SEÇİM VAATLERİ UNUTULDU MU? - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

10 Eylül 2021 Cuma

Türkiye’de yaşayan insanların beşte birlik kısmı ekonomik şartlara göre geçinebilirken, beşte dördü, kendi çapında pazar araştırması yapar. Ucuz ürünü, sağlıklı ürünü bulup, almaya çalışır.
“Dev eserlere imza atacağız” diye yola çıkan Belediye Başkanları  “Vatandaş ne yediğini bilecek. Çiftçinin, köylünün sağlıklı ürünler yetiştirmesini sağlayacağız. Laboratuvar kurarak, kırsal alanda ilişkileri geliştirerek, kooperatifler kurarak, vatandaşlarımıza sağlıklı ve ucuz ürünleri taşıyıp, yedireceğiz. Kırsal kesimi kalkındırarak, kente getirip tüketiciye satacağız.” demişti.
Bunu Çukurova Bölgesi’ndeki Belediye Başkanları konuşmalarında dile getirmişti. Tam olarak neler yaptıklarını bilmiyor, gelişmeler hakkında bilgi istiyoruz.
Yoksul, emekli, ücretli ve işçi kesimi; kısaca gelir düzeyi yıllık 50 bin TL. altında olan sınıf bekliyor. Bu sınıf yapısı itibariyle nüfusun yüzde 85 oluşturuyor. Türkiye’de Siyasiler oy potansiyeli olarak gördüğü bu kesime vaatler ediyor. Bir kısmı bunu “imkanım yok” diyerek geçiştirirken, bir kısmı köylüye gidip domates, karpuz, v.b. fideler dağıtıyor, günü kurtarıyor.
Adana, Mersin ve Osmaniye’de 200’den fazla yerde 2010 yılına kadar, KONDA araştırma şirketi adına yaptığımız anketlerde, seçmenin oylarının partiler arası kaymasını ya da yüzergezer olmasının nedeni, politikacıları takip etmesidir. Mücadeleci orta ve alt sınıf vaatleri takip eder ve gelecekte oyunu o adaya vermez, yıllardır bu böyle olmuştur.
Sadece beton projelerle yola çıkmak yeterli değildir. Sadece o projeleri uygulamakta yeterli değildir. Bugün dolar 8500 TL, işsizlik yaygın ve enflasyonun yüzde 20’ye ulaştığı, halkın yoksullaştığı ülkemizde, sosyal projelere daha çok katkı sağlamak gerekir. Gıdanın yıllık artış oranı yüzde 30’u geçti.
Anayasada yer alan köylünün ekonomik ve toplumsal kalkınmasına destek olmak, kırsal kalkınmaya kooperatifler yoluyla destek olmak gerekir. Bu ürünlerin kente getirilip satılmasında, tüketiciye ulaşmasında öncülük etmek güzel bir hizmet anlayışıdır. Bütün yerel yöneticilerden bu konuda adımlar atmasını, yaptıklarını ve yapacaklarını vatandaşlarına anlatmasını bekliyoruz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI