Çölyak hassasiyeti artırılmalı  - ZEYNEP ORDU

14 Şubat 2022 Pazartesi

Geçtiğimiz günlerde Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nde gerçekleşen ‘Çölyakla Yaşamayı Öğrenmek Projesi’ Adana'da çölyak hastalarını umutlandırdı. 
Biz De Varız Destekleme Derneği, Adana Rotary Kulübü, Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü, Adana Çölyak Derneği’nin iş birliğiyle yürütülen projede tanıtımı yapılan ürünler çölyak hastalarına aracısız ulaştı. Projenin paydaşlarını bu anlamda kutlamak gerekiyor. Tarih boyunca çölyak hastalığının başladığı ve ortaya çıkma sürecine baktığımızda, insanlarda benzer tablolar görülse de, bir hastalık olarak çölyak diye bir teşhis konulmamıştı. 
1800’lü yılların sonlarına doğru çölyak benzeri, krampla, bağırsak problemleri ve beslenme yetersizliğiyle giden klinik tablolar tanımlanmaya başlandı. Çölyak hastalığı ile buğday arasındaki ilişki ise, ilk olarak 1953 yılında Hollandalı çocuk doktoru Dr. Willem-Karel Dicke tarafından gösterildi. Bu tarihten önce Çölyak Hastalığı tanımlanmamıştı. Dolasıyla bizim için çok basit bir şekilde bulunan her yiyecek Z çölyak hastaları için bir hayal diyebileceğimiz düzeyde.
Tüm bunları düşündüğünüzde ‘Çölyakla Yaşamayı Öğrenmek Projesi’ adlı proje çok büyük önem taşıyor. Hepimizin çok rahatlıkla evinde bulduğu ekmek, simit, kek, poğaça ve tava ekmeğini bu projede glutensiz olması önemli oldu. Toplumun en fazla %8’ini oluşturan glütene bağlı semptom ya da hastalıklarda ise beslenme uzmanları ve hekimlerin desteği ile tüketilecek buğday türüne ya da glütensiz beslenmeye karar veriliyor. Dolasıyla glutensiz ürünler çölyak hastaları için panzehirdir.  Glutensiz ürünler daha çok arttırılarak çölyak farkındalığını artırılmalıdır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI