NASIL BÜYÜME? - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

3 Eylül 2021 Cuma

Dün ekonomik büyüme rakamları açıklandı. Neredeyse beni de inanacaktım. 2021 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 21 büyümüşüz!
Yurdunu seven insanların yalan söylemesi düşünülemez. “Yalanmış hepsi yalan” bir şarkının sözleri, devamında şöyle diyor İlkay Akkaya “Sevmek diye bir şey yokmuş”  bunların yüreklerinde…
TÜİK yüzde 21,7 büyüdüğümüzü açıkladı, üretim artışı yüzde 20’i geçmiş, bravo ! Bu aslında doğrudur. Bunun aldatmacası şu; yaklaşık üç yıldır daralan ve üretimden çekilen yüzde 22 küçülmeyi söylemiyorlar. Covid-19 döneminde durağana dönen ve kapanan iş yerleri ile 2 milyon kişi işsiz kaldı. Birçok yerde üretim durdu, ihracat yavaşladı. Şimdi kapanan, üretimden çekilen yerler açıldı, üretim başladı, işçi fabrikasına döndü. Bunu ekonomik büyüme olarak lanse etme ne derece doğru, siz karar verin. 
Önemli olan bundan sonra yeni iş yerleri açarak büyümenin sağlanıyor olmasıdır. Üretileninde satılması. Bu hız devam ederse bu yılı gerçek anlamda büyüme ile kapatabiliriz. Bunun hane halkının gelirine yansımasını beklemekte en doğal olanıdır. Bu işsizliği de azaltır. Ancak turizm sezonu kapanıyor, burada çalışan geçici işçiler tekrar işsizler ordusuna katılacak. 
 Devletin bankalarında batık krediler çoğaldı. Özel bankalar batık kredileri idari takip atıp peşlerine düşerken. Devletin bankalarındaki sorunlu kredilerin bekletildiği iddia ediliyor. Acı haberler piyasada dolaşmaya başladı. Bankaların bunu açıklamasını beklemek vatandaşın hakkıdır. Kredi veriliyor, ödenmediğinde peşine düşülmüyor.  Son ekonomik kurul toplantısında sayın bakan Elvan, buna dikkat çekmiş, bankaların bireysel kredi batıklarının büyüdüğünü ve daha dikkatli davranması gerektiğinden söz etmişti.
Dün 1 Eylül Dünya Barış gününe özel “Dostlarımı beklerim” diye çağrı yaparak konserine beklediğini söyleyen dostum, değerli sanatçı arkadaşım Turan Alıcı’yı ve kendisinin girişimleri ile konsere gelen Ali Asker’i dinledik. Her iki sanatçıya da bu güzel sunumları için teşekkür ediyor, yeni kasetini piyasaya çıkaracağını duyuran Turan Alıcı’ya Başarlar diliyorum…


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI