçla büyümeyi, iyi bir olaymış gibi sunmak bir aldatmacadır. Kredi ile büyüyen sektörler ve insanlar aldıkları krediyi geri ödemede zorlanacak, bu kez bankalar zor duruma düşecektir. Yükselen enflasyon karşısında döviz kuruda yükselince bu işin sonu kemer sıkmaya gidecektir. Bunu kısa vade de aşmak için istikrar ve güven gerekir. Bunu uzun vade de ya da kısa vade de sonuçlandırmak hükümetin uygulamaları ile paralel bir şekilde ilerler. Üretim yaparak yurt dışına satmak, fazla harcamayı kısmak, aktif olmayan arsa ve gayrimenkulleri satmak iyi gelişmeler olacaktır. Faizlerin yüksek olması, işsizliğin bir müddet daha yükselecek olması olumsuz beklentilerdir. Orman yangınlarına hazırlıksız yakalanıp, anında müdahalelerin olmaması ekonomik ve insani anlamda çok büyük maddi olumsuzluklara yol açtı. Turisttik tesislere gelmeyen başlayan turist “döviz girdisi” tekrar turistlerin uzaklaşması ile durdu. Gerekli önlemeleri bilim insanları ve konunun uzamanı ile sağlamak ihbar hattı 177 gerek kalmadan sağlıklı yaşamak, daha iyi olacaktı. 

Ekonomik piyasalara bakacak olursak, döviz endeksinin dünya genelinde gerilemesi gelişmekte olan ülkelere rahatlık sağladı. İç piyasadan kaynaklanan olumsuzluklar tekrar dövizin yönünü yukarıya çevirdi. Borsanın yönü yukarıya doğru görünse de gerçek dengeler yavaş ve yetersizdir. Türk Lirası faiz oranları enflasyon nedeniyle yüksek seyrini sürdürecek gibi görünüyor. Ormanların yanması, yanan yıkılan yerlerin düzenlenmesi, ormanların yeniden yeşermesi, alt yapı çalışmaları ekonomiyi olumsuz etkilemeye devam edecektir. Kripto paralarda düşüş sürecini tamamlamış izlenimini veriyor. İnşaat sektöründe covid 19 nedeniyle villa tercihleri sürerken, birçok firmanın doğa ile iç içe projelerinde maliyetlerin artmasından dolayı fiyatların çok yüksek olduğu görülüyor.

Yazımın sonunu, çok değerli şairlerimizden Edip Cansever’in doğum günü nedeniyle onun bir şiirinin son paragrafı ile bitirmek istiyor.

Gerçekte bir sevinç, bir mutluluk yok değildir yüreklerimizde
sevgiler umutlar yok değildir,

öyleyse neden çabuk küseriz birbirimize, çabuk öfkeleniriz
durup durup böyle hüzünlenmemiz neden
anlamıyoruz da ondan mı yoksa?

bir bütün olduğunu mutluluğun, umudun bir bütün olduğunu, seziyor muyuz yalnızca,

baktıkça gelincik tarlalarına uzaktan, öyle bir arada güzel yaşamanın lezzetini…

kanımızı tutuşturdukça gün günden
buğusunu saldıkça
bir tütün dumanı gibi yaktıkça genzimizi.

Edip Cansever

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI