MEVSİM ARTIK SONBAHAR - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

24 Ağustos 2021 Salı

Yaz bitti, mevsim artık sonbahar.Dün Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, Ekonomik Koordinasyon Kurulu Toplantısı öncesi açıklama yaptı.
Enflasyonist ortamda verilerin iyi gelmesi beklenemezdi. İlk çeyrekte ekonominin yüzde 7 büyüdüğünden, olumlu olarak bahsetti. Gelecekte de büyümenin yüksek olacağını beklediklerini söyledi. Doğrudur. Kredi ile firmaların borçlanarak büyümesi neticesinden söz etmedi. Enflasyon, kredi faizi ve talepten söz edilmedi. Reformlardan, eylem planlarından bahsedildi. Enflasyon arttığı sürece faizler düşmeyecek. Düşmeyen faizler maalesef kredi kullanan firmaları krediyi faizi ile öderken zorlayacak. Burada talep sıkıntısı çekmeyen firmaları bir kenara koyarsak, satış yapamayan firmalar için sonbahar yaprak dökümü olabilir. Maliyetlerin artması, özellikle inşaat maliyetleri çok hızlı etkiledi. Bu yıla yüksek beklenti ile giren ekonomi aşı, yangın, sel felaketleri nedeniyle hiçte beklenileni veremedi. Merkez Bankası Başkanını değişmesi de piyasaları olumsuz etkiledi.

Kısaca enflasyon tırmanışta, emtia fiyatları yükselişte, borç artmakta. Ekonomik piyasa geri ödenecek krediler ile büyüyor. Bir başka deyişle sorun yerinde duruyor. Kredi hacmi büyüyor, bankalar kredi verecek sağlam firma arıyor. Bireyselde ise geri ödenmeyen kredi kartı harcamaları ve bireysel kredi bacağı büyümeye devam ediyor. 
Şimdi birde mülteci sorunu yaşıyoruz. Her gelmek isteyene buyur gel demek, kapıları açmak ne kadar yanlış ise, eğitimden geçip adaptasyonu olacak, dil ve kültür uyumu sağlayanların, her ülke gibi bizimde üzerimize düşeni kadarı insanı alıp kucaklamamız düşünülebilir. Her gelişmiş ülkenin elini taşın altına koyduğu kadar bizde savaştan kaçan, masum insanlara yardım edebilmeliyiz…

Salgın ile mücadelede test zorunluluğun belirli yerlerde gelebilir. Turist sayısı 2019 yılına göre yapılan açıklamada yüzde 34 düşük geldi. Yavaş yavaş çıkış bekleniyordu, bu yangınlar nedeniyle bekleneni vermedi. Bu da döviz girdisi beklentisi hedefine ulaştıramamış oldu. Bozulan güven endeksi neden ile vatandaş ise döviz almaya devam ediyor. Kripto paralarda ise bankaların gelecekte bu işe daha çok eğileceğini açıklamaları ile yükseliş sürüyor. BİST100’de bankalar işlem görüyor. 
Bu hafta, 58 yaşında hayata gözlerini kapatan şairimiz Turgut Uyar’ın ölüm yıldönümüydü. O’nu şiirinden bir paragrafıyla anmak istedim.
Tavrım bir şeyi bulup coşmaktır
Sonbahar geldi hüzün
Kış geldi kara hüzün
Ey en akıllı kişisi gündüzün
Sevgim acıyor
Kimi sevsem
Kim beni sevse

Ağustos toparlandı gitti işte
Eylül falan da gider bu gidişle
Tarihe gömülen koca koca atlar
Tarihe gömülür o kadar
Turgut Uyar


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI