ÖLÜME ADIM ADIM ATEŞBUZ ( METAMFETAMİN)  - KLİNİK PSK. AYGÜL KILIÇ

24 Mart 2021 Çarşamba

Bu haftaki yazımı yazarken madde kullanmış, kullanırken kendisini, ailesini ve çevresini birçok zorluklara maruz bırakmış ya da madde kullanımından kurtulmuş tekrar başlamamak için mücadele etmiş bir de madde kullanımı toplumun yapısını bozan toplumsal bir sorundur diye kabul edip bu konuda hassas yaklaşımda bulunacak kişiler için yazıyorum. Bağımlılık deyince aklımıza ilk olarak yasadışı maddeler gelir; uyuşturucu gibi ya da yasal olan sigara, alkol gibi... 

Bağımlılık bir bireyin herhangi bir uyarana karşı bu bir madde, insan, durum olabilir karşı koyamadan iradesini kullanamadan zamanla arttırdığı ve olmadığı zaman yoksunluk yaşadığı herhangi bir şeydir. Bugün karşınıza madde olarak çıkar, yarın oynamadan duramadığınız bir oyun, diğer gün olmasa yaşayamayacağınızı düşündüğünüz insanlar. Olmasa yaşayamam her gün iletişim kurmam gerekiyor dediğiniz insanları düşünün, işinizle alakalı takıntı yaptığınız durumları, her gün belirli olarak kullandığınız şeyleri düşünün olmadığında yoksunluğunuz oluyor mu? Her geçen gün artış gösteriyor musunuz? 

O zaman bağımlılık ile alakalı ne durumdasınız? Bağımlılık deyince aklınıza sadece madde kullanımımı gelmeli bunun cevaplarını kendinizde bulmaya çalışın. Neyse buraya kadar hepimizin yaşamında olabilecek konularla dikkatinizi çektiğimi düşünüyorum. Asıl dikkat çekmek istediğim tamamen köşe yazımda olduğu gibi birçok gencin şuan kullanımında olduğu uyuşturucu çeşidi. Metanfetamin !!! 

Hiçbir maddenin güvenli kullanımı yoktur bunu biliyoruz fakat bu madde ölüme yada öldürmeye çok yakın.! Halüsinasyon görme, takıntı ve birçok psikolojik sorunları tetikleyen sentetik bir uyuşturucu çeşidi ve birçok gencimiz kullanıyor ya da biliyor durumda. Birçok maddeye göre daha hızlı Bağımlılık yapan sentetik bir uyuşturucu çeşidi. Kişinin birincil ihtiyacı olan uyku, yeme, içme, algı sistemini direkt olarak olumsuz etkileyen ve ilk kullanımda dahi geri dönüşü çok zor olan bir madde; sokak dili ile ateş buz olarak bilinen metanfetamin birçok kişi için tehlike oluşturuyor. Hayal görme, bir kişiye ya da bir duruma karşı takıntı, unutkanlık, yüz cilt yaraları, kilo kaybı, kişinin kendisine ve çevresine olan ilgi azalması, agresiflik ve şiddete başvurma, fonksiyonlarını gerçekleştirmesinde güçlük çıkaracak bir uyarıcı. Son yılların en tehlikeli maddesi.  Bıraktığı hasarlar kalıcı olabiliyor. Kişi kullanımı bırakmak istediğinde eski fizyoloji ve psikolojisine sahip olma olasılığı çok düşük oluyor.

Bununla beraber bedensel hastalıklar ve psikolojik hastalıklar oluşturabiliyor. Gençler renksiz kokusuz ve şu anki uyuşturucu tacirlerinin ortaya koyduğu bu maddeyi kullanıp geri dönüşü olmayan bir yola giriyor. Ailelerin çok dikkatli olması gerekiyor. Çocuklarınızda herhangi bir farklılık yaşadığınızda ya da bir takım belirtiler gördüğünüzde konduramamak benim çocuğum kullanmaz demek yerine gözlemde bulunun. Uyuşturucu kullanımı ile ilgili AMATEM, emniyet ile iletişime geçin. Bugün kabullenmeleriniz durumlar yarın karşınıza önlem alamayacağınız şekilde çıkabilir. Diğer açıdan kullananlar için; Bağımlılık bir hastalıktır ve tedavisi vardır. Karar verip gerekli birimlerle iletişime geçtiğinizde içinde bulunduğunuz bataklık ve çıkılmaz yollardan uzmanlar eşliğinde çıkacaksınız. Bağımlılığın bir hastalık olduğunu unutmayın. Toplumun yapısını bozan hızlıca ölüme sürükleyen ve suç potansiyelini oluşturan bu durumdan hep birlikte kurtulmak için denemekten kaçının, çevremizde kullanan kişiler var ise dışlamadan tedaviye teşvik edin eğer kullanıyorsanız destek almak için gerekli birimler ile iletişim kurmaya çalışın. Kısacası dönüşü çok zor olan o yoldan en kısa vadede kurtulmaya çalışın...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI