KONUTA TEŞVİK GELDİ… - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

11 Mayıs 2022 Çarşamba

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası “Ekonomik krizlere rağmen güçlü Türkiye rotasından sapmadık. Dünyada olduğu gibi pahalılığı ve enflasyonu bizde yaşıyoruz. Sizlere müjdelerim var” dedi. Ve müteahhitler için 3 seçenekli konut paketini açıkladı…

Dünya ülkelerinin birçoğunda enflasyonun olduğu doğrudur. Türkiye’nin farkı oranın yüksek, rakamın 3’lü hanelere yaklaşmış olmasıdır. Ücretlerin düşük olması, emekliye ve bordrolu çalışanlara enflasyonun altında zam verilmesi, alım gücünü düşürdü. Diğer taraftan gelişmekte olan ülke para birimleri, ABD Merkez Bankasının resesyon endişeleri nedeniyle FED’in, enflasyonun düşürmek için faizleri arttırması, piyasaları bozdu, dolar yükselişe geçti. Öncelikle demir çelik, beton, enerji, benzin fiyatları arttı. Bu fiyat artışları bina maliyetlerine yansıdı.

Bölgenin güçlü firmalarından olan Marvista inşaat, 29 yılda 850 üzerinde konut yapmış, yurt dışına açılarak Azerbaycan’da ödül almış, bir inşaat firması olup, firma ortağı olan Ferit BULUT ile açıklanan teşvik paketini konuştuk. Bulut “ Paketin inşaat,  konut satışı anlamında olumlu tarafı var, satışlar artar. Daha detaylı, daha kapsayıcı olmasını isterdim. Kısıtlama olmadan herkes yararlanabilseydi, daha çok satış olurdu. Biz memnunuz. Bu teşvikler bizim piyasamızı canlandırır.” 

İlk defa konut alacak birinin,0.99 faiz oranı ile, 10 yıl vadeli, 1 milyon alacak kişi aylık olarak 14.277 TL ödeyecek. 2 milyon alındığında 28.555 TL aylık ödeme çıkıyor. Toplamda ise 2 milyon 825 bin ödeme oluyor. Bu taksiti ödeyecek kişinin gelir düzeyinin iyi olması lazım. Düşük gelirli, orta direk bu krediyi alamaz. Alabilir diyen hayal görür. Dövizini, altının getirip, bozduran vatandaş, bir kısmını kendi biriktirdiğini bozdurup, üzerini kredi çekebilir, bu olanak dâhilindedir. Burada da dürüst, teşvik kredisi çıktı diye fiyatını arttırmamış müteahhit bulmak gerekiyor. TOKİ’nin devletin arsaları üzerine yapıp, maliyetini düşürüp satacağı konutlar bana göre en iyisidir. Bu da çok zaman alır, yıllar sürer. Kentsel dönüşümde teşvik edilerek, hızlandırılması, konut arzı yaratır. 

Ekonomik piyasalara bakacak olursak, açıklanan işsizlik rakamları yüzde 0.4 artışla 153 bin kişinin bu ay eklenmesi ile geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 22.7’ye yükselip, rakamla 10 milyonun üzerindedir.  Yeni açıklanan teşvik paketi ile piyasaya çıkacak para enflasyonu yükseltir. Gelecekte bu daha fazla pahalılık demektir. Yükselen dolar karşısında geri çekilen altının onsunu görüyoruz. Kripto paralar dün dip yaptı, artık yükseliş bekleniyor. Borsada bazı hisseler düşerken, bir kısmı yükselişine devam ediyor. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI