YENİDEN YAPILANMA - H. SAYIM ÖZSELİMOĞLU

16 Ağustos 2021 Pazartesi

Sel ve yangın felaketlerinin açtığı yaraları sarmak için para harcamak gerekecek. Çeşitli yöntemler ile piyasaya çıkacak paranın finansal dengeleri sarsmaması için çalışmalar yapılmalıdır.

Afetler nedeniyle bozulan alt yapıların ve doğanın yeniden iyileştirilmesi için piyasaya ne kadar çok para sürülürse özel sektör o kadar zengin olur. Devlet yükümlülüğünü yerine getirirken, vatandaşına sağladığı faydadır. Yardımların bir kısmı hibe, bir kısmı borçlanma ile finanse edilebilir. Sosyal yardımlar, şahısların harcamaları piyasada paranın bollaşmasını getirecektir. 20 milyon insanın etkilendiği dile getirilen afetler sonucunda, enflasyon ilerlerken, özel sektör kazanç elde edecek. Buradan “para-eşittir-borç” sonucu çıkabilir.

 Bu likidite devlet tarafından yönetildiğinde, tepede Merkez Bankası olacaktır. Vatandaş daha çok paraya ihtiyaç duyacak, kredilere sarılınca da bunun sınırı yoktur. Yüksek borç ileride yapısal sorunlar doğurabilir. İnsanların daha fazla satın alma konusundaki bakış acısı endişeye dönebilir. İleride ödemelerde zorluklar ve durgunluk yaşanabilir.
 Bu daha da artan maliyetler sayesinde insanlar üzerinde olumsuz etki yaratır. Bu nedenle biran önce kucaklayacağımız insanların yapacaklarının iyi anlatılması ve programlanması gerekecektir.

Para piyasalarına bakacak olursak, iç piyasayı etkileyen afetler ileride olumsuzluk olarak kendini gösterecektir. Türk lirası bollaşarak ilerlerken, değer kaybedecek. Altın ons anlamında durağanlığını korurken, 32 bin dolara düşün kripto para dipten dönüş yaptı.

Geçen hafta 46 bin dolar bandına ulaşan kripto para yönünü yukarıya çevirdi.
 İnşaat sektörü kıpırdasa da her inşattan “daire alınmaz” yine gündeme oturdu. Yıkılan sürüklenen, temeli eksik yapılan binaları ekranlarda görüyoruz. Sağlan denetimlerden geçen, iskanı alınmış firmalara yönelmek, araştırmak alıcı için yararlı olacaktır. İyi projelere, geçmişi olan firmalara yönelmek, bahçeli, otoparklı projelerde yer almak doğru karar olurken, elbette devletin ve belediyeler ile denetim firmaların daha etkin denetim yapması faydalı olacaktır.Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI